21 Editat de Ancistrus (2014-10-17 20:08)

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

iion A scris:

5860 postari - s-a strigat bingo!

   Te simti urmarit? :stupid

iion A scris:

de ce n-ar fi black bar? marea majoritate a endlerilor de la noi sunt din aceeasi sursa, mai greu de gasit alte varietati decat black bar...

   Tare logica ta! Eu de exemplu, am de unde sa cumpar Peacock si Green Lime si eram curios daca ce vinzi tu e linie Black Bar sau nu. Pot fi Black Bar selectionati care arata altfel decat cei ai lui Adrian Hernandez.

iion A scris:

...corciti cu guppy nu sunt, daca asta te intereseaza, nu am si nici nu am avut guppy in acvariu.

   A zis cineva ceva de Guppy? :omfg

iion A scris:

o sa pun si o poza la un moment dat...

   Atractia pestilor sta in culorile si forma lor... in cazul tau, pesti invizibili!

PS: Din punctul meu de vedere poti sa nu pui nici o poza, personal mi-am pierdut interesul!

22

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

iion A scris:

salut!

Vand pui de endler black bar de cca 1-1.5cm - 1 leu/bucata, minim 10 bucati.

livrare in chitila(IF) sau in imediata apropiere (sec.1-sos.chitilei/bucurestii noi).

O poza pe mail , daca se poate .....
bogdan.cazacu33@gmail.com

23

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

Ancistrus A scris:

   Tare logica ta! Eu de exemplu, am de unde sa cumpar Peacock si Green Lime si eram curios daca ce vinzi tu e linie Black Bar sau nu. Pot fi Black Bar selectionati care arata altfel decat cei ai lui Adrian Hernandez.

sunt convins ca ai de unde sa cumperi, insa nu stiu daca la 1 leu. la pretul asta cred ca gasesti doar pesti usor de gasit. chiar vazusem si eu peacock la hornbach la 16lei/buc.
am specificat eu ca ar fi clasa sau asa ceva? chiar daca ar fi selectionati, tot black bar ar fi, nu? pe cand tu te intrebai in primul tau post daca vand black bar sau nu, nu daca vand clasa N sau P...
deci? unde e fractura de logica? la mine sau la tine?
in fine, nu mai intru in polemici sterile, nu am target la nr. de postari, o sa urc maine poze sa vada lumea pestii invizibili...ma rog, sa lamurim misterul, arata ca ai lui A.Hernandez.

24 Editat de Ancistrus (2014-10-19 23:00)

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

iion A scris:

tu te intrebai in primul tau post daca vand black bar sau nu, nu daca vand clasa N sau P...
deci? unde e fractura de logica? la mine sau la tine?

  Te intrebam pe tine nu pe mine, tu vinzi pestii aia nu eu! Multi vand "Black Bar" dar cand ii vezi nu seamana a nimic, iar tu esti mai tare ca toti, adica ii vinzi pe NV! Cum sa te intreb de clasa cand tu nici macar poze nu ai pus cu pestii? :omfg... deci unde e "fractura de logica" Gica?  Te-am intrebat daca sunt macar linie... unde va gasesc frate? :stupid

LE: Tu porti discutii sterile, eu eram doar un posibil client! Nu credeam ca te deranjeaza asa tare ca incerc sa aflu de la tine daca ceea ce vinzi fara poze este real sau nu!

PS: Cu "vanatoarea mea de postari" am ajutat o gramada de colegi sa-si faca un acvariu cumsecade, pe cand tu esti doar un vanzator ordinar!

25

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

Ancistrus A scris:

pe cand tu esti doar un vanzator ordinar!

o sa iau afirmatia ta cu sensul corect al cuvantului ordinar, si o sa fiu de acord cu ea, desi sunt convins ca nu asa ai spus-o (asta daca o cunosti).
si, inainte de a face afirmatii de dragul postarilor, uita-te inainte cate threaduri de vanzare am eu...
oricum, sa te linistesti, uite pozele...sunt conform cu asteptarile tale? vand black bar?

26

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

iion A scris:
Ancistrus A scris:

pe cand tu esti doar un vanzator ordinar!

o sa iau afirmatia ta cu sensul corect al cuvantului ordinar, si o sa fiu de acord cu ea, desi sunt convins ca nu asa ai spus-o (asta daca o cunosti).

   In cazul in care tu nu cunosti sensul corect al cuvantului ordinar, inclusiv modul meu de adresare:
DEX: ORDINÁR, -Ă, ordinari, -e, adj. 1. Obișnuit, normal; de rând, comun.

PS: Mai incearca cu pozele smile

27

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

desi sunt convins ca nu casa ai spus-o, am zis deja ca in sensul asta (cel corect, postat si de tine) o s-o iau.

ce inseamna

Ancistrus A scris:

Mai incearca cu pozele smile

?
nu se vad? la mine pare ca sunt afisate corect...

28 Editat de Ancistrus (2014-10-20 00:01)

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

iion A scris:

desi sunt convins ca nu casa ai spus-o, am zis deja ca in sensul asta (cel corect, postat si de tine) o s-o iau.

   De cand te-am intrebat daca sunt Black Bar sau nu, numai in raspar ma tii... m-am plictisit deja, mai bine nu te intrebam :pp

PS: Uite ce apare la mine smile

29

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

vezi la inceputul topicului, acolo am pus pozele...

30

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

As fi si eu interesat de black bar... ai o certificare ca sunt  black bar?

31

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

Seamana doar ca au cam multe culori pe ei, parca si bleu/albastru, rosu pe dorsala, prea mult negru pe spate si nu au short sword in partea de sus a cozii...
   Deci... vanzare buna :apl

32 Editat de iion (2014-10-20 01:47)

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

deci nu vand black bar, doar seamana, nu?


ia vezi tu ce zic fraierii astia pe-aici...poti sa te uiti si pe la poze, sa vezi daca au sau nu culori pe dorsala, short sword si altele...

http://details.endlers1.com/


Black Bar Strain Information & Grading
The Black Bar Endler strain has a prominent "Black Bar" on both flanks, creating a striking contrast with the other bright adjacent colors. Alongside the Black Bar, other prominent colors on the body usually include red, orange, & yellow (& occasionally green). Also, sometimes specks of blue, green & purple can be seen as well. Additionally, there is often a light blue patch under the dorsal fin and the tail usually displays a red / orange "sword and a half" outlined in black. The dorsal fin may be clear or occasionally display orange, red and black. Black Bar Grading Standards:

Grade A “Best in Breed”: The black bars are a bold deep black, thick / wide, and curve from under the eye to just under the dorsal fin in a smooth curved line. The black bar is not broken or globular in shape and is symmetrical on both sides of the fish (i.e., the bars on both sides of the fish match). The dorsal fin contains color (not clear). The tail displays a thick black outline along most of the top and bottom of the tail. Next to the black outline is a strip of color, usually red/orange, with some whitish blue near the tips. They are also generally larger than grades B & C.

Grade B “Symmetrical”: The black bar is smaller and thinner than grade A and also may not be a deep black. The bar usually does not stretch all the way from the eye to just under the dorsal fin. The bar is not broken or globular, and is symmetrical on both sides of the fish. The dorsal fin usually contains some color. The tail normally displays a thin black outline along part of the top and bottom of the tail. Next to the black outline is a strip of color, usually red/orange, sometimes with whitish blue near the tips. They are also generally smaller than grade A.

Grade C “Standard”: The black bar is usually smaller and thinner than grade A/B and may not be a deep black. The bar usually does not stretch all the way from the eye to just under the dorsal fin. The bar is usually broken or globular, and may not be symmetrical on both sides of the fish. The dorsal fin may not contain color. The tail displays some color, but usually does not have the black outline along most or part of the top and bottom of the tail. The color is usually clustered close to the base of the tail and does not extend to the tips. They are also generally smaller than grade A.


PS: n-am avut pretentia ca vand clasa nu stiu care, desi probabil sunt clasa P, insa de aici si pana la a spune ca ce vand eu doar "seamana", ma duce cu gandul ca, asa cum eu sunt doar un vanzator ordinar, nici tu nu esti decat un postac ordinar cu aere de superioritate...


visiniu A scris:

As fi si eu interesat de black bar... ai o certificare ca sunt  black bar?

ce certificare ar trebui sa am? trebuie sa am un "certificat de originalitate" sau cum ar trebui sa dovedesc? am pus poze cu ei, provin de la miloaleko, nu stiu ce ar trebui sa mai adaug. poate doar ca sunt cei mai ieftini de pe forum si mi se cer acte de parca as vinde un rembrandt...PS: daca intrebarea ta se referea la dovada ca sunt clasa N, nu am asa ceva, nu am specificat nicaieri ca ar fi o anume clasa (din cate stiu eu la clasa N trebuie dovedita descendenta)...

33

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

iion A scris:

the tail usually displays a red / orange "sword and a half" outlined in black.

   Nu stiu cata engleza stii si te oparesti ca bebelușu' la băiță, dar asta am zis si eu:

Ancistrus A scris:

nu au short sword in partea de sus a cozii...

"sword and a half" = o sabie intreaga (jos) si jumatate (sus) lol

iion A scris:

asa cum eu sunt doar un vanzator ordinar, nici tu nu esti decat un postac ordinar cu aere de superioritate...

   Offf... mai mergi si pe la biserica, poate te ajuta sa ramai cu sufletul curat ^:)^ :hug

34

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

cred ca e cazul sa ne oprim, dam contorul postarilor peste cap...

cine are curiozitatea poate citi topicul asta si-si poate face singur o idee despre cine se opareste si cine nu...

PS: Additionally, there is often a light blue patch under the dorsal fin and the tail usually displays a red / orange "sword and a half" outlined in black.
in plus de asta mai erau acolo niste chestii bolduite, care iti contrazic stiinta, despre care vad ca taci malc...

35 Editat de Ancistrus (2014-10-20 02:14)

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

iion A scris:

Additionally, there is often a light blue patch under the dorsal fin and the tail usually displays a red / orange "sword and a half" outlined in black.
in plus de asta mai erau acolo niste chestii bolduite, care iti contrazic stiinta, despre care vad ca taci malc...

   Ai facut engleza cu profa de sport? lol "usually" ala se refera la colorit nu la "sword and a half"... ai bolduit tu repede lol "Stiinta" mea despre endleri nu este de pe siteul ala, unde din cate am observat "occasionally" au toate culorile curcubeului lol
   Hai, lasa supararea si spor la vanzare! ^:)^

36

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

cum ziceam, cine vrea isi poate trage propriile concluzii...
cat despre "stiinta" siteului ala, care este al unui crescator de endleri vs stiinta ta, iar isi pot forma oamenii propriile pareri...

5874 - the show must go on!

37

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

iion A scris:

cat despre "stiinta" siteului ala, care este al unui crescator de endleri vs stiinta ta, iar isi pot forma oamenii propriile pareri...

   Imi e drag sa-ti traduc fiecare fraza pe care o spun, de data asta din limba romana, pentru ca-mi dau seama ca nu intelegi! Deci, urmeaza traducerea: "stiinta mea" despre endleri nu este de pe siteul ala, pentru ca este de pe alt site... posibil chiar al lui A. Hernandez :noroc 

iion A scris:

5874 - the show must go on!

   Evident, in timp ce vorbeam cu tine si iti explicam ce si cum, il mai ajutam si pe alt coleg, tot de aici de pe forum... postarile se strang, vanez tot!! lol lol

38

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

nu stiu ce m-as fi facut fara tine, iti multumesc nespus ca mi-ai deschis ochii!
cat despre sursa ta de informatie, nu vrei sa ne destepti si pe noi, sa ne dai siteul ala credibil si cu autoritate de necontestat, in care scrie ca daca pestele nu are "sword and a half" nu este black bar, doar seamana, asa cum sustii tu? sau trebuie sa credem si sa nu cercetam, doar pt ca ne-ai luminat TU?

PS: ca mai indulcim putin tonul, nu contest ca ai f multe cunostinte de acvaristica, infinit mai multe decat mine, insa poate nu ti-ar strica ceva mai putina aroganta. sa stii, nimeni nu detine adevarul suprem. nici macar TU...

39

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

iion A scris:

nu ti-ar strica ceva mai putina aroganta. sa stii, nimeni nu detine adevarul suprem. nici macar TU...

   O putem explica si pe asta, doar ti-am spus ca-mi face placere smile

Ancistrus A scris:

Pune macar o poza cu endlerii tai, sa vedem daca sunt Black Bar sau nu.

   Deci dupa ce ca vinzi niste pesti la care nu ai pus poze, tu raspunzi:

iion A scris:

5860 postari - s-a strigat bingo!

   Am fost foarte arogant... tot eu, mereu EU lol

PS: Dragi colegi de forum, de azi recunosc in fata voastra ca detin adevarul suprem! ^:)^ :pp

40

Re: Vand puiet de endler black bar - 1leu/buc

pana una-alta, sursa mea de informare (cea de mai sus - Joseph7787@yahoo.com) este un crescator care are drept sursa primara de endleri pe AH, il gasesti aicihttp://www.swampriveraquatics.com/id26.html.
la el pe site gasesti informatiile postate si de mine mai sus, precum si poze cu endleri double-sword despre care el zice ca sunt black bar:http://care.endlers1.com/images/A-BB4.jpg
http://gallery.endlers1.com/# mai sunt si aici cateva
tu, in schimb, vii si spui ca nu e adevarat, nu sunt black bar, ca tu esti Ancistrus de la Bucuresti si stii mai bine de undeva (si nu zici de unde), si spui ca nu esti arogant?

te rog frumos, nu mai posta aici, mergi si ajuta-i pe altii. si, daca-mi permiti un sfat, nu-i mai ajuta impotriva vointei lor...