1.661 Editat de MariusMinu (2015-03-17 12:26)

Re: Acvariul meu

Liviuspi A scris:

parerea mea (de incepator): ai inceput cu prea mult substrat in partea din fata si a trebuit sa pui extrem de mult si in spate pentru a crea acea panta.

Am observat ca in acest tip de substrat (foarte usor) ca sa pot planta linistit (opusul nervosului big_smile ), am nevoie de circa 5 cm, asadar in partea din fata am 5 cm  wink Merg pe aproape 3 ani de cand folosesc acest tip de substrat...stiu ce-i poate pielea lol
Intr-adevar in pietrisul de rau, plantam bine si in 3 cm...chit ca uneori loveam cu penseta fundul acvariului.


george.r A scris:

Cred ca ar trebui sa te gandesti ca e manado si este cam usurel, nu are o greutate prea mare si prin urmare cam "fuge la vale"...

Ai punctat bine ca substratul asta e usor si tinde sa vina la vale, doar ca eu sunt cel care determina grosimea in partea din fata si nicidecum fenomenul de alunecare a substratului. Ca sa fiu sigur ca nu depasesc grosimea propusa, incep plantatul de la deal, iar ce cade spre vale (sa zicem 0,5 l in tot bazinul) il aspir si il "cocot" iarasi in deal, abia dupa aia plantez zona din fata/vale.

Ancistrus A scris:

Marius, nu ai folosit corespunzator grosimea substratului! E prea gros in spate lol

Eu ma gandeam sa mai iau vreo 5 litri sa fie acolo, parca am si un pic de gol intre doua pietre smile
Lasand gluma la o parte, panta este asa de mare, incat daca privesc bazinul din lateral-spate ma ia cu ameteala lol

..........

In caz ca se intreaba cineva:  De ce am facut panta sa mare ? ii dau raspunsul acum: Pentru ca pot! :sevil

Ahhh ca era sa uit: S-a deschis un concurs international , premiul cel mare 10.000de $ eu intru cu cel putin doua setari, daca nu chiar 3... Ne vedem acolo, o sa revin cu link-ul.

1.662

Re: Acvariul meu

"In caz ca se intreaba cineva:  De ce am facut panta sa mare ? ii dau raspunsul acum: Pentru ca pot!"

Eu cred ca alta a fost intentia. Vrei sa pui gazon, sa iti poti antrena pestii pentru proba de sarituri cu schiurile de la trambulina. Tot ai zis ca vrei sa participi la nu stiu ce concurs international, cu asta sigur castigi premiul cel mare.  big_smile

1.663

Re: Acvariul meu

Liviuspi A scris:

"In caz ca se intreaba cineva:  De ce am facut panta sa mare ? ii dau raspunsul acum: Pentru ca pot!"

Eu cred ca alta a fost intentia. Vrei sa pui gazon, sa iti poti antrena pestii pentru proba de sarituri cu schiurile de la trambulina. Tot ai zis ca vrei sa participi la nu stiu ce concurs international, cu asta sigur castigi premiul cel mare.  big_smile

scuza-ma dar esti ironic sau ai glumit? cand o sa ajungi la nivelul lui Marius poti fi glumet, iar daca ai glumit imi retrag cele adresate, fiind incepator ar trebui sa-l intrebi cum de a reusit sa obtina panta si cum la el creste Urticularia si la alti nu. si sa nu fim  :stupid

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

1.664

Re: Acvariul meu

Sa castig acolo n-am nici o sansa. Cand am pomenit de valoarea premiului m-am referit la faptul ca in concurs vor fi acvaristi cu potential...concurand alaturi de ei ne vedem adevarata valoare ca acvaristi...care o fi ea...

1.665

Re: Acvariul meu

Liviuspi A scris:

Eu cred ca alta a fost intentia. Vrei sa pui gazon, sa iti poti antrena pestii pentru proba de sarituri cu schiurile de la trambulina. Tot ai zis ca vrei sa participi la nu stiu ce concurs international, cu asta sigur castigi premiul cel mare.  big_smile

Sa castig acolo n-am nici o sansa. Cand am pomenit de valoarea premiului m-am referit la faptul ca in concurs vor fi acvaristi cu potential...concurand alaturi de ei ne vedem adevarata valoare ca acvaristi...care o fi ea...

rodoselada A scris:

scuza-ma dar esti ironic sau ai glumit? cand o sa ajungi la nivelul lui Marius poti fi glumet, iar daca ai glumit imi retrag cele adresate, fiind incepator ar trebui sa-l intrebi cum de a reusit sa obtina panta si cum la el creste Urticularia si la alti nu. si sa nu fim  :stupid

Mersi de sustinere Dorine! Imi dau bibanii al geoale de numa' lol

1.666 Editat de gabi22 (2015-03-18 13:26)

Re: Acvariul meu

Marius lasa panta mai moale ca mai urca unu altu pe ea si nu stie pe unde sa mai coboare .
Sa vezi ug fara co2 .

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

1.667

Re: Acvariul meu

In setarea urmatoare substratul il fac "flat"...4 cm in tot bazinul...sa fie apa multa smile
Sunt curios cum arata UG la tine...

1.668 Editat de Liviuspi (2015-03-18 16:59)

Re: Acvariul meu

rodoselada A scris:

scuza-ma dar esti ironic sau ai glumit?

Bineinteles ca era o gluma, de-asta am si pus un big smile la final (sper ca nu am ofensat pe nimeni). Nu-mi permit sa fiu ironic la adresa lui Marius. Am citit tot forumul si am bagat la cap multe din spusele lui si chiar tin sa-i multumesc pe aceasta cale ca isi face deseori timp sa raspunda si celor mai putin experimentati (asa ca mine).  ^:)^

1.669 Editat de MariusMinu (2015-03-25 11:36)

Re: Acvariul meu

Transa a doua de lemn....

1.670

Re: Acvariul meu

Bravo Marius !!! Vad ca ai schimbat ceva peisaje.  Succesuri in continuare  :apl  smile

1.671

Re: Acvariul meu

Multumesc Dany!

1.672

Re: Acvariul meu

Poza proaspata cu bazinul

1.673

Re: Acvariul meu

nu-mi place big_smile

1.674

Re: Acvariul meu

Nici mie nu prea imi place,  smile dar in acelasi timp, imi dau seama ca este cea mai buna setare a mea de pana acum. O sa incerc sa fac ceva mai frumos in urmatoarea setare. Incercarea moarte n-are. wink

1.675 Editat de MariusMinu (2015-07-16 21:07)

Re: Acvariul meu

...am trecut la 4 neoane de cateva zile...sa vedem ce alge mai apar  lol

1.676 Editat de MariusMinu (2015-07-16 21:07)

Re: Acvariul meu

...

1.677 Editat de MariusMinu (2015-07-16 21:07)

Re: Acvariul meu

...

1.678

Re: Acvariul meu

Cumpar bba. lol
https://www.youtube.com/watch?v=zx-LGLVSyEM

1.679 Editat de AdrianB (2015-05-20 19:54)

Re: Acvariul meu

Marius, ca optiune personala, as merge pe varianta cu fundal deschis la culoare. Imi da impresia de adancime si evidentiaza mai bine conturul layoutului, care este unul frumos.

Spor si toate cele bune!

1.680

Re: Acvariul meu

Multumesc!
Setarea de mai sus e desfacuta de ceva vreme...dar voi tine cont de sfaturi in setarile ce vor urma.