1

Subiect: Femela Xipho.

Buna ziua am o pereche de xipho. femela de vreo saptamana are burta cam umflata si sta ascunsa dupa plante. crede-ti ca ar putea fii insarcinata sau s-a ingrasat ?)) . am sa pun 2 poze. si daca este insarcinata am citit ca trebuie cumparata maternitate etc... daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi etc.

Re: Femela Xipho.

Din poze se pare ca da,dar nu sunt asa clare
Trebuie sa aibe burta unflata si neagra
In maternitate daca o pui trebuie puse si niste plante sa nu se streseze

3

Re: Femela Xipho.

burta nu e neagra este un crem care tinde spre maro.. nu prea imi dau seama ca femela are si niste puncte negre pe ea.. asa e rasa..

4

Re: Femela Xipho.

Din poze, se pare ca vei fi bunic. Daca vei dori nepotei cat mai multi, va trebui sa o pui in maternitate. Daca nu, o poti lasa in bazinul comunitar.
Schimburl de apa stimuleaza nasterea...  smile

5

Re: Femela Xipho.

Si cand ar trebui sa o pun in maternitate?

Re: Femela Xipho.

Salut! Cam in 2 saptamani trebuie sa nasca (la xifo perioada este de 3-4 saptamani, depinde de la caz la caz). Este bine sa introduci deja in alimentatie si spirulina daca vrei sa-ti puiutii sanatosi si rezistenti. Eu cand aveam vivipari ii lasam in acvariul comunitar si scapau cam 50 % din pui (aveam plante de suprafata unde se ascundeau puii,  ceratopteris thalictroides si  ceratophyllum demersum). La un moment dat o sa te saturi de pui si o sa te trezesti ca ai acvariul suprapopulat. Eu aveam un petshop de cartier unde donam periodic pestii si primeam mancare ( Tetradiscus granule) la schimb. Succes!