1 Editat de nelutu_vi (2013-06-10 21:18)

Subiect: Zeolit - pareri pro si contra

Am auzit si am citit ca zeolitul este un material filtrant foarte bun, care stabilizeaza Ph-ul, distruge amoniacul si limpezeste apa foarte bine.
Inconvenientul este ca acesta trebuie schimbat periodic, gen la 1 an.
Astept si parerea colegilor despre cum se comporta acest material filtrant.

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Nimeni nu a folosit zeolit ca material filtrant?

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Eu nu am folosit zeolit dar am mai citit cate una alta despre el. Pot sa-ti spun asa: Este un material filtrant foarte bun...pentru pretul lui." distruge amoniacul si limpezeste apa"astea da, " stabilizeaza ph-ul" n-are cum.
La 15 lei litrul eu zic ca se merita cu toate ca in acelasi segment de piata mai avem si spartura de roca vulcanica folosita si ea cu succes in filtrarea acvariilor. Alegerea iti apartine.

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Eu am filtrul full cu zeolit, e ok. Cu ph-ul nu are nicio treaba.

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Salut! Ai grija ca zeolitul pe care il gasesti pe piata este de mai multe categorii, zeolit natural gasesti mai greu si este mai scump la pret. Mai trebuie avut in vedere tipul de acvariu pe care il ai, la plantat zeolitul absoarbe fierul si celelalte metalele din fertilizant. Este bine sa alegi un produs care sa-ti foloseasca, gama este mai diversificata, eu personal folosesc in acvariu plantat matrix la filtrare biologica cu rezultate f. bune. Alegerea este a ta. :sok

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Si eu am avut matrix si l am scos pt ca imi crestea duritatea. Acum...parerile sunt impartite. Treaba cu zeolitul nu am stiut, chiar m ai pus pe ganduri

7

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Nu prea cred ca tia crescut duritatea de la Matrix . big_smile Cauta alt vinovat in acvariu!

8

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Matrix-ul nu creste duritatea !

Multi vad, putini cunosc !

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Atunci care e explicatia de imi ramane constanta de cand l am scos? Mentionez va matrixul l am cumparat vrac de pe nevertebrate si era cam cidat fata de ce am vazut pe net, in sensul ca avea prin el si niste pietre vinetzii... Acum daca tot m ati bagat in seama, spuneti mi daca zeolitul imi absoarbe fierul din fertilizanti.poate asta e cauza de imi cresc greu plantele

10

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Intradevar cel vrac se mai gaseste pietricele negre in el ,dar este aceasi matrix ca si cel in cutie.Am avut ocazia sa vad in realitate un butoi de 50 litri si cuti de 1 litru .Sunt aceasi pietre ,iti garantez wink  La plantat nu ma pricep ,am avut si eu la un moment dt zeolit in filtru .Dar il inlocuiam pe la 3 luni maxim 4 se incarca si nu merge regenerat decat aruncat.

11 Editat de nelutu_vi (2013-06-15 00:17)

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Concluzionand, este mai bine de bagat in filtru matrix si roca vulcanica? Eu acum am jbl micromec, siporax si zeolit, sa renunt la zeolit si la jbl micromec, sa trec pe roca si matrix?

12

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Nu. Stati putin. In general orice mediu de filtrare biologica este bun, unele dintre ele exceleaza prin suprafata poroasa mai mare, proprietati de absorbtie, prin scaderea nitratilor, nitritilor si amoniului din apa...etc.
Fiecare dintre noi vom folosi ceea ce se preteaza la acvariul nostru, ce ne place si ce ne permitem.
Marius nu cred ca zeolit-ul iti distruge fierul din apa, poate un filtru uv folosit in exces sau altceva ! Sau poate alta este problema !
Nelutu poti merge 100% pe matrix, insa sa iti monitorizezi fertilizarea cu azot wink

Multi vad, putini cunosc !

13

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Am luat azi prospectul de la zeolit si zice in felul urmator: reduce nivelul de nitriti, nitrati, amoniac, distruge bacteriile care cauzeaza boli pestilor si stabilizeaza ph-u;. Nu face nici o mentiune lagat de Fier. ....

14

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Pai succes. lol

15 Editat de nelutu_vi (2013-06-16 00:23)

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Nu e vorba de succes este vorba despre opinii, pentru ca nu stiu daca este mai bine sa merge pe roca vulcanuca, matrix sau zeolit. Iar ce scrie pe eticheta .... e vorba de comet...
Un alt aspect am citit ce zeolitul se foloseste la piscicultura ( bine acolo se baga in iaz cu tonele), in special pentru Crap Japonez ( ornamental - Crapul Koi)

16

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Sincer eu cand foloseam zeolit eram foarte multumit de rezultate,singura problema era ca obtura debitul la filtru .Scadea destul de mult ,dar eram multumit de el,si destul de ieftin ca pret.

Re: Zeolit - pareri pro si contra

nelutu_vi A scris:

Am luat azi prospectul de la zeolit si zice in felul urmator: reduce nivelul de nitriti, nitrati, amoniac, distruge bacteriile care cauzeaza boli pestilor si stabilizeaza ph-u;..

Ph-ul poate fi stabilizat cu ph controller, n-are cum sa faca asta o roca, in cel mai bun caz ea poate fi inerta. Faptul ca reduce nitritii si amoniacul este de laudat dar daca reduce si nitratii eu unul nu l-as folosi in plantat.

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Daca vrei sa afli mai multe despre zeolit poti accesa urmatorul link: http://www.zeolit.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=58&lang=ro
Zeolitul are un spectru larg de actiune. Il poti folosi dar va trebui sa bagi doze marite de fertilizant la un acvariu plantat. Succes!

19 Editat de nelutu_vi (2013-06-27 16:50)

Re: Zeolit - pareri pro si contra

Am revenit dupa 2 saptamani de testare a zeolitului. Ca rezultate:
Apa a ramas mai curata - in sensul ca se ingalbeneste mai greu cam cu 50% si era mai limpede.
Ph-ul in acvariu il aveam 7 inainte de folosire tot 7 este si acum.
Problema apare la plante si aici subscriu la spusele lui bebe panait. Se duce cam repede firul si prin urmare incetineste cresterea plantelor.
Pentru acvarii neplantate chiar este un material filtrant foarte bun, mentine mai mult timp amoniacul, NO2 si NO3, in parametrii normali, chiar am lasat apa neschimbata 9 zile sa vad, rezultatul si parametrii erau normali.

Va multumesc tuturor pentru opinii.

Re: Zeolit - pareri pro si contra

inseamna ca de asta imi cresc greu plantele. il scot!