41 Editat de TweeTy (2013-03-19 19:16)

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … lbino-pui/

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

42

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

codrina A scris:
ionel_jigau A scris:

Poți merge duminica pana la ora 12 in piața mică in Arad, sunt băieți acolo care fac acvarii la comanda la prețuri rezonabile.


Mersi! stiam ca sunt de toate acolo, dar nu stiam ca fac baietii si acvarii!


Tweety, clar nu mai iau alti pesti! vreau un spatiu mai mare pentru carasei si pentru plecco, asa am inteles ca este denumirea populara la acel mancator de alge/sugator de geamuri  lol  lol
Oricum, carasii mei au crescut in cele cateva luni de cand i-am luat. Asa imi pare. Daca astia "dau coltul" , sau reusesc sa o conving pe fii-mea sa ii facem cadou, in afara de cel negru telescop nu mai imi trebuie veci pururea alti carasi! sunt niste porci! Si ca apetit si ca murdarit!

adica tu tii niste porci in acvariu?  de ce sunt porci ? smile

43

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Da, stiu, sunt frumosi, si mie imi plac ca aspect, sincer!!
de ce zic ca sunt porci? Pai asa le mai si zice, porcusori de acvariu  lol  lol  lol
datorita faptului ca mananca mult (stiu cazuri in care au murit de atata mancat ), si isi dau drumul la nevoi la fel de mult! Chiar de le dai de 2 ori pe zi, ei tot isi fac nevoile in cantitati mari!  Ii iubesc, imi plac, dar sunt niste porci!  lol  lol  lol

44

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Mare grija la alegerea sticlei pentru acvariu, grosime, zgarieturi etc.

45

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Pai la dimensiunile care le-am ales, un calcultor mi-a calculat ca necesara fiind o sticla de 3mm . Cred ca o sa optez pentru 5, pentru siguranta.  Dar probabil ca mai astept putin, pentru ca am vazut pe net o tanti care vinde un acvariu de 80 l cu toate cele aferente unui acvariu inclusiv pesti (desi nu imi sunt necesari) cu un pret foarte avantajos. 
Ma mai gandesc putin si apoi o sa ne decidem!

O seara placuta

46

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

80-100 litri din geam de 3mm? Ce fel de calculator este asta? :omfg
   Mult succes! Vad ca deja ai raspunsuri la toate big_smile

47

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Ancistrus A scris:

80-100 litri din geam de 3mm? Ce fel de calculator este asta? :omfg
   Mult succes! Vad ca deja ai raspunsuri la toate big_smile

Nu am raspunsuri la toate!  big_smile  big_smile

Calculatorul este de aici:
Aquarium Glass Thickness Calculator
Am recalculat acum, si am ales un factor de siguranta mai mare , iar la un acvariu de 84L (70/40/30) mi-a dat o grosime a geamului de 4 mm.


Asa...dar inca ma mai gandesc intre  achizitionarea unuia second si construirea unuia nou pana luna viitoare la salar  hmm

Asa..a venit ieri aspiratorul. Incredibil cate mizerii a scos din pietris.  Am schimbat si apa, implicit, in proportie de 35-40%

Se intampla ceva daca le dau de mancare doar o singura data pe zi?


Un weekend minunat  :kiss

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

sticla de 5 e ok

49

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Multumesc de raspunsuri!
Bradu, multumesc mult de sfaturi! Cat despre construit, cineva de aici mi-a dat ideea sa caut la noi la piata baietii care construiesc acvarii! Intamplator, am dat pe un sit de o persoana din Arad care construieste acvarii. Era si el prin piata respectiva.
Si probabil ca am sa il fac mai inalt!
Problema la unul cumparat (second) e ca, in general, e mai lung decat chestia pe care va sta. Din cauza asta imi trebuie o lungime de maxim 70.
Am sa mai studiez si am sa ma hotarasc!

50

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Cauta informatii si despre lungimile tuburilor neon inainte de a stabili lungimea bazinului... asta daca vrei ceva plantat.

51

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Am aruncat toti pestii in micutul iaz/bazin din curte! Si caraseii si xipho si pleco! Sunt deja de 2 saptamani acolo!  Au ca colocatari si cativa carasei salbatici! smile

Si probabil ca o sa facem un sistem de incalzire (ceva gen serpentina) conectat la incalzirea centrala din casa smile Daca nu, ii arunc inapoi in acvariu, pana la primavara urmatoare.