21 Editat de niku (2013-04-16 02:02)

Re: reproducere microrasboa galaxy

eu pot sa-ti spun ca am avut endleri in acvariul mare.
presupunand ca stii cat de mari sunt puii de guppy/endleri, CPD-ii  nu aveau nicio problema cu ei. ii vedeau, ii masurau putin si dupa aia fiecare cu treaba lui.
in aceeasi perioada aveam si pui de CPD si ,totusi, nu am avut curaj sa las puii in acvariul mare mai mult pt ca imi era frica sa nu ajunga in filtrul extern, dar si pentru ca imi era frica pt ca cei maturi ar putea sa ii hartuiasca pe cei mici.

pana la urma, hartuiri inca exista din partea celor maturi chiar si dupa ce au trecut de un an(inafara de unu care se bate si cu tacsu'...asta micu zici ca e CPD pe steroizi, da tasu' inca e "regele acvariului")...

eu i-am pus dupa o luna jumate - doua luni in acvariul mare...si prima data i-am pus pe cei care au crescut mai repede.

parerea mea ca poti sa pui 3( nu mai putin de 3 pt ca puii nu o sa stea cu adultii pt o perioada) si daca vezi ca o duc bine, poti sa ii pui si pe restu.

P.S. : la cum arata acvariul ala(adica este bine plantat si pare si stabilizat) hrana vie exista din abuntenta....chestia e ca nu o vezi:P.

CPD(celestial pearl danio)- prescurtare pt danio margaritatus/microrasbora galaxy.

Re: reproducere microrasboa galaxy

azi ,la o luna de la nastere,am adaugat in acvariul mare comunitar 5 pui de microrasbora galaxy....deocamdata nu dau semne ca ar fi hartuiti si sunt putin dezorientati....daca totul decurge bine in maxim 5 zile introduc si restul de 25....abia astept o noua runda de pui..

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

Re: reproducere microrasboa galaxy

gata,s-a incheiat un ciclu de viata CPD...dupa exact o luna am introdus puii de microrasbora galaxi in acvariul comunitar...33 de pui au fost cu totul....nu am vrut sa ii vand pe acestia pt ca as vrea sa reinprospatez echipa mea de CPD si as vrea sa ii tin eu primii pui iesiti la mine....in cateva zile,dupa ce vanez toti melcii si crevetii rataciti ramasi in acvariul maternitate,o sa reintroduc 4 femele si doi masculi pt o noua runda de pui....daca as avea aceleasi rezultate as fi tare multumit...

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA