Subiect: Jurnal Flower Horn:Neo si Cleo

Sa prezint noii locatari ai acvariului de 240L: Neo (baiatul – 10-11 cm) si Cleo (fata – 8,5-9,5 cm). Pe cei doi i-am luat de sambata insa de abia de ieri au inceput sa manance mai cu simt de raspundere, in primele zile fiind mai timizi. Le-am luat mancare speciala pentru FH cu dimensiuni e pana la 12 cm insa granulele sunt asa de mici incat aproape ca nu le observa si se depun pe substrat asa ca trebuie sa caut ceva de granulatie mai mare.
Stiu ca nu este indicat sa tin in 240L doua animale feroce ca FH insa am zis sa incerc, in cazul in care apar probleme intre cei doi o sa dau pe Cleo.
Pana acum totul este relativ ok. Neo o fugareste pe Cleo peste tot insa fara sa arate o agresivitate prea mare. De cateva ori parca a vrut sa o puna la punct insa si-a revenit repede si s-a calmat. Sunt momente cand stau lipiti unul de celalalt si parca sunt cei mai buni prieteni. Bineinteles ca Neo este stapanul acvariului si bantuie peste tot iar Cleo sta ascunsa mai tot timpul.
O sa postez cateva poze insa momentan sunt in perioada de acomodare si sunt de un gri sublim. Astept sa se imbujoreze putin.

Re: Jurnal Flower Horn:Neo si Cleo

Salut Scarabel
Mancarea,bazinul,etc le cunosti tu destul de bine
Astept schimbarea avatarului
Ma bucur ca revine pasiunea pt FH

3 Editat de Ancistrus (2013-10-10 11:01)

Re: Jurnal Flower Horn:Neo si Cleo

Salut!
   Ar fi interesante si niste poze cu Neo si Cleo big_smile

4 Editat de scarabell (2013-10-11 02:08)

Re: Jurnal Flower Horn:Neo si Cleo

Ancistrus A scris:

Salut!
   Ar fi interesante si niste poze cu Neo si Cleo big_smile

Salutare! O sa postez deocamdata doar o poza (si aia foarte slaba) cu Neo. Cleo sta ascunsa mai tot timpul sub buturuga si cand iese de acolo parca are viteza luminii smile
Mai incerc...sper sa se obisnuiasca unul cu celalalt cei doi si sa nu se mai alerge ca nebunii ca sa pot face cateva poze ceva mai clare cu amandoi.

5

Re: Jurnal Flower Horn:Neo si Cleo

E cel mai frumos Cleo pe care l-am vazut pana acum wink Sa-ti traiasca si sa creasca.

6 Editat de scarabell (2013-10-12 02:35)

Re: Jurnal Flower Horn:Neo si Cleo

Dan P A scris:

E cel mai frumos Cleo pe care l-am vazut pana acum wink Sa-ti traiasca si sa creasca.

Dane nu-mi aduce aminte de nume...pestii i-am ales eu, numele...altii... :stupid

PS Si asta e Neo - baiatul  :-

7

Re: Jurnal Flower Horn:Neo si Cleo

lol Scuze n-am vazut filmu'

Deci, e cel mai frumos Neo pe care l-am vazut  ^:)^

8 Editat de scarabell (2013-11-26 01:55)

Re: Jurnal Flower Horn:Neo si Cleo

Un mic update. Intre timp am mutat fata intr-un acvariu mai mic, de fapt de acum aproximativ o luna si o saptamana. Am gasit-o intr-o seara dupa ce am venit de la serviciu batuta rau si nu am avut incotro. Daca o mai lasam riscam sa o gasesc moarta...Intre timp a crescut cam 1,5 cm si si-a revenit complet. Oricum este o mare diferenta de temperament intre cei doi FH. Baiatul este o fiara care devoreaza tot si ataca tot ce misca in acvariul lui, chiar si pleco de peste 30 cm...Fata este foooarte cuminte si sfioasa si asa a fost de cand am luat-o nu a devenit asa in urma batailor lui Cleo.

Cat despre film Dane iti spun e cum se termina: la sfarsit mor toti  :noroc