21

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Multumesc @ancistrus de sfat, gibi am avut mare de 25 cm dar l-am dat ca era prea aglomerat acvariu, plus ca facea foarte multa mizerie si se smecherise doar la mancarea celorlalti .Nitratii erau foarte mari peste 100. Acum stau bine cu nitratii dar ma confrunt cu problema asta de 3 saptamani. Am o femela de Uaru care este mai sensibila si imi face pe ea niste ulceratii albicioase. A fost tratata cu Furanol 2 in acvariul sputal si scapase, am pus-o la loc si a facut iar, dar mai putin. Deci acolo inca am ceva care imi destabilizeaza echilibrul  pestilor . Nu pot trata in tot acvariul cu orice pentru ca mi se decicleaza filtrele canistra .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

22

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

brutusanf A scris:

Multumesc @ancistrus de sfat, gibi am avut mare de 25 cm dar l-am dat ca era prea aglomerat acvariu, plus ca facea foarte multa mizerie si se smecherise doar la mancarea celorlalti .

   Crede-ma ca Agamyxis este la fel un foarte mare producator de mizerie, si tot el o sa te ajute, pe timp de noapte, sa scapi si de puii pestilor wink. Parerea mea este sa dai Agamyxis-ul si sa cumperi un Pleco mic (8-10 cm), si cand creste prea mare il vinzi/donezi/schimbi.

23

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Eu te contrazic putin, chiar nu am mizerie de la el deloc, sau nu mananca deloc cu lunile ca nu prea are ce, nu ramane nimic pe fundul acvariului. Sa ma gandesc daca voi face schimb cu el, este foarte rar, de fapt cam toti pestii mei sunt foarte rari, nu crezi ?  tongue

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

24

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Agamyxis ca si Platydoras sunt pesti rari doar pentru ca nu vrea nimeni sa-i cumpere, tocmai datorita comportamentului lor oportunist, si faptului ca sunt fabrici de amoniac. Alege ce varianta crezi ca ti se potriveste, succes!

25

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Pai am cerut parerea voastra nu sa fac dupa capul meu ca de asta v-am intrebat, dar vad si ce face el si ce face un gibi si pleco pe care i-am avut si erau  fabrica de nitrati si mizerie. Oricum multumesc mult de ajutor, mai astept si alte pareri .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

26

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

salut la mine este mai greu sa scot tot din acvariu tot! ca am si decor 3d! daca a reusit cineva sa scape de planarii va rog sa imi da-ti si mie un Pm sa imi spune-ti cum sa fac! Va Multumesc!

27

Re: Ajutor- paraziti in acvariu !!!

Dragi Colegi acvaristi, am fost exasperat de planarii in acvariul cu creveti, alaturat va atasez un filmulet sa va speriati si voi( a nu se viziona inainte de culcare smile)

https://www.youtube.com/watch?v=k2-lvk3Kf3o&hd=1

eram disperat de ele dar am incercat un remediu ieftin si la indemana oricui:

Am fost la farmacia veterinara si am cerut 2 pastile de ROMBENDAZOL F fabricat de Romvac. Farmacistul a spus ca nu poate desface un flacon pt mine asa ca a trebuit sa achizitionez un tub intreg la 25 lei (100 comprimate). Am pisat in lingura o pastiluta si am dizolvat-o intr-un paharel cu apa din acvariul cu pricina, am adaugat pastiluta pisata la 65 l apa (cel de la care am leacul a spus o jumatate de pastiluta la 25 l apa, eu trebuia sa pun mai mult de o pastiluta intrucat aveam peste 50 l). In mod normal a doua zi se face un schimb de apa de 50%, eu nu am mai facut si crevetii nu au patit nimic, nici ancistrusul care era pe acolo. Nu le-a fost afectata pofta de mancare sau altceva. Incepand cu a doua zi se vedeau rezultate, in maxim 4-5 zile nu am mai vazut nici urma de planarie. Nu va asteptati sa le vedeti moarte, dispar pur si simplu sau le halesc crevetii. Am 2 luni de la tratament si nu am mai vazut asa ceva.

Sper sa nu va fi plictisit si sa va fi fost de ajutor.

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC