21

Re: Salutari din Suceava

dany3l A scris:

hai sa nu transformam acest post de prezentare intr-unul de dezbateri si contraziceri.

   Din "dezbateri si contraziceri" poti afla ce te intereseaza, din mai multe puncte de vedere smile

dany3l A scris:

sincer m-a deranjat ca desi mi-am dat silinta sa prezint acvariul in detaliu si sa pun si poze in final, nimeni nu a spus nimic de el dupa ce am adaugat pozele, ci v-ati contrazis in  continuare.

   Acvariul mai trebuie sa se maturizeze, cel putin din punt de vedere estetic. Pietrisul ala de granulatie mare arata ciudat, mai ales aranjamentul lui, iar fundalul ii strica si mai mult aspectul. Incearca un fundal de culoare uni, maro, negru etc.

22 Editat de octavian (2013-05-14 10:48)

Re: Salutari din Suceava

dany,scuze,nu am vrut sa iti poluam topicul insa chiar asta era ideea:sa inveti si tu si sa invatam si noi din greselile tale.
uite de exemplu,nu cred ca ti-a zis nimeni. ca e de preferat ca atunci cand iti cumperi pesti "noi" sa ii ti pentru o perioada intr-un acvariu carantina.si uite inca un exemplu,ancistrus,desi face acvaristica de foarte mult timp(nu ca mine) si s-a lovit de foarte multe ori de gris nu a invatat(ce sa mai vorbim sa invete si pe altii) ca era mai bine ca atunci cand isi lua pesti sa ii tina in carantina decat sa imbolnaveasca tot acvariu de atat de multe ori(ca am inteles ca i s-a intamplat de o gramada de ori).
una peste alta,chiar imi place cum ti-a iesit acvariu,,chiar destul de bine pentru un incepator(un incepator dibace),e frumos colantat asa.cand ai tu chef sa incerci sa schimbi fundalul ala cu un autocolant negru sau alb si sa ne spui cum ti se pare :sok
daca poti sa faci rost de mai multe plante cu crestere rapida ar fi super,si vizual si benefic pentru ciclare,oricum parerea mea e ca nu mai are chiar asa mult pana o sa inchie ciclul ciclarii,1-2 saptamani,avand in vedere ca ai avut vietuitoare in el de la inceput.dar fa asa cum ti s-a zis schimburi de doua ori pe saptamana sau din 3in 3 zile de apa,ca nu e greu.eu schimb apa in fiecare seara jumate de bazin de 300l(de,pasiunea asta...sa vezi cand te-o lua virusul mai tare si pe tine lol
bafta si asteptam o evolutie cat mai frumoasa

23 Editat de MariusMinu (2013-05-14 10:51)

Re: Salutari din Suceava

Daca spui ca ai depasit problema cu grisul este bine pentru ca nu prea ma pricep la bolile pestilor.
Sa vorbim despre acvariu...pietrisul de deasupra este prea mare, autocolantul nu mi se pare prea inspirat pentru un plantat si trebuie sa reduci cantitatea de o2 pe care o bagi in acvariu daca vrei plante naturale sanatoase. Ele au nevoie de co2 pe timpul fotosintezei si de o2 pentru procesul de respiratie. Lasand la o parte aceste cateva mici greseli acvariul este printre cele mai reusite pe care le-am vazut la un incepator, e mult mai bun decat am avut eu la inceput. Succes in continuare!

dany3l A scris:

domnilor
va multumesc de sfaturi si va sunt recunoscator, dar hai sa nu transformam acest post de prezentare intr-unul de dezbateri si contraziceri.

Pai de abia si-au facut incalzirea si vrei sa-i opresti lol

24

Re: Salutari din Suceava

octavian A scris:

si uite inca un exemplu,ancistrus,desi face acvaristica de foarte mult timp(nu ca mine) si s-a lovit de foarte multe ori de gris nu a invatat(ce sa mai vorbim sa invete si pe altii) ca era mai bine ca atunci cand isi lua pesti sa ii tina in carantina decat sa imbolnaveasca tot acvariu de atat de multe ori(ca am inteles ca i s-a intamplat de o gramada de ori).

   Octavian, te rog sa-ti mentii punctul de vedere conform subiectului, nu a persoanelor! Deja a specificat @dany3l ca nu ii plac discutiile sterile, sau chiar infantile in cazul tau :fok

25

Re: Salutari din Suceava

multumesc pentru pareri tuturo si pt sfaturi.
cred ca am sa le materializez atunci cand imi viu face un acvariu mai mare, iar asta se va intampla dupa ce voi prinde mai multa experienta ( poate in iarna sau anul viitor)
@ octavian

daca poti sa faci rost de mai multe plante cu crestere rapida ar fi super,si vizual si benefic pentru ciclare,oricum parerea mea e ca nu mai are chiar asa mult pana o sa inchie ciclul ciclarii,1-2 saptamani,avand in vedere ca ai avut vietuitoare in el de la inceput

nu stiu cat de indicat ar fi sa fac rost de plante cu crestere rapida, tinand cont ca  nu am tuburi de neon ci bec economic la sistemul de iluminat. Valisneria nu o duce prea bine desi am plantat-o sub bec. deocamdata sunt multumit cu acei rizomi de anubias care vad ca fac frunze noi.

@MariusMinu

Sa vorbim despre acvariu...pietrisul de deasupra este prea mare, autocolantul nu mi se pare prea inspirat pentru un plantat si trebuie sa reduci cantitatea de o2 pe care o bagi in acvariu daca vrei plante naturale sanatoase. Ele au nevoie de co2 pe timpul fotosintezei si de o2 pentru procesul de respiratie

cand am cumparat pietrisul l-am intrebat pe cel de la petshop daca pot tine corydoras daca pietrisul e mare la care el mi-a spus ca fara probleme, iar eu ca boul l-am crezut. asta e nu cred ca am sa fac un reset prea curand sau poate deloc pana fac rost de ala mare.
acolo am 2 filtre care merg succesiv. ma gandeam sa pun la primul filtru adaptorul care sa faca doar valuri la suprafata dar mi-e sa nu ramana pestii fara oxigen. stiu ca plantele noaptea consuma oxigenul. nu stiu ce sa zic.

@ ancistrus

iar fundalul ii strica si mai mult aspectul. Incearca un fundal de culoare uni, maro, negru etc.

nu cred ca pot schimba autocolantul pt ca rama de lemn e prinsa cu silicon de stical acvariului si nu se poate scoate ca o manusa, dar voi tine cont de sfat pt ala mai mare.
stima