Subiect: Guppy cu creveti

As vrea si eu sa fac un acvariu cu guppy black moscow si creveti si nu stiu daca sunt compatibili. Mentionez ca nu am mai crescut creveti. Si as dori daca se poate sa imi faceti si niste recomandari in privinta crevetilor. Va multumesc.

2 Editat de Technics (2013-12-31 00:54)

Re: Guppy cu creveti

Nici un peste nu refuza un pui de cevete.
Daca acvariul este plantat suficient si acestia au pe unde sa se ascunda pana mai cresc, te poti bucura si de creveti maturi.
Incepi cu RCS (red cherry shrimp) sunt printre cei mai prolifici creveti.

Re: Guppy cu creveti

Iti multumesc pentru sfat. O sa incerc cu RCS sa vad ce iese smile.

Re: Guppy cu creveti

Salut,iti spun din prima daca vrei sa ai pui de creveti NU ii pune cu alti pesti(exceptand ancistrus,oto,sae...) Poate sa fie plantat acvariul ca tot ii gasesc pe pui wink

Re: Guppy cu creveti

Incerc sa vad ce iese .... :froll

6

Re: Guppy cu creveti

remus,nu e adevarat ce zici tu...eu am 3 masculi de guppy carora la dau de mancare cand imi aduc aminte si am avut si pui de creveti si zilele trecute am vazut unul care a crescut destul de marisor...
acum poate o fi gustat si vre-un gup vreo codita de crevete,dar mie cel mai mult mi-a mancat filtru,si creveti si pui...am tot omis sa fac ceva in privinta asta si a scazut considerabil nr lor..
dar acvariu trebuie sa fie plantat destul de bine :sok

Re: Guppy cu creveti

Da dar o femele de crevete face 15-20 pui tu ai zis ca ai vazut unul mai marisor,care a scapat de pesti,nu zic ca nu ii poti tine,dar daca vrei sa ii inmultesti calumea tii numai creveti wink

8

Re: Guppy cu creveti

eu l-am vazut deja cand era mare,nu l-am vazut deloc pana atunci,deci or mai fi o gramada ca el,dar ascunsi in plante,doar el a avut curajul sa iasa la lumina

Re: Guppy cu creveti

Am revenit dupa o mica experienta de 10 zile de cand am guppy cu creveti. Pot spune ca poti sa cresti fara probleme daca este un acvariu plantat sau chiar relativ plantat dar plantele sa aiba frunze deste pentru ca, crevetii juniori sa aibe pe unde sa se ascunda in rest guppy chiar o iau la fuga cand se aprope un crevete mai mare.

Re: Guppy cu creveti

Salut! La mine crevetii, in special amano se bat parte in parte cu cory pe spirulina. Neonii in schimb nu au treaba cu crevetii, dar ai nevoie de un acvariu mai plantat si cu ceva moss pe care crevetii il adora.  :noroc

11 Editat de nelutu_vi (2014-01-15 00:13)

Re: Guppy cu creveti

bine punctat cu moss-ul smile iti trebuie neaparat pentru pui.

Re: Guppy cu creveti

Da mossul este foarte bun pt. pui deoarece acolo se dezvolta un mediu cu microrganisme cu care se hranesc puii de creveti. Eu am pe langa moss si un gazon de hydrocotyle tripartita sp. japan care este si el un teren de joaca si ascunzatoare pt. creveti. Daca vrei pot sa-ti dau si tie.  :noroc

13 Editat de miloaleko (2014-01-15 01:10)

Re: Guppy cu creveti

Interesant acest experiment. Si eu l-am facut pana acum 2 saptamani parca, cand am dat perechea de black moscow si dupa aceea s-a umplut acvariul de pui de RCS. Vorbesc de un acvariu cub de 4,5 litri plin cu java si flame moss. Acum au ramas decat RCS in el, un melc "killer" si un ancistrus de 2 cm. Pana sa scot guppy din el mai zaream cate un pui, dar acum este invazie smile In rest guppy si RCS aia mari n-au avut nimic de impartit, inafara mancarii wink

14 Editat de nelutu_vi (2014-01-16 00:56)

Re: Guppy cu creveti

Multumesc pentru oferta .... inca nu m-am gandit daca sa pai bag plante. Maine o sa pun poza cu acvariul
Inca o nelamurire, Pomociosi cu creveti merge sa bagi?

15 Editat de bebe panait (2014-01-16 14:11)

Re: Guppy cu creveti

Crevetii nu au treaba cu melcii, se completeaza unii pe altii si ajuta la curatenie in acvariu, dar pomacea se da si la plante. La mine am vazut crevetii ca mai rod la alternanthera cardinalis si hydrocotyle leucocephala cu toate ca au spirulina in meniu. Trifoi japonej no problem ! Vorbim. :noroc