1

Subiect: Lipire

Am un acvariu de lungime 80 si am achizitionat o lampa de 60 lungime.Inaltimea acvariului este de 50,dar coloana de apa ajunge pana la 40.Vreau sa lipesc niste margini pe interiorul acvariului,fix deasupra luciului apei pe care sa se sprijine piciorele de la lampa.Mege sa le lipesc cu orice tip de silicon special pentru acvariu sau este necesar unul special.Am vazut un jbl haru care am vazut ca lipeste orice fara sa necesite conditii speciale pentru aplicare si uscare.
Astept opinii.Multumesc anticipat!

Calitatea se plateste!

Re: Lipire

Merge un silicon pt sticla, Ceresit, Bison ca sunt mai ieftini 15-17 lei.

Re: Lipire

ce neoane are lampa? t8, t5? pentruca in functie de asta eu vad vreo 2 metode de lipire. Indiferent de cum le lipesti, orice silicon de acvariu este bun. Important este sa fie degresate ambele suprafete de contact si sa astepti timpul corect de uscare al siliconului

Re: Lipire

Tudor103 A scris:

Am un acvariu de lungime 80 si am achizitionat o lampa de 60 lungime.Inaltimea acvariului este de 50,dar coloana de apa ajunge pana la 40.Vreau sa lipesc niste margini pe interiorul acvariului,fix deasupra luciului apei pe care sa se sprijine piciorele de la lampa.Mege sa le lipesc cu orice tip de silicon special pentru acvariu sau este necesar unul special.Am vazut un jbl haru care am vazut ca lipeste orice fara sa necesite conditii speciale pentru aplicare si uscare.
Astept opinii.Multumesc anticipat!

pt a sta fara pe o perioada de timp indelungata , silicon de acvarii : ceresit CS 23,Bison sticla si acvarii, DenBraven , Soudal s.a.m.d.

exact ce zicea si colegul nostru laur _hunter07.
cu acest silicon de acvariu nu vei avea nici o problema pe viitor wink
stii povestea acvariului meucu sticla de 6mm lol .
la tine vor fi niste bucatele de sticla,asa ca ...da-i bataie fara nici un fel de grija wink

---------
0764320771 Lucian

5

Re: Lipire

Proiectul a fost finalizat cu o luna in urma.Am sa revin cu poze cu capacul la prezentarea acvariului meu

Calitatea se plateste!

Re: Lipire

Tudor103 A scris:

Proiectul a fost finalizat cu o luna in urma.Am sa revin cu poze cu capacul la prezentarea acvariului meu

scz man!

nu m-am uitat la data ,insa voiam sa dau si eu o mana de ajutor smile

---------
0764320771 Lucian