1

Subiect: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Va rog sa ma ajutati pentru confectionarea unei instalatii cu co2 din stingator, am o butelie cu robinetul deja pus as vrea sa stiu daca se poate face ceva cu ia, unde o pot incarca ? unde ii schimb robinetul in cazul in care asta care il are nu e bun si ce alt reductor as putea pune in locul celor cu manometere(astea sunt destul de scumpe ) am vazut ceva reductoare fara manometru care face cam acelasi lucru.
Astept parerile voastre, sper sa-mi reuseasca proiectul, am sa pun si niste poze pentru a fi mai explicit.
Multumesc celor care au creat acest site si celor care il folosesc in scopul rezolvarii problemelor aparute in acvaritica.

2

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

:ang

3

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

^:)^

4

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

^:)^

5

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

^:)^

6

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

^:)^

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Robinetul pare in regula, insa, pentru verificare sau umplere ai la alegere:
Mavis 92 - ....Bd. Pieptanari nr. 92 - Eroii Revolutiei spre Piata Ferentari
S.C.Buse Gaz Srl- ......Str. Drumul intre Tarlale, Nr. 102-112
Industrial Ice Srl - .....B-dul Preciziei nr 10 D

Daca te intereseaza reductor, am eu unul de vanzare.

Recunosc ca sunt prost , dar cand ma uit in jur , prind curaj !

8

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Mavis 92 , nu încarca sub 5 l .

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

9

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Reductor fara manometru nu cred că este bine sa pui.

10 Editat de elis (2015-02-04 16:14)

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

La Buse Gaz se poate inlocui robinetul si se poate umple cu ce cantitate doresti !
Vorbesti cu baietii si iti schimba ei robinetul la juma de pret ,pt ca au de unde ! :fok

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

11

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Inainte de toate te sfatuiesc sa ai faci verificarea la o unitate  autorizata si sa ti-o pansoneze pe perioada care urmeaza pana la o noua verificare.  Nu te juca cu buteliile neverificate.

12

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Verificarea nu se face in momentul incarcarii?Ce preturi se percep pentru schimbat robinet,verificat, incarcat?  Multumesc pentru sfaturi

13

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Rider de ce nu e bine sa pui reductor fara manometru?Ms
Mirel poate imi spui un pret la reductor si in cazul in care nu fac rost de la cineva care mi-a promis moca poate facem targul.

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Salut, reductorul este ca nou, pretul este de 150 lei

Recunosc ca sunt prost , dar cand ma uit in jur , prind curaj !

15

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

In primul rand , nu vrei sa  sti ce presiune ai in butelie ?

16

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Consider ca atata timp cat in numaratorul de bule am 1-2 bule pe sec nu cred ca e nevoie sa stiu ce preasiune am in butelie sau ce presiune am dupa redactor, nu mai am bule nu mai am nici gaz in butelie si ca atare trebuie incarcata butelia zic eu, oricum daca o sa ma dea banii afara din casa poate ca o sa iau cu manometere.
Parerea mea

17

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Referitor la preturi am auzit de la un coleg de serviciu ca verificarea buteliei incarcarea si pus robinetul m-ar costa in jur de 100 si ceva de lei, Corect?

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

marius30 A scris:

Consider ca atata timp cat in numaratorul de bule am 1-2 bule pe sec nu cred ca e nevoie sa stiu ce preasiune am in butelie sau ce presiune am dupa redactor, nu mai am bule nu mai am nici gaz in butelie si ca atare trebuie incarcata butelia zic eu, oricum daca o sa ma dea banii afara din casa poate ca o sa iau cu manometere.
Parerea mea


Am patit ca o butelie de co2 de 2 kg sa fie incarcata din greseala cu 3 kg. L-am rugat pe baiatul de la statie sa goleasca 1 kg. Poate ca nu s-ar fi intamplat nimic, dar nu e rau sa stii ce presiune ai cand aduci butelia acasa. E groaznic sunetul cand supapa de presiune cedeaza (din auzite).

19 Editat de rider (2015-02-06 10:26)

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Este butelia ta, alegerea ta. Poti sa ai o bulă-doua in numărător si presiune foarte mare în butelie. Poate se intampla si nu-i merge statia cum trebuie cand incarci butelia. Acum pe frig mergi cu butelia in casa, co2 se dilată si sare supapa la butelie. Daca ai manometru poate vezi la timp. Daca dai o cautare o sa găsesti cate ceva despre supape sărite. Numai din robinetul buteliei este cam greu sa reglezi la o bula, din acest motiv cautam toti manometre cu reglaj fin. Sau adaptezi la butelie un robinet cu reglaj fin. Din motive financiare si eu am vrut sa fac ca tine. Aveam butelie, dar nu aveam manometru. Am preferat sa mai merg doua luni cu bomba de co2 de care am fost foarte multumit. Acum am pus manometru si gata. Mai bine mergi cu bomba co2 o luna-doua. :noroc

20

Re: Ajutor instalatie CO2 cu butelie

Ms de sfat rider, am facut rost de un redactor cu manometere dar este din ala care se foloseste la buteliile de oxygen pentru sudura cel care mi-a dat a spus ca va merge si la co2 acum si eu sper ca o sa mearga, acum ramane sa fac rost de bani pentru inarcare verificare si eventual robinet cred ca 100 si ceva de lei sa-mi ajunga, am uitat sa precizez ca am o alta butelie mai mare ca cea din poza dar fara robinet am sa pun poze cand am sa intru in posesia ei acum este la parintii mei la tara