21 Editat de sebastian (2014-05-27 08:57)

Re: Clubul batranilor

Vremuri frumoase pot spune. Furtunasul de era la ''vibrator'' era de la pungile de perfuzie in piatra ponce cu ceara de albine musai fixat sa nu iasa furtunelul. Chitul la cornier trebuia fara culoare sa nu dauneze cumva vietuitoarelor doar faina cu ulei de in. Incalzitorul din nichelina calculata pusa printr-un tub de sticla indoit potcoava care se gasea la tehnica sanitara daca se gasea la o anumita dimensiune. De ''vibrator'' eram cel mai uimit. Acea bobina prinsa cu migala pe o bucata de Plexiglas incolora, care avea deasupa o lamela lunga, la capat un surub care tinea o membrana, deasupra unui cilindru cu un capacel randalinat care era confectionat pe strung din alama sa tina membrana. Partea cu membrana mi se parea a mai tare treaba. Nu tinea vrajeala sa o inlocui cu orice. Trebuia sa o executi dintr-un balon cu membrana mai groasa sau din manusi de pe timpul ala din cauciuc. Ceva de genul cum ar fi avut pe timpuri nea soferii de pe troleibuze era prea gros latexul ala. Nisipul de constuctie spalat bine bagat la uscat in tava la cuptor si aruncat in acvariu.
Si uite asa se manca acvaristica atunci nu ca in ziua de azi. Si traiau domnule pestisorii ba chiar se si inmulteau si nu le mai dauna clorul din apa ca nu era prea mult de la economia lui Ceausescu. De ciclare a acvariului nici nu se stia pe timpul ala cu ce se mananca si mai ales la cate zile dupa teste nu asa oricum.
Silicon, teste, filtre de FILTRE musai cu medii de filtrare BUNE, fertilizanti, cate si mai cate trebuiesc astazi  :stupid

In memoriam
Tataita acolo unde esti nu te voi uita niciodata si mi-au dat lacrimile acum dupa aceste cuvinte scrise aici. Ce fericit erai cand ma vedeai la cum sunt eu de fericit in fata acvariului cel cu rama de cornier vopsit. Nu am avut timp sa iti multumesc niciodata. O fac acum. MULTUMESC

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

22 Editat de MariusMinu (2014-05-27 12:02)

Re: Clubul batranilor

Va pun eu o poza cu incalzitorul nemtesc pe care l-am folosit in primul meu acvariu prin '87. Inca este in stare de functiune si cand m-am reapucat de acvaristica acum 4 ani l-am pus la acvariu fara sa stiu ca intre timp au aparut din cele cu termostat lol
Pe vremea aia principala activitate era inmultirea pestilor (guppy, xipho in special)...si hranirea de 3 ori pe zi cu pureci de balta lol Pietris am pus direct niste balastru fix asa cum venea cu bascula...se aduna mereu mancare, dar aspiram la sfarsitul saptamanii cu un furtun...apa schimbam cam 70-80% saptamanal...asa imi spusese un nene pe vremea aia. Se pare ca totusi avea dreptate ca la cata mancare le dadeam cred ca aveam NO3 100 inainte de schimbul de apa lol
Daca tot punem la cale vremurile alea, as fi curios daca a avut cineva filtru pe vremea aia...eventual o poza ceva.

Re: Clubul batranilor

Cand vom avea nepoti(cel putin eu) acvaristica va fi la alt nivel

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Clubul batranilor

Acvariu virtual!     :scry

25

Re: Clubul batranilor

@sefer jesirah
Mai exista ceva la Boloni?
Acolo am vazut primi Discusi, primi ramirezi....

Re: Clubul batranilor

Chiar azi am trecut pe acolo, am luat niste artemia eclozata pentru puiutii de apisto.  smile

Re: Clubul batranilor

Are cineva poze cu acvarii vechii??

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Clubul batranilor

Despre mine mai putine, despre borcanul cu muraturi mai multe, tin minte ca stateam si ma holbam la borcan sa vad daca fata pestoaica de guppy si cati fata, sa ma pot lauda. Tin minte ca faceam asa zise castele din cutiile de plastic de la inghetata.  In Giurgiu venea un nene din Bucuresti numai martea si ne alimenta cu pesti si mai era un nene pe Oinac(Marius si George trebuie sa stie). De la borcan am avut o tentativa de a face un acvariu homemade lipit cu solutie A+B dar nu am avut rabdare sa se usuce (100l avea) stateam si la etajul 2 il urcasem frumos pe  frigier am bagat apa si in 10 min. se umoluse bucataria de apa, la acest proiect am renuntat si am trecut la un nivel mult mai superior pentru acele vremuri, cornierul si chitul sfant mi-am tras un acvariu de 80 de litri in care tineam 2 carasi bestiali de frumosi si o ciorba facuta cu xifo, molli,guppy si zebre. La ceva timp am cumparat de la cineva un acvariu mai mic cred ca avea 30L in care tine-am 2 Betta. Intr-o seara de iarna fiind frig in casa le-am bagat incalzitorul fara termostat bineinteles si am
uitat de saraci pesti. Cam asa s-a desfasurat inceputurile mele in iacvaristica.

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

29 Editat de scorpionul (2014-06-01 16:44)

Re: Clubul batranilor

pentru cei curiosi: (sau cum era acvaristica odata...)

http://www.scribd.com/doc/20286275/ACVARISTICA

30

Re: Clubul batranilor

@ scorpionul
O sa razi Bogdane, dar am avut cartea in original si mi-a ghidat primii pasi in lumea acvaristicii.

@MariusMinu
Si eu am avut doua incalzitoare acelasi model (dar de puteri diferite pe care le schimbam in functie de sezon).

Cel mai tare "ma lovit" insa Ancistrus cu acvariul cu C. nigrofasciatum plin cu pui - la mine a fost primul acvariu de care m-am ocupat numai eu, fara indrumare de al batran. Si acum tin minte cum ma muscau parintii cand bagam mana in acvariu.

Amintiri ...  :crap

31 Editat de MariusMinu (2014-06-02 13:08)

Re: Clubul batranilor

rodoselada A scris:

Despre mine mai putine, despre borcanul cu muraturi mai multe, tin minte ca stateam si ma holbam la borcan sa vad daca fata pestoaica de guppy si cati fata, sa ma pot lauda. Tin minte ca faceam asa zise castele din cutiile de plastic de la inghetata.  In Giurgiu venea un nene din Bucuresti numai martea si ne alimenta cu pesti si mai era un nene pe Oinac(Marius si George trebuie sa stie). De la borcan am avut o tentativa de a face un acvariu homemade lipit cu solutie A+B dar nu am avut rabdare sa se usuce (100l avea) stateam si la etajul 2 il urcasem frumos pe  frigier am bagat apa si in 10 min. se umoluse bucataria de apa, la acest proiect am renuntat si am trecut la un nivel mult mai superior pentru acele vremuri, cornierul si chitul sfant mi-am tras un acvariu de 80 de litri in care tineam 2 carasi bestiali de frumosi si o ciorba facuta cu xifo, molli,guppy si zebre. La ceva timp am cumparat de la cineva un acvariu mai mic cred ca avea 30L in care tine-am 2 Betta. Intr-o seara de iarna fiind frig in casa le-am bagat incalzitorul fara termostat bineinteles si am
uitat de saraci pesti. Cam asa s-a desfasurat inceputurile mele in iacvaristica.

Il stiu pe nenea de pe Oinac, am fost si la el in casa , tin minte vreo 20 de bazine la 40 de litri pline cu puiet de guppy, molly, etc...Si solutie A+B aveam, dar n-am lipit acvariu doar din sticla...trebuia neaparat sa aiba si cornier din fier big_smile asa era atunci...


severus A scris:

@ scorpionul
O sa razi Bogdane, dar am avut cartea in original si mi-a ghidat primii pasi in lumea acvaristicii.

@MariusMinu
Si eu am avut doua incalzitoare acelasi model (dar de puteri diferite pe care le schimbam in functie de sezon).

Cel mai tare "ma lovit" insa Ancistrus cu acvariul cu C. nigrofasciatum plin cu pui - la mine a fost primul acvariu de care m-am ocupat numai eu, fara indrumare de al batran. Si acum tin minte cum ma muscau parintii cand bagam mana in acvariu.

Amintiri ...  :crap

Am mai avut inca un incalzitor de 20W (romanesc) dar pe ala l-am spart din greseala...

Poza pusa de Cristi este intr-adevar ceva de poveste... :sok

Probabil o sa radeti, dar cartea de care vorbiti am citit-o la biblioteca judeteana...dar in 2010  lol  lol cand m-am reapucat de acest frumos hobby

32 Editat de Ancistrus (2014-06-02 14:03)

Re: Clubul batranilor

Poze cu cateva din cartile clasice (nu chiar toate) pe care le mai am smile Cea cu acvariul Constanta (Cresterea pestilor de acvariu) a ramas fara coperti cand a dat nepotul meu de ea, acum ceva timp, iar cartea lui Kaszoni Zoltan, care a fost o carte foarte buna pentru toti pe vremea ei, o am trasa la copiator si legata de mine... tot demult smile

severus A scris:

Si acum tin minte cum ma muscau parintii cand bagam mana in acvariu.

   Eu ii puneam pe prietenii care veneau pe la mine sa bage mana in acvariu si sa intoarca ghiveciul, chipurile sa vedem ce se intampla inauntru... distractia era garantata si maxima lol


PS: Am avut si eu acvariu din cornier big_smile

Re: Clubul batranilor

lol  in afara de alea straineze,le-am avut si eu pe toate....
Bravo Cristi,daca le mai ai si acum,se vede ca esti un adevarat impatimit... :sok

marian37

34

Re: Clubul batranilor

floreamarian37 A scris:

lol  in afara de alea straineze,le-am avut si eu pe toate....

   "Straineze" mai am dar nu asa vechi, au doar intre 14-20 ani :- Au fost mult mai multe dar s-au mai pierdut.

PS: Poza si cu "Marele ghid al acvaristului" - 21 ani lol

35 Editat de sefer jesirah (2014-06-02 18:47)

Re: Clubul batranilor

Daca n-ai si micul ghid....  lol Nu-ti tremura niciodata mana? Mai imprumuta, mai da de pomana!  ^:)^  :pls

36

Re: Clubul batranilor

sefer jesirah A scris:

Daca n-ai si micul ghid....

   "Micul ghid" sunt eu lol

sefer jesirah A scris:

Mai imprumuta, mai da de pomana!  ^:)^  :pls

   Pai tocmai ca am mai imprumutat din ele si sa vezi raspunsuri cand intrebam daca-i mai trebuie "a vazut cartea prietena mea si a crezut ca e cu prostii si a aruncat-o..." lol

Re: Clubul batranilor

Pai tocmai ca am mai imprumutat din ele si sa vezi raspunsuri cand intrebam -i mai trebuie "a vazut cartea prietena mea si a crezut ca e cu prostii si a aruncat-o..." lol

Prostii cu pesti sau pesti care fac prostii

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

38

Re: Clubul batranilor

Am descoperit acest minunat hobby pe la inceputul anilor 80 mergand in casa unui coleg vecin. Tatal lui avea doua acvarii unul cu pesti maturi si unul cu puiet (guppy xifo platii) Bineinteles ca primi pesti au fost o pereche de platii rosii cu codita negra in nelipsitul borcan de muraturi primiti cadou de la tatal colegului care pe timpul acela eu il consideram "bogatan"  Lucra saracul ca sudor in Siria si ne aducea dulciuri si gume originale tip-tip, bib-bip, prof Baltahazar, spermint , etc  o raritate pe atunci. El pot spune ca mi-a bagat microbul in singe, (dumnezeu sa il odihneasca). Am inceput incet incet sa descoper magazinele, cel de linga palatul telefoanelor, pe bulevard in spate la cismigiu, la piata traian plus diferiti acvaristi care vindeau prin diferite piete. In fiecare locatie nou descoperite ma simteam ca Simbad marinarul in pestera cu minunatii, timpul parca statea in loc ascultam cu placere toate informatiile pe care le primeam despre pesti plante(daca s-ar fi predat acvaristica la scoala deveneam olimpic). Avansam trecusem de la borcane la acvarii din cornier,  lumina o faceam cu doua becuri de frigider puse in tavile mamei de cozonaci, strangeam banut pe banut pentru a-mi achizitiona vibrator, incalzitor, si pesti. Mai tarziu am cunoscut un nene care era vatman la itb si crestea pesti la el in apartament pe podul giurgiului. M-a luat copil de trupa pe linga el si ma simteam foarte mandru cand vindeam pesti in vechea piata ferentari. Deja ma consideram avansat si dadeam sfaturi. Pe timpul acela Dimbovita nu era captata pe dedesuptul albiei si la intrarea sub pod inainte de piata unirii in malul acela infect erau colonii intregi de tubi pe care ai adunam cu ciurul de malai ore in sir si ai puneam in lighean in cada sa elimine mizeria pentru a fi vanduti la gramajoara . Cu bani de pe tubi mi-am cumparat primele instalatii "profi" cu neoane pentru iluminarea acvariilor personale. O doamne ce vremuri si frumoase si grele...