Re: Acvariu nou 180l

pai urmeaza sa imi iau niste plantute si fertilizant dar pe sfarsitul saptamani

Re: Acvariu nou 180l

si niste pesti ca am 10 xifo si 5 molly dar tot sunt putini

Re: Acvariu nou 180l

Primele 2 plante apa e tulbure ca inca nu sa ciclat

Re: Acvariu nou 180l

Poze

125

Re: Acvariu nou 180l

Bafta in continuare. Sper sa iti mearga din ce in ce mai bine. Fara fatalitati cu ape limpezi si pesti sanatosi.

0771.496.835 Lucian

126

Re: Acvariu nou 180l

Prea grosier nisipul... pietrisul de fapt smile

Re: Acvariu nou 180l

Asa lam vrut un fel de "insula"

Re: Acvariu nou 180l

Asa lam vrut un fel de "insula"

129

Re: Acvariu nou 180l

daca era nano ai fi putut spune ca i volcanitul vechi smile)

Re: Acvariu nou 180l

Adica?

Re: Acvariu nou 180l

Testu apei ( jbl 5-1 )

Re: Acvariu nou 180l

Avand in vedere culoarea parchetului,eu zic ca parametrii sunt foarte buni !!!
  lol  lol  lol

marian37

Re: Acvariu nou 180l

floreamarian37 A scris:

Avand in vedere culoarea parchetului,eu zic ca parametrii sunt foarte buni !!!
  lol  lol  lol

In umila ta opinie, ce vrea sa insemne asta? Satisfacator spre dezastru cumva?

134

Re: Acvariu nou 180l

sefer jesirah A scris:

In umila ta opinie, ce vrea sa insemne asta? Satisfacator spre dezastru cumva?

   Pai colegul Rapid a pus doar "batul" cu care a testat, fara sa puna si recipientul care reprezinta scala dupa care poti calcula! Deci conform pozei, ne putem da cu parerea doar de culoarea parchetului si nu de parametrii calculati de test lol

Re: Acvariu nou 180l

Ma gandeam ca toate recipientele is lafel. O sa fac o poza cand ajung acasa cu recipient .

Re: Acvariu nou 180l

Si nu toata lumea are asemenea teste...
Mai bine citeste-le si posteaza rezultatele,e mult mai usor sa citim decat sa descifram niste culori !!!
Spor !

marian37

137

Re: Acvariu nou 180l

robi_rapid1923 A scris:

Ma gandeam ca toate recipientele is lafel.

   Is, dar is facute in asa fel incat sa citesti tu rezultatul testului pe scala, doar il ai in fata! Nu sa pui aici poze cu testul, eventual si cu scala, si sa-si scranteasca altii ochii la monitoare, sa vada ce culori se potrivesc big_smile

PS: Pentru link: "Trandafire, Trandafire ti-ai scrantit ochii!" lol

138

Re: Acvariu nou 180l

Robi, testul ala daca nu stii sa il faci ma poti intreba si ti-l explic. Poza pe care ai facut-o tu la bat e degeaba, nu stim la cat timp dupa ce ai scos batul din apa ai facut-t, nu stim cat ai tinut batul in apa, asa ca e cam greu sa iti dea cineva un raspuns. Din ce vad eu arata cam asa: No3 -25, No2-0 sau 0,5, Gh-14, Kh-6, Ph-7,2. Dar nu inseamna ca astea sunt valorile. Batul trebuie tinut 2-3 secunde in apa, scuturat bine, pus pe o suprafata plana si citit dupa un minut. Citit mai devreme sau mai tarziu, valorile pot fi diferite, mai simplu zis iese un test mincinos.

0771.496.835 Lucian

Re: Acvariu nou 180l

Acum am facut iara un test valorile sunt asa.
NO3 -25
NO2-cam 0.5
GH  - >14
KH - 6 -7
Ph  - sub 6

140 Editat de MariusMinu (2014-05-29 18:18)

Re: Acvariu nou 180l

De la mine se vede altfel big_smile : NO2 cam 5ppm si KH cam 20, restul par la fel cum ai spus, mai putin ph-ul care nu stiu de ce arata asa galben, practic este imposibil la kh-ul ala...banuiesc ca nu ai bagat batul bine in apa, zic asta pentru ca in prima serie de poze aparea mai colorat ph-ul, cam la 7,2 asa...Am folosit aprope 3 ani teste din astea pe bat dar asa kh mare si asa ph mic nu se poate...poate numai daca e facut in apa carbogazoasa  lol (concentratia de CO2 peste 2.500ppm)