Subiect: intrebare

Din ce as putea sa fac un acvariu de 225x100x100cm si unde as putea sa gasesc materialul respectiv (sticla de 20mm sau platic transparent sau orice altceva)?
Sau poate stie cineva unde pot lamina doua coli de sticla de 10mm fiecare. multumesc.

Re: intrebare

Uau ... 100 cm inaltime?  Nu o sa fie greu sa umbli in el apoi? presupun ca de plante nici nu poate fi vorba la dimensiunea asta!

Sa pui poze sa ne arati cum decurge proiectul suna interesant!
Scuze de oftopic dar eram curios cum o sa reusesti sa il intreti?

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: intrebare

100cm inaltime? nu recomand

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

4 Editat de radu_dragan (2013-12-30 13:40)

Re: intrebare

Laur,doar fata sa fie din sticla sau tot?
Un prieten face un acvariu 3metrix1 metrux1 metru dar din lemn si doar fata din sticla,2 foi de 10


100cm inaltime? nu recomand
De ce nu recomanzi?

5 Editat de laur_hunter07 (2013-12-30 20:29)

Re: intrebare

Am cochetat si eu cu ideea de al face din lemn cu o fata din sticla, dar am facut unul din plasticde 10mm(grosime) la 50cm inaltime si au puscat suruburile de 4mm, asa ca am o mica reticienta la lemn, dar daca cineva face 3x1x1m, as fi foarte bucuros sa tin legatura cu acesta pt a ne ajuta reciproc in acest fel de proiect.
De ce nu recomanzi? Se poate sifona la fel de bine ca unul de 40cm.
La plante nu ma gindesc decit la ceva de suprafata, ceva Anubias, Micrsorium,daca vor rezista.  Rezidentii vor fii cichlide americane mari( oscari, dovii, Citrinelum, jaguari,Red devil, maculicauda, sinsphilum),butikoferii si arowana, 4-5 pleco mari si o duzina de pomaceea care vor avea grija sa curete acvariul in locul meu.

Re: intrebare

Stiu ca este un lipici transparent pt a lipi 2 folii de geam dar poti cumpara si una de 20 direct(este scumpa rau)
Stiu ca intre lemn si feam a pus o mica fasie de cornier,etc
Am sa vb cu el si poate va auziti voi la telefon

Re: intrebare

laur_hunter07 A scris:

am o mica reticienta la lemn, dar daca cineva face 3x1x1m, as fi foarte bucuros sa tin legatura cu acesta pt a ne ajuta reciproc in acest fel de proiect.

   Poate te ajuta filmuletul asta, de altfel sunt mai multe pe net smile

Re: intrebare

Am analizat destul de mult problema aceasta, de prin septembrie ma tot gindesc cum sa-l fac, am luat in considerare mai multe variante cu lemn, atit cu izolatie pe baza din cauciuc lichid cit si cu dublura interioara din sticla, dar problema apare aceeasi sticla de 18-20mm pt fata. Daca gasesc sticla pt fata la spate pot folosi 2 coli de 10mm lipite cu silicon(identic cu fundul dublu la acvariu, sau pot folosi acelasi tip de sticla pt tot acvariul.Lipiciul care se foloseste la lipirea a doua coli de sticla se numeste balsam de Canada, dar pe linga faptul ca este foarte scump este si foarte greu de folosit pt suprafete mari-2,25mp.Mai exista o folie cu ajutorul careia se lamineaza mai multe coli de sticla dar in zona nu am gasit firme care sa lamineze mai mult de doua coli de 6 mm.

Re: intrebare

laur_hunter07 A scris:

dar problema apare aceeasi sticla de 18-20mm pt fata.

   La inaltimea de 1 metru te cred si eu smile