Subiect: In sfarsit acavariu mare

Buna la toata lumea.Vin la voi cu marea rugaminte in a ma ajuta la realizarea unui acvariu de 1,70,55,60-h.Mentionez ca sticla am luat-o din iasi ,este sticla de 10mm.Saptamana asta urmeaza sa il lipesc cu ajutorul unui prieten care nu este la prima incercare,o sa va tin la curent cu tot proiectul meu.As dori sa ma ajutati cu un sfat la realizarea unui capac  pentru un astfel de acvariu ,care va fi plantat.Vreau un sfat si in ceea ce priveste filtrul,marca si daca se poate detalii de unde as putea sa il iau la fel si pentru capac daca stiti pe cineva care face.Daca nu puteti da nume aici as dori sa imi spuneti pe PM.Saptamana asta ma ocup si de suport   care va fi din teava rectangulara ,dar nu stiu daca sa il fac s-au nu exact de dimensiunile acvariului ca lungime si latime.Ca inaltime care ar fi recomandata?Multumesc mult si astept parerile si sfaturile voastre.

Re: In sfarsit acavariu mare

dar am vazut colegi care aveu de 2m  lungime,si o sa-i pun intaritoare in partea de sus doua pe lungime si doua pe latime.Cu sticla nu m-ai am cum sa dau inapoi ca e deja comandata

Re: In sfarsit acavariu mare

Nici cu inundatia nu poti da inapoi cand va pocnii acvariul!Iti trebuia sticla de 12 mm ca sa dormi linistit.Vezi daca inca nu au facut aprovizionarea cei la care ai comandat si poate mai poti modifica totusi comanda.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: In sfarsit acavariu mare

din pacate nu mai pot da inapoi,nici nu aveau sticla de 12mm  .Am mers pe sticla de 10mm cu fund dublu si intaritoare  su cu Dumnezeu inainte.

5

Re: In sfarsit acavariu mare

Buna.Eu cred ca ar trebui sa mai scazi,macar din inaltime.

6

Re: In sfarsit acavariu mare

Stai linistit ca va tine,cere daca vrei un sfat Dl TIBI 59,stiu ca are unul de 2 metri cu sticla de 10.Si nu are nimic, :sok

Re: In sfarsit acavariu mare

Nu.mai daţi sfaturi dacă nu ştiţi ce Vb. Stai fără griji că vă tine, singură problema de care ar trebui să ţi cont este să nu pui o coloană de apă mai mare de 55cm. Dacă acvariul este lipit bine îţi garantez eu 100% că nu ai probleme

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: In sfarsit acavariu mare

pfaaaa.Baieti nu stiti cat va multumesc pentru incurajari..Eram terminat moral,bagasem o groaza de bani in casa si parket ca sa mai stau si cu frica de inundatii,ma trimitea sotia la pascutttt.Am incercat sa vb cu cei de la sticla sa refuz sticla si mi-au zis ca nu se poate ,una ca dadusem acont si alta ca nu pot aduce de 12mm.Acum sunt m-ai linistit,de luni ma apuc de el.

9

Re: In sfarsit acavariu mare

Salut!Si bine ai venit printre noi.Despre sticla stai fara grija la 170x55x60 o sa tina fara nici o problema.Am vazut acvarii din sticla de 10 mm la 250 cm lungime   dar cum spune si ''taticu'' sa nu depasesti inaltimea de 55mm si sa fie bine lipit.Si eu am un acvariu de 200x70x60 si am sticla de 12mm si la inceput imi era putin teama ca nu va tine si uite acum face 1 an acvariul si nu are nici o problema.
Bafta cu noul proiect!

10

Re: In sfarsit acavariu mare

Multumesc mult,dar va rog sa imi dati niste sfaturi in ceea ce priveste filtrarea si capacul acvariului,precum si dimensiunile suportului.

11 Editat de laur_hunter07 (2013-03-26 17:08)

Re: In sfarsit acavariu mare

Eu am 2 bazine de 200x 55x 65 cm, unde 65 este inaltimea, facute din sticla de 10mm, cu 2 intaritoare longitudinale si 3 tranversale. Sa stii  ca presiunea este data de inaltimea coloanei de apa si nu de cantitatea de apa din bazin,adica latimea nu conteaza. Mai am unul tot din stica de 10mm cu L=145cm si h=100 cm tot cu intaritoare si nu am probleme cu el, dar intaritoarele longitudinale sunt duble 10+8 mm. Asa ca fii sigur si dai bataie.Multa bafta si rabdare ca ai nevoie. La mine intaritoarele sunt in interiorul bazinului, deci di 65cm scad 2cm sus si 1cm fundul dublu ,ramine coloana de apa 62cm si nu am problene. ai grija cu grosimea stratului de silicon sa nu te puna pacatul sa il faci cumva de 2mm sau mai mult dupa cum am mai citit pe forum. Cu cit mai subtire cu atit mai bun .Daca ai ceva nelamuriri nu ezita sa ma intrebi.
Pentru filtrare eu am recurs la sump(70l brut) si filtru intern de 1800l/h.

12 Editat de claus2055 (2013-03-28 13:10)

Re: In sfarsit acavariu mare

Stima  laur_hunter07.
Dupa cum v-am spus astazi m-am apucat de sudat suportul la acvariu.Dimensiunile sunt / 1,70-55-70.h.Este confectionat din teava de 3 pe 3 cu 3 in grosimea profilului si a costat 10 ron m-liniar,a fost nevoie de 20m-liniari.
Ca piioruse reglabile am folosit teava prelucrata la strung( filetata exterior ) care se infileteaza in alta teava cu filet interior pe post de piulita cu lungimea de 5 cm,total piciorus 8 cm.As fi preferat sa pun totusi 8 picioruse dar cred ca e totusi ok si cu 6.

Re: In sfarsit acavariu mare

Bravo. Destept lucrat, ca la carte.Dar oare nu trebuia ca talpa picioruselor sa nu fie fixa. Cind infiletezi va zgiria podeaua.Succes in continuare.

Re: In sfarsit acavariu mare

Interesant proiectul ! Cred ca ai exagerat totusi cu pretul la teava...poate 10 ron /metru

15

Re: In sfarsit acavariu mare

ai dreptate cu pretul ,am rectificat.Iar referitor la piciorusele reglabile am sa le lipesc pe talpa lor pasla ca sa nu roada parchetul ,le-am facut asa ca sa pot regla acvariul in cazul in care podeaua nu este dreapta.

16

Re: In sfarsit acavariu mare

Atasez poze cu acvariul lipit din sticla de 10mm,fund dublu si 2 intaritoare longitudinale si 2 transversale.Bazinul cu toate ca are o inaltime de 60 cm ,am lipit intaritoarele astfel incat sa raman cu o coloana de apa de 53cm (cu tot cu nisip) pentru a mai reduce din eventualele probleme pe care le-ar provoca Presiunea.Sper sa va placa.

17

Re: In sfarsit acavariu mare

A iesit frumos acvariul si standul. Mi-au fost de folos si mie informatiile avand in vedere ca doresc sa realizez si eu un acvariu asemanator ca dimensiuni, putin mai lat, si eram in dilema cu grosimea sticlei, avand in vedere ca cea de 12 mm se gaseste cam greu. In privinta filtrarii iti recomand si eu varianta sump, mai putin costisitoare si mai eficienta decat filtrul extern. Cred ca nu ai luat in considerare montare fundal 3d, avand in vedere ca ai pus deja doua intarituri transversale. Asteptam vesti despre evolutia bazinului. Succes.

18

Re: In sfarsit acavariu mare

Si eu am stat putin in dubii cu grosimea sticlei ,dar,baietii cu experienta de pe forum m-au asigurat ca nu sunt probleme.Ca filtrare ma gandesc sa iau un filtru Eheim 2228 Professional,recomandat pentru acvarii pana in 600 L,sper sa faca fata cu brio.L a realizarea unui sump nu ma pricep si cred ca ar ocupa si un spatiu mai mare.Ca decor nu cred ca voi folosi fundal 3d deoarece nu imi place  asa ceva la  un acvariu plantat.

19

Re: In sfarsit acavariu mare

Eheim 2228 am si eu cumparat recent. Pana acuma e ok filtru, nu e foarte silentios, eu dorm cu el in camera si se aude ceva, dar cu timpul te obisnuiesti.
Vezi ca este 820 lei cu tot cu medii de filtrare

20 Editat de claus2055 (2013-05-02 22:06)

Re: In sfarsit acavariu mare

M-am razgandit in privinta filtrului,si o sa incerc sa cumpar un Eheim 2080 sau poate 2 buc de 2028.