Subiect: Acvariui 100l

Salutare sunt nou pe acest forum si am si eu cateva intrebari
Am un acvariu de 40l cu un scalar si doi sanitari maricei (6-7cm )de curand am primit de la cineva 17 pesti molly negri si sunt foarte aglomerati. Vreau sa fac un acvariu de 100l cam de 70x40x50 sticla de 8mm.este ok?
mentionez ca am cumparat pentru un filtru extern (pe care doresc sa il fac singur) o pompa de apa de 2000l/h cu putere de ridicare coloand 2m , o pompa de aer 500l/h medii de filtrare 1000ml ceramica,1000ml carbune, 1000ml roca vulcanica, si buretii (de culoare verde si albastru)
Daca poate cineva sa imi spuna daca este ok si daca pompa de apa este ok mi se para putin cam mare la un volum de 100l
Astept pareri
Va multumesc

Re: Acvariui 100l

Cu scuzele de rigoare nu am mai folosit forumuri si ma descurc mai greu

Re: Acvariui 100l

cool_driver2000 A scris:

Vreau sa fac un acvariu de 100l cam de 70x40x50 sticla de 8mm.este ok?

   70x40x40 merge si cu sticla de 6mm si oricum este mai apropiat de 100 litri conform titlului topicului. Daca ai de unde achizitiona sticla de 8mm mergi pe un acvariu mai mare, ex. 100x40x50, niciodata nu este prea mare smile

cool_driver2000 A scris:

mentionez ca am cumparat pentru un filtru extern (pe care doresc sa il fac singur) o pompa de apa de 2000l/h cu putere de ridicare coloand 2m , o pompa de aer 500l/h medii de filtrare 1000ml ceramica,1000ml carbune, 1000ml roca vulcanica, si buretii (de culoare verde si albastru)
Daca poate cineva sa imi spuna daca este ok si daca pompa de apa este ok mi se para putin cam mare la un volum de 100l

   Pompa este cam mare dar asta depinde si de ce filtru ai de gand sa construiesti! Carbunele activ si pompa de aer nu au ce cauta in filtrul extern, iar ceramica nu va face decat o prefiltrare mecanica.

Re: Acvariui 100l

multumesc am facut unul de 70x40x50. pompa de aer nu am specificat eu este pt acvariu nu pt filtru scuze. pt filtru extern am medii de filtrare; buretii (verde,albastru nu stiu cum le spune),roca vulcanica,carbuni,si un burete foarte fin. daca ma poti ajuta cu ordine lor de jos in sus .multumesc foarte mult

Re: Acvariui 100l

si cilindri mici ceramici

Re: Acvariui 100l

momentan asa arata dar mai am de adaugat cate ceva, daca are cineva pareri nu ma supar.am17molly,2 sanitari,1scalar si inca doi nu stiu ce sunt

7

Re: Acvariui 100l

acvariu din poza este cel de 40 presupun nu?

Re: Acvariui 100l

nu este cel de 100l

Re: Acvariui 100l

am sa fac poze cu un ap foto cu tel nu se vad prea bine

Re: Acvariui 100l

Salut. Incearca sa pui mai multe plante si eventual schimba pestii cu unii mai mici, in poza pare ca bazinul are 40 de litri si din cauza pestilor prea mari (molly)

Re: Acvariui 100l

Salut am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
Vreau sa fac un capac la acvariul meu si nu stiu cum este mai bine sa  pun ventilatoarele in lateral sau deasupra?
Va multumesc.

Re: Acvariui 100l

Am vazut puse si lateral si deasupra dar vreau sa stiu unde ar fi mai bine  :stupid

Re: Acvariui 100l

Lateral, daca este posibil. Unul trage si celalat scoate, formand un curent de aer paralel cu tuburile.

Re: Acvariui 100l

Multumesc sefer jesirah

Re: Acvariui 100l

O poza noua cu putine modificari daca are cineva pareri.
Multumesc

Re: Acvariui 100l

Scuze nu se vede foarte bine am peretele alb in spatele acvariului si trebuie sa pun un colant negru pe spate sper sa il pun foarte repede

Re: Acvariui 100l

Atentie la pietre, fa un test cu otet.

18 Editat de cool_driver2000 (2014-09-15 13:49)

Re: Acvariui 100l

am fiert in clocot pietrele timp de 1 ora afara la foc cu lemne crezi ca nu e suficient?

Re: Acvariui 100l

si cum sa fac testul cu otet ? nu stiu mersi

Re: Acvariui 100l

Toarna cateva picaturi de otet, daca se observa reactie (sfarait, bolborosit, basicute..), sunt calcaroase, iti cresc duritatea apei si trebuiesc scoase. Acelasi test il poti face cu pietrisul.