Subiect: ce planta e?

Am primit azi aceasta plant. De la un prieten. Mi-a spus ca e de aceea ce nu trebuie plantata ca e plutitoare. Intrebarea mea este ce planta e si daca a avut dreptate

Re: ce planta e?

Asa e pe apa

Re: ce planta e?

Mai clare

Re: ce planta e?

posibil sa fie ceratopteris cornuta daca nu ma insel .

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

Re: ce planta e?

Face parte din familia Ceratopteridaceae, fiind una dintre cele mai frecvente plante din acvariile noastre. Inca sunt discutii daca este o specie de sine statatoare sau o forma plutitoare a speciei Ceratopteris thalictoides. Este raspandita peste tot in zona tropicala. Frunzele sunt mari, carnoase, cu aspect buretos, dar foarte fragile. Marginea frunzelor este puternic decupata. Au culoare verde deschis. Radacinile sunt puternice, foarte ramificate, in acvarii avand si rolul de a filtra apa (in general plantele plutitoare au radacini puternice si cand scoase afara din apa toate depunerile de pe ele raman in apa, abia atunci observam rolul lor de filtru). Planta este folosita de speciile de pesti care-si construiesc cuibul la suprafata apei. Are nevoie de o apa nu prea dura, cu o temperatura de 22-30° C si de multa lumina, dar fara prea mult soare. Poate creste foarte mare, atingand 25-50 cm. Pe suprafata frunzelor mai batrane cresc noi plante care pot fi plantate in substrat sau lasate sa pluteasca, conferind un loc de refugiu pentru pui si material organic pentru hrana infuzorilor

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

Re: ce planta e?

deci daca vreau pot sa si plantez din ea. multumesc

Re: ce planta e?

Da poti e planta si de suprafata si de substrat .

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !