1 Editat de Quarhodron (2013-08-17 23:08)

Subiect: Ancistrus cu ochii albi

Salut.Am primit astazi,un ancistrus cu ochii albi.Mai am unul,din aceeasi specie,care nu prezinta "ceata" respectiva la ochi.Vroiam sa stiu daca e o boala si cum se poate trata.Imi poate confirma cineva,ca ambii sunt masculi?Multumesc anticipat.

Re: Ancistrus cu ochii albi

Nu mi-a mers sa pun pozele.

Re: Ancistrus cu ochii albi

Amandoi sunt masculi.
   Din cauza proastelor conditii ale apei, pH scazut (sub 6,5), sau varsta pestilor (nu pare in cazul de fata) li se pot albi ochii pestilor. Poti face teste de apa si schimburi mai dese, daca ai noroc se vindeca de la sine. Tratament nu stiu sa existe pentru asa ceva.

Re: Ancistrus cu ochii albi

Nu am idee despre apa in care a fost tinut.Dupa cum am zis,l-am primit.Cu greu am gasit ceva pe net...o solutie ar fi Ocuvit,pentru oameni ( o.O ),iar a2-a,Jbl ektol cristal(cred ca e pentru ciuperci).Prima e putin dubioasa,iar a2-a e 55 lei.Mai astept pareri.

Re: Ancistrus cu ochii albi

Quarhodron A scris:

Jbl ektol cristal(cred ca e pentru ciuperci).

   JBL Ektol cristal din cate stiam este sare, care are cica si un efect antistres si de regenerare a mucusului de pe pesti... nu prea vad cum te poate ajuta.

Quarhodron A scris:

Mai astept pareri.

   Sigur, succes! big_smile

Re: Ancistrus cu ochii albi

ancistrusii sunt sensibili la tratamente.evita sarea.

Re: Ancistrus cu ochii albi

Mi-a fost confirmat,de 2 acvaristi batrani,ca e din cauza ph-ului,A "fost aruncat dintr-o apa in alta".Daca trece,trece de la sine,daca nu,nu.

8 Editat de Ancistrus (2013-08-21 00:03)

Re: Ancistrus cu ochii albi

Quarhodron A scris:

Mi-a fost confirmat,de 2 acvaristi batrani,ca e din cauza ph-ului,A "fost aruncat dintr-o apa in alta".Daca trece,trece de la sine,daca nu,nu.

   Ma bucur ca ai mai primit si alte pareri, in afara de ale mele smile

Ancistrus A scris:

pH scazut (sub 6,5)

Ancistrus A scris:

daca ai noroc se vindeca de la sine.