Re: Ajutooorrr!!!!!

Am facut si eu aceeasi greseala acu doua saptamani ca si tine, doar cu alta specie. Am cumparat un stingray sau pisica de mare (de apa dulce), fara sa ma informez DELOC despre ce ii poate capul, ce mananca, ce are nevoie si dupa 3 zile a murit (de foame se pare), ca sa aflu DUPA aceea ca de fapt mananca doar noaptea si doar artemia si ceva larve, nicidecum mancare de discus cu usturoi si alte cele, iar la mine noaptea oricum nu exista mancare pe fund pentru ca am grija sa dau la discusi indeajuns cat sa manance in 10 minute (indicatiile Stendker). Un mic detaliu pe care nu l-am stiut si mi-a murit o frumusete de peste.
Am dat un exemplu ca sa intelegi de ce e foarte important sa te informezi despre ce ti-am scris mai sus.

Re: Ajutooorrr!!!!!

Pestii sunt luati de la dn Dragan, unde cat au fost mici mici au fost tinuti in apa de la osmoza, iar dupa in apa normala, dar si pt cea normala, avea un bazin de decantare.. nu stiu exact daca avea si altceva in bazin, doar ca era tinut la temperatura acvariilor.. au fost hraniti cu tetra, mixtura si artemia.. eu de cand ii am. Aprox o luna, nu am avut probleme cu ei.. i am hranit cu tretra si inima de vita tocata marunt, am avut temperatura constanta, iar schimburile de apa am cautat sa fie cat mai dese aprope zilnic intre... 50-80 litrii din bazinul de 450, net.intradevar apa era direct de la robine, nelasata la decantat, dar problemele au aparut dupa 3 saptamani de la achizitie.pana sa pun discusii, acvariu gazduia deja o arowana mica si un synodontis, de cateva saptamani, zic eu ca era deja ciclat...

Mihai - 0723718326

Re: Ajutooorrr!!!!!

Aveam si eu de gand sa mi iau pisica... Dar mi a fost un pic teama exact de ce nu ai scapat tu... sad imi pare rau sa aud asta.. de unde ai luat o si la ce bani? Ce dimensiune?

Mihai - 0723718326

24

Re: Ajutooorrr!!!!!

Detalii mai multe despre specia de discusi  ,nr lor in bazin .hrana ,comportamentul lor  in ultimul timp  si boala de care au murit pt  ca ai ceva experienta la cate acvarii ai

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

25 Editat de MariusMinu (2013-12-20 13:01)

Re: Ajutooorrr!!!!!

Era bine sa faci un test de PO4...am inteles ca in bazinele cu discusi se acumuleaza atat NO3 cat si PO4 din cauza alimentatiei. Mediul filtrant pe care l-ai pus in filtru se colonizeaza cam intr-o luna, poate chiar mai bine de o luna...Tot asa am si eu, 2 litri de eheim substrat pro dar am pus cate un litru la 2 luni de zile. Ultima data cand am spalat filtrul cel de-al doilea litru era inca deschis la culoare desi se afla in filtru de vreo 3 saptamani, in timp ce celalalt litru era bine coloniozat (aproape maro). Spui ca filtrul este subdimensionat, trebuie sa pui in el cat mai mult material biologic de inalta calitate, asa ca iti recomand (daca mai este loc in filtru) pe langa cei 2 litri de eheim substrat pro si un litru de matrix.
Discusii sunt pretentiosi la parametrii apei si foarte expusi la boli. As zice sa nu mai iei pana nu se cicleaza bine acvariul si sa astepti sa se colonizeze mediul filtrant. Cate vreme testul de NO2 se coloreaza inseamna fie ca bazinul nu este ciclat, fie ca s-a deciclat dintr-un  motiv sau altul. Cauza mortii pestilor poate fi un salt de amoniac coroborat cu temperatura ridicata din bazinul discusilor. Cu cat temperatura este mai mare cu atat toleranta pestilor fata de amoniac este mai mica. Si ph-ul are importanta deosebita cand vine vorba de toleranta la amoniac. Cu cat este mai mare ph-ul cu atat scade toleranta pestilor la amoniac. Vad ca bagi O2 deci ph este destul de mare (probabil 7,5 la duritatea de 7 GH, media din Bucuresti), iar temperatura la discusi optima 28 de grade rezulta toleranta aproape 0 la amoniac (sau amoniu care este...).  :bf

Re: Ajutooorrr!!!!!

Am avut 2 pigeon portocalii, mai maticei dintre care unul a murit acum 3 zile, brusc pe la amiaza a inceput sa fie slabit, sa innoate aiure si pana seara deja era numai la suprafata apei si aproape dus de curent... L am separat intr un acvariu steril, cu apa trasa din cel mare si la sfatul dn lui. Dragan am pus cate o lingura cu varf de sare pt fiecare 10 litrii de apa, temperatura aceeasi cu ce a la care a fost tinut. La operculul stang era un pic colorat, spre mariniu... Atat am putut observa pe el. A doua zi dimineata, l am gasit mort pe fundul acvariului sad
Tin sa mentionez ca eu am luat 20 de discusi lss pe care i am sortat dupa marime, cei mai mari dintre ei, 8 la numar, i am pus in acvariu mare, iar pe restul i am pus intr un acvariu steril, apa in acvariu steril o schimbam cu apa din acvariu mare...in fiecare zi, peste 50% din apa. Asta pana acum 4 zile cand am decis sa ii pun pe toti in acvariul mare pt ca cei mici mi se pareau slabiti, iar ceilalti erau mult mai zdraveni.
I. toate aceste zile ii urmaream cand le dadeam de mancare si doar 4 sa zic din ei mancau tretra...din acest motiv acum o saptamana le am dat niste tubi... Nu foarte mult, si spalati foarte bine inainte...  In rest le mai dau inima de vita tocata cat sa o poata manca.
Este posibil sa fi ramas in acvariu niste mucati mici de inima de vita, pt ca am si niste raci mici care isi mai fac provizii printre pietre..
Intr o alta ordine de idei, am un filtru intern cu un debit foarte mare... Si am avut impresia ca din cauza curentului de apa pestii stau mereu ascunsi intr un colt al acv, fapt pt care am pus o teava cu gaurele pe lateral sa disperseze apa in mai multe diretii, sa nu se mai faca curentul asa de mare, totusi ma gandesc ca sunt pesti de banc si in amazon curentii sunt cu mult mai mari decat in acv... Are vreo treaba una cu alta?
Ditre cei mici..lss.. au fost cazuri diferite.. un singur lucru comun la toti..erau foarte slabiti si forma corpului parca se alungea.. doar ca unii dintre ei aveau aripioarele mancate, iar ceilalti nu aveau nici un semn...

Mihai - 0723718326

27

Re: Ajutooorrr!!!!!

Parerea mea,  cand ai cumparat acei discusi de la d. Dragan ai fost curios ce conditii trebuie sa le oferi?  Nu foarte multe,  dar ai facut numai greseli cu ei, la curentul din acvariul tau cred ca sufera si de foame,  parerea mea pune i in steril cu  bureti bolborositori  , doua schimburi de apa pe zi,  hrana putina si de mai multe ri pe zi,  lumina difuza,  acei p ui nu au ce cauta in acel bazin, nu stiu cati mai ai dar poti incerca sa i salvezi. Poti face schimbur cu apa direct de la retea.

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.