1 Editat de MariusMinu (2013-11-13 13:36)

Subiect: Matrix vs. Eheim substrat pro.

Salut. Aduc in dezbatere publica (pentru a cata oara lol ) acest subiect. Bun...deci m-am documentat un pic, se pare ca desi matrixul are suprafata mai mare pentru bacterii are si o hiba ramasa deocamdata in "coada de peste"  big_smile (probabil de aici si pretul mai scazut). Este vorba desigur despre "reducerea nitratilor" (foarte indicata de alfel in cazul acvariilor cu pesti multi si plante putine), dar nu asta ma intereseaza pe mine ci mai degraba cum se impaca aceasta afirmatie cu una din legile fundamentale ale naturii : nimic nu se pierde, totul se transforma. Trebuie specificat ca daca ar fi vorba despre o reducere chimica ( unde o anumita cantitate din substanta A intra in contact cu substanta B si se anuleaza reciproc) ar insemna ca matrixul poate reduce numai o anumita cantitate de nitrati dupa care s-ar consuma...ori producatorul nu spune nimic in privinta asta...
Ieri am luat inca un litru de eheim subtrat pro, aici avem reducerea amoniacului se transforma in nitriti ( explicabil) ,"reducerea nitritilor"...asta se explica prin transformarea lor in nitrati, insa spre deosebire de matrix lipseste reducerea nitratilor.
De cand folosesc eheim substrat pro am observat o usoara crestere a nitratilor desi aveam acelasi numar de pesti, hraniti la fel...etc, asta se explica prin faptul ca amoniacul si nitritii sunt repede transformati in nitrati. Am redus doza zilnica de PPS pro cu 30% fata de perioada cand nu foloseam acest mediu filtrant.
Intrebare mea este : In ce se transforma nitratii ? (acea reducere pe care o face matrix) pentru ca ei nu pot sa dispara pocnind din degete ca la circ. yikes 
Nu contest ca matrix reduce nitratii (deja dovedit). Nu vreau sa fac reclama nici unuia dintre produse (mai degraba as vrea sa iau si in litru de matrix) ma gandesc ca sunt complementare ( de pilda 2 litri de eheim si 1 litru de matrix) insa sunt curios in ce se transforma nitratii dupa ce sunt redusi de matrix. Cineva trebuie sa fi studiat mai bine ca mine aceasta problema. Un raspuns de genu' : sunt niste bacterii care consuma azotul si nu stiu mai cum... nu prea ma multumeste, pentru ca un urma lor tot ramane ceva...aici e intrebarea...ce ramane?
Numele elementului chimic??? nu mizerie, nu resturi, nu rahat, etc.
Multumesc!

2 Editat de Ancistrus (2013-11-13 13:41)

Re: Matrix vs. Eheim substrat pro.

Azot atmosferic, doaaa lol

3 Editat de MariusMinu (2013-11-13 14:15)

Re: Matrix vs. Eheim substrat pro.

Te trec la prima :apl daca ai dreptate lol Cunostintele mele la chimie erau drastic reduse la formula apei H2O, dar de cativa ani am mai invatat una: bioxidul de carbon :hug CO2... asa cum zicea atat de bine si tovarasa doctor academician inginer in chimie...codoi...  :ang la vremea aia credeam ca se refera la codoi de matura...