Subiect: Beta aparent bolnav

Salut, am de aproape un an un acvariu de 60 l in care am un sacalar, 3 corydoras, un placo, 2 molly si acum o luna mi-am cumparat un beta.
Acvariul e ciclat, nu am mai avut demult probleme cu el, de la in ceputul lui, dar, acuma cred ca am o problema cu beta.
Se intelege super cu scalarul, nu au treaba unul atuia si mananca bine doar ca e putin apatic, dar am tot citit ca asa sunt beta.

Problema e ca ii apar pe aripioare (si mi se pare ca incep si pe corp) niste pete albe, nu e gris, pare a fi o membrana albicioasa care ii lipste aripioarele si codita si nu le poate infoia. Au aprut imediat dupa ce l-am luat si de atunci tot ii apar petele si membrana aia si ii dispar.

Am crezut ca e columnaris, dar am tot citit ca de la boala asta mor repede pestii, al meu e asa de o luna.

Daca stiti ce e va rog sa ma ajutati ca nu vreau sa dau tratamente aiurea si nici sa il lasa asa sa se agraveze.

Multumesc!

Re: Beta aparent bolnav

Pare un fungus ceva dar, fara poze clare, e mai greu de diagnosticat!

Re: Beta aparent bolnav

am sa incerc sa fac, dar no cred ca se vede, ca e semi transparenta pelicula alaia si doar se vad aripioarele putin adunate, dar incerc

Re: Beta aparent bolnav

Asta e o poza in care se distinge mai bine, sa vede un punct alb pe codita si toata codita e alba pe marginea superioara, si se vede si cu aripioara de pe burta e toata "zdrentuita" la extremitati

Re: Beta aparent bolnav

1

Re: Beta aparent bolnav

2