41

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

Asa este Mihai smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

42

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

Lucia A scris:

Asa este Mihai smile

aha deci maruntesc mazarea cu degetele
altceva ce nu stiam smile
o intrebare !!!
merge si mazare din borcan,pusa la congelat si apoi la fiert ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

43

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

Cu atat am putut ajuta si eu. wink

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

44

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

aqua A scris:
Lucia A scris:

Asa este Mihai smile

aha deci maruntesc mazarea cu degetele
altceva ce nu stiam smile
o intrebare !!!
merge si mazare din borcan,pusa la congelat si apoi la fiert ?

Mazarea din borcan, n-are rost s-o mai congelezi.
Pune cateva boabe la fiert in apa, fara sare.
Cea din borcan e fiarta o data, acum se pune sa dea cateva clocote doar ca sa iasa din conservant.

Pe viitor ia o punguta mica de mazare congelata sa o ai in casa.
Multe specii de pesti o plac, cum ar fi ancistrusii, pleco etc.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

45

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

Lucia A scris:
aqua A scris:
Lucia A scris:

Asa este Mihai smile

aha deci maruntesc mazarea cu degetele
altceva ce nu stiam smile
o intrebare !!!
merge si mazare din borcan,pusa la congelat si apoi la fiert ?

Mazarea din borcan, n-are rost s-o mai congelezi.
Pune cateva boabe la fiert in apa, fara sare.
Cea din borcan e fiarta o data, acum se pune sa dea cateva clocote doar ca sa iasa din conservant.

Pe viitor ia o punguta mica de mazare congelata sa o ai in casa.
Multe specii de pesti o plac, cum ar fi ancistrusii, pleco etc.

inca o intrebare
se duce la fund ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

46

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

MihaiA09 A scris:

Scuati-ma ca ma bag. sa nu te mai prind ca scrii asa ceva

1. carasul ar putea sa manance mazarea deoarece este moale pe interior
Si 2. Ce bine era acuma daca aveam un chat. Nu Lucia?

Este o conversatie publica Mihai, oricine e bine-venit. :lol
Aici suntem egali. Eu una cel putin asa am inteles.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

47

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

aqua A scris:
Lucia A scris:
aqua A scris:

aha deci maruntesc mazarea cu degetele
altceva ce nu stiam smile
o intrebare !!!
merge si mazare din borcan,pusa la congelat si apoi la fiert ?

Mazarea din borcan, n-are rost s-o mai congelezi.
Pune cateva boabe la fiert in apa, fara sare.
Cea din borcan e fiarta o data, acum se pune sa dea cateva clocote doar ca sa iasa din conservant.

Pe viitor ia o punguta mica de mazare congelata sa o ai in casa.
Multe specii de pesti o plac, cum ar fi ancistrusii, pleco etc.

inca o intrebare
se duce la fund ?

Normal, e mai grea decat apa.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

48 Editat de aqua (2010-02-06 15:49)

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

am dat mazare la carasel si a mancat-o cu mare drag smile
am fiert-o si am scos pielita
am dat mazare si la ceilalti pesti si au mancat-o la fel de frumos smile
dupa ce i-am dat mazare a excrementat de vreo 4 ori

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

49

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

Asta e semn bun!

Ma bucur ca ai reusit. Eu le-am dat si morcov fiert, telina, patrunjel, adica legume care se fierb la supa.:) Le-au mancat, dar am facut greseala sa le dau la aceeasi masa mai multe feluri, si dupa aceea au strambat din nas.:D
De atunci m-am invatat, la o masa un fel de legume...:D:D:D

Spune-mi acum te rog, daca i-ai adaugat a doua lingura de sare, aseara.
Azi ari fi ziua 3 de tratament. In mod normal ar trebui sa se vada o schimbare.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

50

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

se vede o schimbare cad de cat smile
goldfishu' isi revine si incepe sa i se steraga incet incet dunga de sange de pe coada smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

51

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

Ma bucur sa aud vesti bune, chiar daca nu am intervenit in discutie v-am urmarit tot timpul, nu avea rost sa ma bag cand mai mult din ce se discuta nu stiam. Cred ca nu mancam coliva de data asta sad, dar nu se stie tongue.

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

52

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

aqua A scris:

se vede o schimbare cad de cat smile
goldfishu' isi revine si incepe sa i se steraga incet incet dunga de sange de pe coada smile

Ma bucur din tot sufletul, ca si cum ar fi fost al meu.
Sa-l mai lasi in apa aceea salina.
Sau daca o schimbi, adauga inca o lingura de sare neiodata topita.
Si lasa-l cateva zile. (3-4)

Abia cand ii va trece de tot, sa-l muti dincolo, dar mare grija la transfer.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

53

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

buna eu am o mica problema cu carasul meu.are un fel de dunga alba la coada(ca si cum ar fi muscat dar  nu am pesti agresivi)nu stiu ce sa-i fac pentru ca am citit e un alt forum ca daca ii pun sare il dau peste cap pe sanitar...daca poate sa ma ajutecineva..in rest pestisorule vioi,mananca bine..daca poate sa ma aute cineva.aa inca ceva eu am un acvariu de 75 de litri 2 filtre si un incalzitor,pestisori am cam 15.:)va multumesc anticipat:)

54 Editat de aqua (2010-02-09 18:21)

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

pai ii faci tratament intr-un acvariu separat,numai cu pestele bolnav
zici ca are o dunga alba...poate e finroot si se trateaza cu JBL Furanol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

55

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

dejavantajul e ca in celalalt acvariu am femelele guppy care astept sa nasca..multumesc oricum o sa anunt daca se simte mai bine

56 Editat de Lucia (2010-02-10 15:18)

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

amy_dy A scris:

buna eu am o mica problema cu carasul meu.are un fel de dunga alba la coada(ca si cum ar fi muscat dar  nu am pesti agresivi)nu stiu ce sa-i fac pentru ca am citit e un alt forum ca daca ii pun sare il dau peste cap pe sanitar...daca poate sa ma ajutecineva..in rest pestisorule vioi,mananca bine..daca poate sa ma aute cineva.aa inca ceva eu am un acvariu de 75 de litri 2 filtre si un incalzitor,pestisori am cam 15.:)va multumesc anticipat:)

Intai si intai spune ce fel de pesti ai. Intr-adevar sanitarii sunt afectati de nivelul salinitatii din apa.
Caraselul este cu mult diferit decat celelalte specii de pesti.

Ca si informare, caraseii se tin doar cu alti carasei si plante.:)

Si eu am vrut sa pun sanitari, doar ca in general sanitarii sunt pesti nocturni pe cand caraseii dorm.
Exista si pericolul ca accidental sa raneasca, caraseii fiindca au gurile tip ventuza.
Sau sa suga din mucusul caraseilor adormiti, ceea ce insemna ca solzii si pielea este expusa la infectii bacterine etc.

Poti sa incerci cu albastru de metil.
Nu stiu exact cate picaturi sa pui, de exemplu pana e apa albastra bine.
In principiu cam acelas rol il are. Ii lasi vreo 4 zile, dupa care schimbi vreo 25% din apa.

Important!
Inainte de orice tratament se face un schimb de apa. Pana la 50%.
Daca exista filtru de carbon, sau UV, se scoate, si raman doar buretii cu porozitate mai mare.
Se mareste aerajul.

Sunt multe de spus... smile smile smile
Mult succes!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

57 Editat de merlin21 (2011-07-08 04:58)

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

:fmad

58

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

merlin21 A scris:

din pacate ar trebui un topic de prevenire al bolilor. Majoritatea celor de aici, desi nu vreau sa jignesc pe nimeni, sunt incepatori. De aceea mi se pae mai greu ca un incepator sa reuseasca sa vindece un peste, decat sa previna aparitia unor boli. Si daca reusesc, prin minune, daca il ti in acealeasi conditii ca iniante, nu vei obtine decat un peste cu un sistem imunitar slabit intr-un mediu propice aparitie bolilor.
Cu alte cuvinte, NU va mai luati carasi daca nu stiti cu ce sa mananca, documentati-va inainte. Carasi sunt pesti care se fac mari, mananca mult deci fac multa mizerie, de aici rezulta ca au nevoie de o filtrare serioasa, si in jur de 50 de litri pt fiecare peste. Daca vrei sa ai carasi sanatosi si sa nu ai probleme cu ei, trebuie tinuti separati de alti pesti, intr-un acvariu in care poti sa asiguri minim 40-50l pt fiecare peste, cu o temperatura scazuta intre 19-23 de grade, vara cu chiller, filtrare adecvata, daca se poate cu filtru extern. Pt pesti sanatosi conteaza si hrana pe care le-o dai, e important sa aiba un meniu cat mai variat, odata pe saptamana mazare, etc..
Nu mai tineti carasi cu guppy, nu ti pesti daca nu ai macar un acvariu carantina in care sa il scoti si sa il tratezi.
@ amydy, in nici un caz acvariul tau nu e potrivit pt a creste carasi, e si supraaglomerat. Nu te lua dupa ce cum ii tin vanzatori, scopul lor nu e de a creste pesti, ci de a vinde e cu totul altceva.
Si ca sa zic ceva la subiect, scoate-l de acolo, fa rost de un acvariu mic de 20l, e vreo 15lei, pune un filtru, fa-i tratamentul indicat de Lucia, iar in cazil in care isi revine, vezi daca poti sa ii oferi conditiile necesare, ceea ce ma indoiesc. iar in cazul in care nu poti, vinde-l doneaza-l, dar nu il mai tine pt ca sigur se va imbolnavi iar.

Nu pot decat sa fiu de acord cu tine.
Asa este!
DAAAAR, (un mare "dar"), trebuie sa fim mai buni si sa ajutam pe cat putem si ne pricepem pe toata lumea.
Din pacate, dupa ce se intampla ceva, trebuie facut un tratament si abia apoi preveni. Ce sa facem?
Toti suntem oameni si toti gresim si trebuie sa fim ingaduitori.

Aici e sectiunea "incepatorii de apa dulce", aici trebuie sa-si gaseasca raspuns si alinare toti cei care "calca pe bec" smile smile smile si intra in panica, fiindca s-a intamplat ceva si pot cauta ore in sir ca nu gasesc raspunsul, si le vine sa se suie pe pereti. (asta e din experienta smile )

Am ajuns obsedata de tratamente fiindca si eu la randul meu am inceput gresit, dar avut vointa extraordinara sa indrept ceea ce am facut, si bine-nteles suport si intelegere acasa si de ce nu ceva banuti, ca nu-i ieftina pasiunea asta.

Iti inteleg punctul de vedere si intr-un alt topic as sustine ceea ce ai spus tu.

In concluzie, da niste randuri de ajutor, ca nici io nu-s doctor ihtiolog! smile

Poate ca tu stii cat albastru de metil se pune in acvariu... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

59 Editat de merlin21 (2011-07-08 04:57)

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

:fmad

60

Re: CARAS BOLNAV SOLICIT AJUTOR URGENT !!!!

merlin21
Imi place cum gandesti!;)

Sper ca nu s-a speriat amy_dy, si as vrea sa revina cu informatii.:)

aqua
Ce mai face Carazeus?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.