1 Editat de Tetelu1980 (2015-02-11 00:08)

Subiect: Acvariul problema al lui Tetelu1980

Buna seara si bine v-am gasit.
Din pacate v-am gasit mai mult din necesitate decat din pasiune.
Istoria sta cam in felul urmator:
- prietena mea tot isi arata interesul fata de ideea de a avea un peste, dar mai voalat, nu foarte hotarat, in principiu cred ca era vorba de a avea o vietate prin preajma (in afara de mine) pentru ca mai dadea cand i se arata ocazia cate o privire la animalutele, pestii si pasarile de prin pet shop-uri, mai mult ca o curiozitate
- intr-una dintre saptaman am fost plecat in delegatie si la intoarcere am avut surpriza sa gasesc un caras auriu in tipicul bol de sticla, pentru ca asa i s-a recomandat din partea vanzatorului de la pet shop, atunci cand acestuia i s-a spus ca se doreste un peste rezistent, nepretentios, cu cerinte de pricepere intr-ale acvaristicii relativ reduse
- bineinteles ca in prima noapte cu pestele in bol, l-am auzit peste noapte cum hapaia aer la suprafata apei. M-am prins imediat care este problema asa ca a doua zi s-a achizitionat un mic filtru care sa incapa in bol,
- asa cum va asteptati, nu prea s-a simtit bine pestisorul asa ca la un moment dat a devenit apatic si pozitia lui de inot era cam abatuta de la verticala
- pe repede inainte l-am plasat la un coleg de al meu, cu ceva experienta in acvaristica si l-a tinut in carantina
- am luat masuri de urgenta pentru schimbarea mediului de viata al pestelui asa ca am achizitionat un kit acvariu de 63 l, Eheim Aquapro60 cu dimensiunile 60x60x35 care include si un filtru Eheim Aquaball 2208, incalzitor Jager 50W la care am adaugat termometru, mingioc, substrat pietris marunt alb si pietris 3- 5 mm, alge, ceva pietre de decor si o buturuga de lemn
- am instalat acvariul, acesta s-a ciclat in aproximativ 7 - 10 zile, temperatura apei la 22 gr. C
- am adus acasa carasul auriu si l-am tinut singur pentru ca am citit despre necesitatile mari in privinta cantitatii de apa plus ca nu prea merge sa fie tinut cu alte specii de pesti
- intre timp am scos buturuga pentru ca facea mizerie plus ca se dezvolta pe ea un miceliu alb dezagreabil
- apa o schimb cam 10l o data pe saptamana, apa lasand-o sa stea mai multe zile intr-o galeata special rezervata pentru asta
- spal buretii filtrului in apa pe care o scot in galeata cand sifonez fundul acvariului

Sper sa nu fi uitat ceva din istoricul acvariului

Re: Acvariul problema al lui Tetelu1980

Fotografie acvariu

Re: Acvariul problema al lui Tetelu1980

Bine ai venit!
   Nici un acvariu nu se cicleaza in 10 zile, mai ales ca nu aveai vietuitoare in el.
   Cantitatea de apa schimbata tine mult de dimensiunile si numarul vietuitoarelor din acvariu, tipul si capacitatea filtrului si nu in ultimul rand tipul si cantitatea de hrana administrata.

4 Editat de bogdivaio (2015-02-11 12:14)

Re: Acvariul problema al lui Tetelu1980

Salut ,
schimbul de apa saptamanal trebuie sa faca undeva la 30-40% din volumul de apa al acvariului . Eu spre exemplu fac schimbul de apa undeva la 50% de doua ori pe saptamana si totul merge foarte bine.

Legat de buturuga care iti facea muci albi , este ceva normal sa faca asta la inceput dar dupa vreo saptamana sau doua ar trebui sa dispara. Te pot ajuta sa scapi mai repede de ea melcii pomacea sau 2-3 Molly , fie o indepartezi tu mecanic.

Acum cu ciclatul acvariului in 7-10 zile , tind sa cred ca este imposibil...ce te face sa crezi ca este ciclat ? , ai facut teste de amoniac , No2 , No3 ?

Re: Acvariul problema al lui Tetelu1980

Salut Tetelu! Bine ai venit pe forum.
Ce pot sa-ti spun? Rabdare, ciclarea se va face mai incet (pe la Paste), caraselul este rezistent, ai grija sa-l hranesti mai putin, chiar daca are apetit, evita mancarea congelata, cum au spus si baietii poti face schimburi de apa mai dese pana la 50 % si poti sa umpli acvariul pana la rama superioara(mai castigi cativa litri si arata si mai bine umplut). Daca vrei niste plante , vorbim.  :apl  :noroc

Re: Acvariul problema al lui Tetelu1980

Buna! Multumesc pt accept!  :of
La fel ca multi altii v-am gasit din nevoia de informatii..
Sunt incepatoare pana la Dumnezeu si inapoi..:))mi-am dorit un pestisor..de la pet shop mi-a fost recomandat un caras auriu comun intr-un bol "deoarece traieste foarte ok asa si nu mai are nevoie de prea multe"..evident ca am ajuns cu pestele acasa..mi-am dat seama cat de tare il chinui in bol si am scos de la naftalina mamei un acvariu de 15l (stiu ca are nevoie de mai mult spatiu..imi voi cumpara unul mai mare de indata ce voi mai strange ceva banuti) ..am cumparat un filtru intern Resun MAGI380 de 7w, o pompa de aer (elite 800) cu o piatra, si incalzitor Resun..acvariul are pietris natural si doua plante, una cu frunze late si una ca un marar..din pacate nu stiu cum se numesc..
Pestisorul meu are vreo 5cm,il am de doua sapt si e extem de vioi,fericit si daca i-as da ar manca cat un purcel...mananca si din palma daca ii pun..il hranesc cu fulgi pt carasi,inmuiati in apa in prealabil ,de doua ori pe zi, iar duminica i-am dat si un bob si jumatate de mazare fiarta si decojita.. De luni dimineata am observat o decolorare pe spate, sub inotatoarea de sus..nu cred sa fie gris deoarece nu are alte puncte sau decolorari ale solzilor..
mazarea a fost congelata inainte sa o fierb...putea sa ii faca rau?
El nu are nimic momentan dar la cat imi este de drag nici nu as risca sa se transforme pata in ceva periculos..
Va multumesc mult pt ajutor! smile