1

Subiect: Modificare valoare PH intr-un acvariu cu discusi

De la inceput vreau sa va spun ca sunt novice in ceea ce priveste cresterea discusului. Si cum se intampla de fiecare data un incepator alege calea cea mai grea pentru a-si implinii un vis eu am ales varianta discus in acvariu plantat. Am amenajat un acvariu juwel vision 450 cu plante in ghivece si dupa cca 30 de zile am adus si pestii. Problemele cu sanatatea pestilor apar periodic alternand cu perioade de sanatate aparenta. Analizand calitatea apei am constatat ca exceptant PH-ul toate celelatle valori masurate de mine s-au incadrat in limita acceptata de discus. De la retea primesc apa cu un ph de 7.7-7.9. Probabil ca solul (care ar trebui sa fie inert) contribuie si el la marirea ph-ului pentru ca in acvariu am cca 8. Cred ca la intabilitatea sanatatii pestilor contribuie si stresul creeat de acest ph mare.Am incercat reducerea ph-ului cu solutii chimice de la magazin dar pe langa faptul ca trebuie introduse cantitati mari de solutii dupa cateva zile ph-ul revine la valoarea de 8.Oare as putea folosi co2 fara a risca intoxicare pestilor pentru reducerea ph-ului si al pastra stabil la o valoare de cca 6.7-6.8?

Re: Modificare valoare PH intr-un acvariu cu discusi

Discusii, ca si alti pesti, vor o apa stabila biologic! Chiar daca are pH 8, sa fie asa tot timpul! Aportul de CO2 intr-un acvariu bne plantat, nu are ce rau sa faca atata timp cat este introdus cu controller ca sa pastreze aceeasi valoare a pH-ului.