Re: salutare

suru2005 A scris:

nu stiu cum sa scap de fundal pentru ca e lipit de sticla cu foarte mult silicon, daca ai vreo idee...

Daca este lipit bine nu stiu ce sa zic...lasa-l asa...

22

Re: salutare

MariusMinu A scris:

Daca este lipit bine nu stiu ce sa zic...lasa-l asa...


Pai cam asa gandeam si eu... oricum intr-un viitor nu chiar asa de indepartat o sa fac un nou acvariu 90/50/45, si atunci cred ca o sa pun fundal autocolant de o singura culoare (negru sau albastru). sa traim pana atunci....

23

Re: salutare

Si ca sa fie treaba treaba, am zis sa bag si niste poze cu noul capac, neoane, coolere ....  Se vede diferenta, plantele perleaza si se simt foarte bine, in cam 3 zile au crescut destul de binisor. Acum sper ca aceasta marire a roportului w/litru sa nu afecteze intr-un viitor nu prea indepartat si sa favorizeze invazia algelor.
Sper sa va placa.

Numai bine.

PS: Am incercat sa editez mesajul anterior dar nu am putut urca poze, sper sa nu se supere nimeni. smile

24

Re: salutare

Acum sper ca merge

25

Re: salutare

Da incepe sa arate din ce in ce mai bine. Keep going

Calitatea se plateste!

26

Re: salutare

Salutare, scuze ca nu am mai postat de mult dar nici timp nu prea s-a mai gasit.

in acest timp s-au intamplat 2 chestii in acest setup:

1. Am reusit intr-un final sa bag in functiune filtrul extern diy. Pot spune ca dupa 3 saptamani de functionare se vede f mult diferenta. Apa este mai cristal ca niciodata. f multumit de el, nu se aude absolut nimic, foarte silentios.

2. La inceput de august am fost la mare cu familia, am lasat cheia la cineva sa imi dea si mie mancare la "animale". Acel cineva le-a cam dat de mancare si acum ma confrunt cu alga stoghorn. Am citit si am tot citit si am luat urmatoarele decizii: lumina mai putina, din cele 2 neoane t5 24w 865 am lasat doar unu timp de 5 ore pe zi, am oprit fertilizare de tot si am dat f putina mancare la pesti. acum alga incepe sa bata in retragere dar cam bat si plantele. Ma gandesc sa incep o usoara fertilizare cu micro jumatate din doza pentru revitalizarea plantelor dar ma sperie ca s-ar putea sa revitalizez si algele. Voi ce parere aveti?

Multumesc si numai bine.

27

Re: salutare

Automat ca si plantele bat in retragere daca nu mai au "mancare". Eu, in locul tau, nu as renunta la fertilizare (nici la lumina) si m-as concentra asupra curateniei in acvariu (sifonare, schimburi de apa) si, daca e cazul, o imbunatatire a circulatiei apei.

28

Re: salutare

Asa cum spunea si colegul nostru visiniu, nu renunta la fertilizare, sau mai bine spus reincepe fertilizarea treptat,  indeparteaza pe cat posibil frunzele afectate, replanteza varfurile si vei rezolva problema mult mai repede.  :fok

29

Re: salutare

Aspirarea substratului nu prea stiu cum sa o fac pentru ca substratul este cam acoperit de plante. substratul pe care il am (JBL Manado) este cam usor si exista riscul sa il "aspir".

Nu cred ca as avea o problema cu circulatia apei pentru ca se vede miscare cam in tot acvariu.
De maine o sa incep fertilizare micro cu jumatate din doza. macro cred ca peste o saptamana.

Curtea de Arges nu prea a auzit de teste dar am in plan sa imi iau si asa ceva... ce m-ati sfatui avand in vedere ca nu vreau sa iau un kit din acela 6in1.

Multumesc si numai bine

30

Re: salutare

Foarte frumos  :sok .

31

Re: salutare

Incerca sa faci ceva sa ameliorezi pelicula care se formeaza la suprafata apei (skimmer, valurire cu ajutorul unei pompe sau a filtrului, mancare mai putina la pesti, etc.)

Re: salutare

Iti recomand teste de la jbl pe picaturi, cat mai multe cu atat mai bine...depinde si de posibilitati, dar odata cumparate te tin un an de zile(teste saptamanal), iar dupa aia trebuie sa iei doar rezerve care sunt ceva mai ieftine. Pentru inceput macar testul de ph, fe, NO3 si PO4 (banuiesc ca pe ala de CO2 il ai deja). Referitor la pelicula singura varianta decenta de a scapa de ea este un surface skimmer, daca ai val prea mare piezi CO2 si oricum pelicula tot se va forma (dar mai lent). Mancare cat de putina le-ai da la pesti tot se formeaza...eu le dau de doua ori pe saptamana (uneori chiar mai rar) dar pelicula este prezenta...Si mai apar peste zi si acele bule micute de oxigen scos de plante de care scapi tot cu surface skimmer....

33 Editat de suru2005 (2013-09-17 12:10)

Re: salutare

Salutare, am surface skimmer, suprafata apei este cristal nu am probleme in sensul acesta, isi face treaba. Pozele din topic sunt mai vechi (de pe vremea cand nu aveam filtrul extern). In seara aceasta o sa fac si niste poze ...

De cand cu aceasta alga am redus mancarea la 2 zile dar o sa fac dupa cum a zis mariusminu si o sa cam fie de 2 ori pe saptamana. Nu cred ca o sa moara cineva de foame big_smile .

Sper ca luna asta sa cumpar macar testele indicate de mariusminu.

multumesc pentru raspunsuri, numai bine.

34

Re: salutare

salutare, hai sa vedem ce parere aveti despre cum arata acum acest setup. poza si filmuletul au fost facute ieri.

http://www.youtube.com/watch?v=dxCHULSilSY

multumesc si numai bine