1

Subiect: Juwel vision 450 cu discusi

Prima incercare de a creste discusi am demarat-o prin pregatirea unui juwel vision 450 cu radacini, pietre si ceva plante (valisneria giganteea si echinodorusi) plantate in ghivece. Dupa ciclare am introdus primii pui de discus dar rezultatul nu a fost cel asteptat. Chiar si dupa doua saptamani pestii sunt foarte retrasi , vin foarte greu din spate la mancare si pleaca foarte repede si mananca foarte putin. Filtrarea o fac cu doua filtre externe jbl de 900l/h si 1501 l/h. Oare comportamentul nesigur al pestilor este legat de forma curba a geamului frontal sau de curentul creat de cele doua filtre?
   
   PS  Un prieten a pregatit in acelas timp cu mine un rio 300 si foloseste un singur jbl 1501. Pestii sunt din aceiasi sursa cumparati in acelasi timp si deasemeni in cele doua acvarii avem aceleasi aranjamente si aceiasi apa (difera numai tipul acvariului si filtrarea) iar pestii sunt foarte veseli ,activi si mancaciosi. In 10 zile pestii au crescut considerabil in timp ce ai mei parca au dat inapoi.

Re: Juwel vision 450 cu discusi

Unde este pozitionat acvariul, este agitatie pe langa el, bate lumina soarelui in acvariu? Ai lumina multa? Cum ai facut ciclarea? Temperatura? Hrana? Schimburi de apa... poze? Da-ne detalii ceva, ca asa trebuie sa o luam pe ghicite big_smile

3 Editat de Tudor103 (2014-02-26 23:47)

Re: Juwel vision 450 cu discusi

Intre acvariul tau si cel al pietenului tot trebuie sa existe o diferenta.De curenti dupa parerea mea nu poate fi vorba cred ca problema este pe la parametrii apei ,schimburile de apa.

Calitatea se plateste!

4 Editat de mariuspopa69 (2014-02-27 00:39)

Re: Juwel vision 450 cu discusi

nu exista niciodata doua acvarii la fel, din punct de vedere al parametrilor apei, asa ca... ia vezi pe unde ai gresit. poate prietenul a brodit ph.ul si temperatura potrivita

5 Editat de adrian t (2014-02-27 10:50)

Re: Juwel vision 450 cu discusi

In momentul asta sunt in acvariu 9 discusi (6 de cca 3-4 cm si 3 buc de cca 6 cm. Apa avea temperatura de 29 C si am saltat-o la 31C de 3 zile (fara schimbari vizibile). Il luminez cu un T5 de 39w si 2 t8 de 36w (se aprind progresiv- intati t5 urmat de t8 in doua etape: dimineata de la 9 la 12 si dupa amiaza de la 17 la 22. Incerc sa-i hranesc cu inima de vita, artemia congelata, chironomus congelat, tubi deshidratati si tetra discus. Daca la mancarea congelata sau la tubi o incearca dupa care o arunca la tetra discus nici nu se uita. Diferenta dintre discusii cei mici ai mei si ai prietenului meu este vizibila (daca ai lui au crescut ai mei au dat inapoi si s-au inegrit). Toti cei de la care i-am luat au spus ca i-au hranit cu inima, tetra discus si artemia.
Am ridicat problema formei geamilui frontal pentru ca acesta produce fenomenul de descompunere prin refractie a luminii albe in fascicile de lumina colorata (cele 7 culori ale spectrului) nceea ce la un geam plan nu este asa vizibil.
Acvariul este asezat intr-o camera care nu este de circulatie, in parte opusa ferestrei ce da spre nord.Schimburi de apa de 2 ori pe saptamana cca 150 l. Ciclarea s-a facut folosind filtrele cele 2 gata ciclate, +pietrele si lemnele le-am mutat dintr-un acvariu mai vechi, +6 buc de ramirezi+ 200l apa folosita la alt acvariu dezafectat + 2 sapramani

6 Editat de Ancistrus (2014-02-27 13:02)

Re: Juwel vision 450 cu discusi

adrian t A scris:

Ciclarea s-a facut folosind filtrele cele 2 gata ciclate, +pietrele si lemnele le-am mutat dintr-un acvariu mai vechi, +6 buc de ramirezi+ 200l apa folosita la alt acvariu dezafectat + 2 sapramani

   Asta doar testele de apa o pot spune sigur, adica, daca ai amoniac in apa sau nu! "Innegritul" pestilor este clar un semn ca nu le convine deloc apa/mediul si foarte repede o pot da in flagelate!
   Ce as face eu daca ar fi pestii mei: as scoate restul vietuitoarelor, ridicarea temperaturii la 34°C, macar pentru o saptamana, le-as lasa un singur neon, pauza de hrana 2 zile, schimburi de 50% apa odata la 2 zile, dupa care as incerca sa le dau hrana vie, eventual inmuiata in vitamine pentru pesti (Fishtamin, Atvitol s.a)!

PS: "200l apa folosita la alt acvariu dezafectat" - de aici ar putea fi problema!

7 Editat de Bogdan Dragan (2014-02-27 19:22)

Re: Juwel vision 450 cu discusi

In primul rand discusii la dimensiunea aia ar trebui sa stea intr-un acvariu steril pana la un minim de 13-14cm. Asa se cresc discusii un mod normal. In al doilea rand nu le mai da larve rosii si tubi. Sunt foarte periculoase pentru discusi. Daca tubi nu m-am riscat sa le dau alor mei, afla ca le-am dat larve rosii si am dat peste cap cativa discusi foarte buni cumparati de la Piwowarski din Germania.
Sfatul meu...trece-i in steril, fi atent la fecale sa vezi daca au facut flagelate (fecalele trebuie sa NU fie de un alb transparent si lungi), ridica-le temperatura, pune sare 1 lingura la 10L, stinge lumina vreo 2-3 zile si vezi cum reactioneaza. Si evita larvele rosii si tubi. Daca au flagelate trebuie sa-i tratezi dar aici e alta poveste.