1 Editat de de_lichte (2014-01-18 00:47)

Subiect: 450 L pentru africani

Daca imi parmiteti o intrebare:
Am dat comanda de un acvariu de 450 L (150x60x50 - lungime, latime, inaltime).
Pentru el o sa imi achizitionez o canistra cu un debit de cel putin 1200, 1500 de litri pe ora, pe care o voi umple cu matrix.
Bineinteles ca in noul acvariu o sa mai adaug locuitori pe langa cele 14 ciclide care le am in acvariul actual. Pentru inceput ma gandeam la 10 bucati de trofeusi. Aici mai dezbat, nu e graba.
Intrebarea: la acvariul nou, pe langa canistra pe care o voi cumpara, pot adauga JBL-ul e901 pe care il detin deja? cu toate ca e901 e pt acvarii de pana la 300 de litri si are un debit cu medii de sa zic, de 500 l/h
Sau imi propuneti sa iau 2 canistre noi pentru acvariul de 450L care sa aiba amandoua debitul pentru litrajul corespunzator.
Va multumesc

2

Re: 450 L pentru africani

Salut. M-am gandit sa-ti raspund la intrebare pt ca si eu am un acvariu tot de 450L smile Dmpdv poti sa-ti cumperi un JBL e1501 GL si sa pui in functiune de asemenea si e901-ul pe care-l ai deja, vor functiona in tandem, bineinteles ca, cu cat este mai mare capacitatea si debitul filterelor cu atat mai bine, dar rau sub nicio forma nu vei face. Daca ai bani, vinde-l si mai cumpara-ti tot un e1501. Tine doar de tine smile

Cele 14 ciclide ce specii sunt?

Iti urez succes cu noul proiect! Asteptam mai multe detalii.

Re: 450 L pentru africani

Da, asa m am gandit si eu. 2 jbl-uri 1501 sau un 1501 si un 1901. Cred ca suficient, vom vedea.
Ca specii acum am o mica ciorbita big_smile. 2 firefish, 4 Elongatus, 2 Esthera, 1 Frontosa, 2 Cirthocara Moori, 2 Red hongi si un juwel fish ratacit. Sunt juvenili, cel mai mare e un firefish de 12 cm, restul sunt pe la 8-10 cm.

4

Re: 450 L pentru africani

Te-ai gandit foarte bine, e evident ca, cu cat filtrele vor fi mai mari, cu atat va fi mai bine pt pesti, si din proprie experienta iti spun ca ulterior si pt tine! Bani sa ai! :sok
Insa, pe langa filtrare trebuie sa iei in calcul si o pompa de valuri buna si un termostat puternic (...fara chinezari daca se poate). Sunt mai multi factori de luat in considerare... de exemplu poti sa-ti montezi si filtru UV, e util atat pt sanatatea pestilor cat si pt puritatea/claritatea apei, unii spun ca nu e imperios necesar la ciclidele africane, insa eu sunt de parere ca ofera un mare +
Totusi, legat de pesti, Tropheus (Lacul Tanganyika) nu prea au ce cauta cu ce ai tu momentan, in afara de Frontosa (si eu am! big_smile), parametrii apei din cele doua lacuri difera, la carte se zice ca indicat este sa te decizi asupra unui biotop si sa te axezi doar pe acela...

De curiozitate, unde faci acvariul? Ofera mai multe detalii legate de proiect.

Keep in touch!

Re: 450 L pentru africani

Acvariul il fac cu o firma...nu ii zic numele ca poate nu e ok. Oricum au acoperire nationala. Va fi cu capac si mobilier facut rot de ei. Ma duce undeva la 1800 lei. 850 acvariul si restul mobila si capacul.
In fine... E ok si cu Uv ul, ideea e ca la acvariul actual pana acu e totul ok si fara. Am zis ca imi voi lua unul in cazuri grave de alge verzi.
Referitor la pesti nu e totul clar, stiu ca sunt din lacuri diferite, dar imi plac foarte mult tropheusii ikola. Cred ca o sa fac pt ei acvariul nou si pentru specii din lacul lor. Pe actualii i as dona ca nu ma apuc acu de comert cu pesti, insa m am atasat si de ei:)

6 Editat de sebastian (2014-01-21 14:47)

Re: 450 L pentru africani

Succes . te asteptam cu poze si filmari . :apl

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

7 Editat de de_lichte (2014-02-11 21:28)

Re: 450 L pentru africani

Proiectul a fost realizat cu cateva modificari:
So, acvariu din sticla cantuita de 15mm : 150x50x50, brut 375 cu stand din pal bineinteles;
Capac juwel multilux cu 2 neoane T5 de 54W;
Decor Ekol rock + pietrele si nispul din vechiul acvariu;
2 filtre externe: 1 JBL e1500 plin cu siporax si matrix si JBL e901 de la acvariul vechi plin cu matrix, siporax si micromec (am mers pe varianta cu e901 pentru ca net am cam 300 de l in bazin, daca scad decorul si pietrele);
O pompa de valuri de 2500 l/h
Dupa o saptamana amoniacul e zero, nitritul e zero si nitratul 10 mg/l. Pentru siguranta am folosit Stability de la Seachem impreuna cu AquaVitro-alpha.
In el inoata 3 Acei Msului, 4 Elongatus, 2 Esterae red, 2 moory, 2 Hongi, 1 Firefish si 2 rataciti, recunosc, 1 frontosa si un juwel ciclhid. Azi am mai luat 5 Iodotropheusi mai micuti. Si ma cam opresc aici....

PS Pozele le-am facut de calitate slaba ca sa imi intre aici...sry

Re: 450 L pentru africani

arata bine  :apl  merge si cate o anubias ici colo cred .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

9

Re: 450 L pentru africani

Felicitari Mihai! Progresezi si esti pe drumul cel bun!

Din punct de vedere hardware este foarte ok (filtrare, etc). Fauna iarasi este ok atata timp cat nu te pretezi la un biotop.

In alta ordine de idei, imi place faptul ca ai pastrat decorul 3D, chiar arata foarte bine, insa pietrele ar trebui putin grupate, reamenajate si eventual daca poti face rost de pietre mai mari, amenajate astfel incat sa se ridice pe cat de mult posibil spre suprafata apei.

Te rog sa ne ti la curent cum evolueaza acest setup! Iti doresc numai bine cu noul proiect!  :fok

10

Re: 450 L pentru africani

Multumeac de aprecieri si sunt de acord cu voi cu o mica exceptie: ma cheama Bogdan, dar nu e grav, Paul! big_smile