81

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

siiii apropo de acvarii, ati simtit cutremurul? :-/

82

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

Cam da  big_smile

http://andreijitareanu.ro

83

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

Salut Adrian ,
poti sa pui mai multe poze cu al doilea acvariu? , ma refer la cel cu alternanthera reineckii mini si fissidens fontanus pe crengute.
Imi place  big_smile


P.S.te rog pune macar o poza mai luminata, poate nu asa prelucrata  wink

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

Ce cutremur bre?

85

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

Salut Bogdan,

Am sa pun zilele urmatoare pentru ca trebuie sa mai curat un geam, sa schimb o apa si acum nu prea am timp de toate astea. Poza nu este modificata, e din aparat asa. insa o sa le fac mai luminoase.

Cutremur, da, 5.7G :>

86

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

La cererea publicului am mai atasat cateva poze cu ambele:D

87

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

si asta :">

88

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

Inca mai au de papat "reshaping", dar pana una alta, ma multumesc cum sunt, mai ales pentru ca in cel mic cred ca am 2 pui de killi!  big_smile asta cred din cauza ca am mutat mos, plante si alte "dense" din cel mare, unde am specia asta, in cel mic; iar acum am 2 mormoloci galbeni pe care nu i pot identifica! sper sa creasca mari si sa mi spuna ce sunt  :pls

89

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

Frumoase ambele bazine...in stilul acvariului cel mic al tau am inceput si eu acum o saptamana un setup pentru un acvariu de 54 de litri.

Poate reusesti sa faci un video cu cel mare, sa putem sa-l admiram mai bine.
Bafta!  :fok

90

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

smile) am sa fac, daca se cere, de ce nu?! big_smile nu am terpied si aici o sa fie un pic de bataie de cap, dar rezolvam. intre timp las pozele sa se consume pentru a putea tine topicul "hot" big_smile
astept sa vad si de la tine o apa, un peste, plante si de ce nu, maestria big_smile
stima!

91

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

felicitari pentru puii de killifish. daca-mi  aduc  aminte bine, aveai Aphiosemion Australe in acvariu.

92

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

Mersi xgrec! Da, australe am in acvari(i/u) big_smile Acum sa vedem ce-mi dovedeste trecerea timpului. Sper numai sa fie rezistenti pentru ca ei mi-au ciclat acvariul... Oricum, ii vad rar, ba pe unu, ba pe altul - au o diferenta de vre o saptamana in varsta, si nu pot sa fiu sigur daca unul a fost mancat de pradatorul recirculator al apei sau doar sta cu burta plina de la crustaceele prezente-n acvariu. We'll see!
Cand ii mai vad, promit sa le fac o poza ca sa va dau procese de gandire! big_smile

93 Editat de AdrianB (2015-01-10 07:02)

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

Siii daca tot e anu' nou, si nu am mai postat ceva de multa vreme, voiam sa va urez un an proaspat, plin de impliniri si sanatate, dar sa va si mai share-uiesc cateva poze si pățanii...
Dupa cum bine stiim, noi, acvaristii, suntem in cautare de nou, atat in cea ce priveste flora, cat si fauna, asa ca, mai cumparam din cand in cand o planta, mai luam si un peste, refacem si cate un acvariu, pana cand simtim ca suntem fericiti (dar suntem noi vre-o data fericiti? big_smile).
Mai marele barosan al casei, acvariul de 180, a suferit cateva... modificari, vrute si nevrute, mai exact, un rescape dar si un genocid... (si de aici invatatura):
De craciun, dupa ce totul incepuse sa mearga struna cu noul scape, m-am apucat sa reglez acvariul pentru mica calatorie de 4 zile, la parintii prietenei.
Toate bune si frumoase; o fertilizare abundenta, o masa sanatoasa pestilor, urmata de un schimb de apa generos, dar si o reglare a presiunii din butelie, cat si a numarului de bps...
In fine, craciunul a fost frumos, porcul in floare, dar am ajuns si acasa: Cand am privit acvariul dupa sejurul de 4 zile, am observat ceva ce nu-mi venea a crede... un covor de creveti... morti.  :fo , ma uit mai bine si incep sa-mi numar pestii... plutind in descompunere... erau toti cu burta in sus.  :fcry Ma panichez, ma uit in sus si in jos dupa urme, ganganii, orice! Ma iau procese de constiinta si ma bate un gand sa ma uit la butelie: GOALA! in conditiile in care era pe jumatate plina cand am plecat... Toate astea multumita unui reglaj fin negru, caruia i-a scapat valva de la presiune, avand tot timpul probleme de reglaj cu el. Insa vina nu este numai a lui... pentru ca nu am stiut exact ca presiunea buteliei trebuie sa fie minima si reglajul fin are rolul de a regla numai presiuni mici, am marit presiunea din reductor pana la BPS-ul dorit, asta facand ca-n timp sa puna mult prea multa rezistenta pe garnitura si... "dezastru". N-am citit nicaieri ca presiunea buteliei trebuie sa fie joasa, dar am invatat din experiente, si sper ca si voua va poate fi de folos aceasta informatie... Aceasta experienta m-a lasat fara pesti, plante (avand in vedere masa biologica din acvariu si lipsa totala de interes pe care am mai avut-o pentru acesta, a fost dat uitarii, iar plantele isi asteapta o noua casa); si cu gandul ca masiuvul de 180 o sa se transforme intr-un locusor calcaros, m-am pseudo-resemnat si ma ocup de cel mic.
Revenind la ale bucuriei, acvariul mai mic, a suferit si el o schimbare, insa una in bine, primind 12 locuitori noi, 10 arlechini si o pereche de cacathoides (multumesc stef :*), cat si o schimbare de look si un nume: Rocklandezul - din motiv ca sunt a drecu' de multe specii de plante-n el (urmeaza sa mai dau din ele cand incep sa mai prinda frunze)
Imi pare rau ca am lasat aparatura-n vazul lumii, insa are si ea rolul ei big_smile

Sper sa va placa, si sper ca de acum o sa va uitati de doua ori la butelie inainte sa va luati talpasita.

94 Editat de AdrianB (2015-01-13 01:52)

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

Nu va mai scriu ca vad ca nu va place sa cititi, in schimb, postez o poza cu relicva

95

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

poza

96 Editat de bogdivaio (2015-01-13 12:24)

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

Super faina poza !  ^:)^
Cred ca arowa a vrut un acvariu mai mare .  big_smile

Imi pare rau sa aud de pierderile tale, cu siguranta pe viitor o sa fii mai prudent.
In rest acvariile arata bine , doar trebuie sa se mai dezvolte plantele si sa-i dai o forma.

Bafta!

97

Re: Al nu stiu cate-lea inceput

Bogdivaio, multumesc frumos pentru aprecieri si vorbele frumoase!
Arowana aia se simte bine acolo, numai ca nu reusesc sa o trec din photoshop in acvariu :-/, insa cred ca si-a gasit locul, in schimbul celor mici sad

Cat despre plante, da, trebuie sa se dezvolte, dar vad ca si algele din cel mare incep sa prinda contur si sa dea personalitate acvariului! big_smile

Bafta si numai bine,
A