Re: Salut

Salut si bine ai venit! Pentru un nou venit pe forum consider destul de reusit acvariul...ai plante naturale :apl Mai sunt cateva lucruri pe care trebuie sa le modifici, deja ti-au spus colegii. In primul rand trebuie sa tii doar pesti compatibili, alegi sa zicem doua specii care sa fie compatibile si pe restul ii vinzi/donezi (alegerea ta). Acvariul are potential si daca esti receptiv in scurt timp vei realiza un acvariu mult mai frumos decat ai acum. :noroc

22

Re: Salut

Salut Marius,

Mc pt sfaturi si incurajare...Acvariul a ajuns asa in aproximativ 2 luni, recunosc ca sunt incepator, m-am documentat dar mereu este loc de mai mult...cu timpul si cu  finantele necesare o sa ridic standardul...momentan atat am fost dispus sa investesc...
O sa postez poze pe parcursul timpului cu noile schimbari...

Cu stima!

Re: Salut

Ancistrus A scris:

Ai pus pesti incompatibili din punct de vedere al chimismului apei, cam de pe toate zonele globului! Chestie care se numeste "ciorba"!
   Neonii cory si rasborele sunt pesti de apa moale usor acida iar viviparii de apa dura usor salmastra. Pestii astia nu pot fi tinuti in acelasi acvariu decat in cazul unei ciorbițe, cum am si spus de fapt!

Paul A scris:

E vreo epidemie de "stiinta" dar nimeni nu poate justifik?
Se pot intelege si astfel de cazuri smile

   Nu este epidemie de stiinta, ba chiar este penurie de cunostinte! smile

Taiat cu septar! smile)))))))

Re: Salut

Paul A scris:

Salut Octavian,

Pompa de aer o aveam si are un oarecare design...o s-o mai tin pana adaptez noul set de lumini, dupa, cel mai probabil, o sa incerc o fantana de nisip cu ajutorul ei...
In ceea ce priveste lumina, o sa cresc treptat, saptamanal...si nici nu cred k o sa ajung la intensitate maxima...
Cat despre CO2, nu am, dar alimentez cu easy carbo in fiecare zi conform "prospectului":)...in viitorul apropiat o sa ma gandesc si la o instalatie CO2, cand stau mai bine financiar big_smile

Daca ai inceput cu pompa de aer....ai toate sansele sa cresti plante smile))))))) Minu ar face infarct! smile))))))))

25

Re: Salut

Revin cu o poza din noul setup realizat in acest weekend...added co2 DIY, lumina, suflet:)

26 Editat de Paul (2014-02-04 11:57)

Re: Salut

Picture

27

Re: Salut

Aia de pe mijloc e "fantana"? big_smile

28

Re: Salut

smile cascada, da...pentru prima incercare DIY, a iesit relativ ok...

Re: Salut

Daca tie t-i se pare ok cu ea..... :stupid

marian37

30

Re: Salut

:omfg  wtf e aia?

31

Re: Salut

Salut, revin dupa un timp indelungat...ca schimbari, capac cu 4XT5 24W, fertilizare ferropol, micro si macro, easy carbo...
Plantele de la donatii sunt de aici...

32

Re: Salut

Frumos!

33

Re: Salut

Mc maestre...evident si cu sistem co2 from marian...