Subiect: iluminat acvariu-rugaminte sfaturi

Buna ziua,

numele meu este Cristi si mi-am cumparat de curand un acvariu cu dimensiunile: 80x35x40/120l.,iar acu sunt in cautare de o lampa pt el.
am gasit pe net o Lampa acvariu cu T5 / leduri moonlight varianta 60-80

http://www.tocmai.ro/lampa-acvariu-cu-t5leduri-moonlight-8575630.html#sendemail

marea mea dilema este daca din punct de vedere al iluminatului este ok,ca este pintre putinele lampi ce se potrivesc pe acvariul meu ca dimensiune
doresc sa populez acvariu cu plante si cativa neoni
Multumesc frumos,

Cu stima

2 Editat de mariuspopa69 (2013-11-03 00:59)

Re: iluminat acvariu-rugaminte sfaturi

sal, eu mi am comandat la targu mures (e aici pe forum cel care le face) capac prevazut cu patru tuburi t5 24/w. cred ca asta te avantajeaza tinand cont de volumul lui si mai ales ca vrei sa l plantezi. nu te lasa pacalit de niste leduri... parerea mea. bafta!

Re: iluminat acvariu-rugaminte sfaturi

nu te lasa pacalit de niste leduri... parerea mea

te referi la faptul ca acestea cresc pretul nejustuficat,sau ca ar putea sa-mi afecteze dezvoltarea plantelor?

Re: iluminat acvariu-rugaminte sfaturi

Eu personal la un acvariu asemanator 80x35x45/126l am o lampa de 90cm lungime 4 x 39w, acvariu puternic plantat. Avantajul este ca lumineaza pe toata suprafata acvariului. Daca nu vrei un acvariu puternic plantat este si varianta de lampa cu 90cm/ 2 x 39 w care face fata lejer. daca nu dispui de finante si ai talent de mester poti sa-ti confectionezi o lampa din tub PVC de canalizare taiat pe jumatate sau jgeab PVC de 90 cm si cumperi de la MARBO TRADE 2 tuburi T5 de 21w sau 39 w  au aceeasi lungime 85cm si pret 15 lei buc. + 2 drosele electronice - 15 lei buc. - merg si made in china ca oricum cam toate produsele electrice si electronice sunt facute tot in china. Daca faci un calcul sumar esti sub pretul oricarei lampi de pe piata. Ledurile momentan se preteaza cel mai bine la acvarii marine fata de acvarii plantate.  :noroc

Re: iluminat acvariu-rugaminte sfaturi

ok Multumesc frumos pt sfaturi

Re: iluminat acvariu-rugaminte sfaturi

m-am hotarat si maine voi face comanda pt aceasta lampa:
http://www.bizoo.ro/firma/aquariumprest/vanzare/7336893/lampa-pentru-acvariu-super-bright-t5-4x39w-90cm

ma gandesc ca la inceput acvariu va fi mai putin plantat si sa aprind doar 2 neoane,iar ulterior daca plantele vor fi mai multe(daca se dezvolta)  sa aprind toate cele 4 neoane

ce ziceti?

Re: iluminat acvariu-rugaminte sfaturi

Lampa este buna dar ai grija la tuburi ca au 10000 k (super bright), prea rece si trebuie sa le combini cu ceva mai cald 3-4000 K, sau schimbate cu 6500 K in combinatie cu 3-4000 K, in caz contrar sa te pregatesti pt. invazia de alge.  :noroc

Re: iluminat acvariu-rugaminte sfaturi

cele de jos ar fi ok? roll

3buc=
Osram FQ 39W / T5 Neon T5 pentru acvarii. Lungime: 849mm. Flux luminos: 3100 lm. 4000K

1buc=Osram FQ 39W / T5 Neon T5 pentru acvarii. Lungime: 849mm. Flux luminos: 3100 lm. 6500K

Re: iluminat acvariu-rugaminte sfaturi

din ce am vazut pe la alti acvaristi, cred ca , combinatia ar fi 865 cu 830

Re: iluminat acvariu-rugaminte sfaturi

DA.am gasit discutia pe forum si m-am hotarat.
Va multumesc frumos pt sprijin

Cu stima

Nu-i vorba numai de asta. Neoanele 865 (spectrul de 6500K) penetreaza  mai bine coloana de apa si este recomandat in partea din fata unde se presupune ca tinem gazon...In spate plantele sunt mai inalte, substratul mai ridicat.... deci mai indicate neoanele 830 (spectrul 3000K) care nu penetreaza asa de bine prin coloana de apa.

Re: iluminat acvariu-rugaminte sfaturi

Poti folosi 2 neoane de 4000 k si 2 de 6500k combinate fara probleme. Mai ai o posibilitate de a combina 2 neoane de 21 w(4000+6500 K) - 2100 lumeni fiecare pt. inceput si 2 neoane de 39W (4000+6500 K) 3100 lumeni fiecare pt. mai tarziu. Alegerea o faci tu in functie de posibilitati, dar in principiu trebuie sa ai un spectru luminos mai larg, pe care nu il poti atinge doar cu neoane de 6000K sau doar de 3000 sau 4000 k.