Subiect: Am o dilema... astept pareri...

Am un proiect pentru un nou acvariu si nu vreau sa aud mai multe pareri inainte sa incep.
Dimensiunile acvariului vor fi :  250x60x60 cm
Initial ma gandeam sa folosesc sticla de 12mm cu intarituri in partea de sus(am doua modele de intarituri...inca nu m am hotarat), dar cineva mi a  spus ca pot folosii si sticla de 10mm securizata. Am inteles ca este cu mult mai rezistenta. Pretul este cam acelasi...
Iar daca il fac din sticla de 10mm partea din fata va fi ultraclear smile securizat.. bineinteles.
Persoana care mi a spus este un prieten bun care se ai ocupa cu sticla.
Parerile sunt intotdeauna impartite... asa ca... astept si mai multe pareri in urma carora voi face media aritmetica si voi lua o decizie.
Multumesc anticipat.

Mihai - 0723718326

Re: Am o dilema... astept pareri...

Sticla securizata stiam ca desi este foarte dura, este si casanta in acelasi timp! Geamul float (normal) este si usor elastic, ceea ce ii confera o rezistenta mai mare la presiune! Prietenul tau spui ca este priceput la sticla, nu este acelasi lucru ca si cum te-ai pricepe la construit acvarii, deci intreaba-l ce rezistenta are SS la presiune. Din cate stiam odata ce ai taiat-o nu o mai poti taia inca odata, deci mare atentie la cotele pe care le vei da la taiat!

Re: Am o dilema... astept pareri...

O sa caut pe net caracteristicile sticlei si modul de elasticitate pentru amandoua... dupa care o sa calculez presiunea. De tinut nu are cum sa nu tina... ideea e ca eu am acvariul intr o receptie si sunt fff multi copii care pun mana si trebuie sa aibe o rezistenta mai mare decat daca l as fi facut acasa la mine.
Stiu ca este cu mult mai casanta.. si logica mea este ca atata timp cat e mai casanta, elasticitatea scade... d asta caut mai multe pareri..

Mihai - 0723718326

Re: Am o dilema... astept pareri...

mihai_baboi_87 A scris:

ideea e ca eu am acvariul intr o receptie si sunt fff multi copii care pun mana si trebuie sa aibe o rezistenta mai mare decat daca l as fi facut acasa la mine.

   Cu atat mai mult ar trebui sa ai grija ce sticla vei folosi! Casant = copii inotatori lol
   Daca as fi in locul tau 100% as folosi geam float, fara sa ma gandesc!

Re: Am o dilema... astept pareri...

Da... ma tot gandesc...
As vrea totusi de 10, asa pot pune fata de ultraclear... arata muuult mai bine..
Gasisem mai de mult pe un site un calculator de sticla pt acvarii.. as vrea totusi sa il fac de 70 inaltimea. Mai lat nu mi permite standul..:(

Mihai - 0723718326

Re: Am o dilema... astept pareri...

70 cm inaltime, cu geam de 10 mm... riscant! Eu mai mult de 55 cm inaltime nu as risca cu geam de 10 mm! Acvariul va fi plantat? Daca da, va trebui sa-l iluminezi cu halogen, adica sa-l concepi fara capac!

Re: Am o dilema... astept pareri...

Cred ca raman la geam de 12mm iar intariturile de sus vor fi ca si o bordura dubla lipita si pe cant si pe latura.
Il fac pt africani, dar din pacate standul nu imi permite sa fac latimea mai mare de 60cm.. asa ca mi ar placea totusi sa ma inalt la 70cm cu el..

Mihai - 0723718326

8

Re: Am o dilema... astept pareri...

Asta e calculatorul? http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium