1 Editat de urssu17 (2015-04-28 02:20)

Subiect: Adio, testoaselor. Bun venit, pestilor!

Salutare. Incepand de saptamana viitoare testoasele mele o sa aiba un nou stapan (un tip care are iaz), asa ca acvariul lor o sa fie populat cu niste pesti. Ce pesti? Asta vreau sa va intreb pe voi.   smile 

Se dau urmatoarele:

Acvariu cu dim 80X50X35, filtru extern Tetratec Ex700 plin cu siporax si roca vulcanica.

Urmeaza sa imi achizitionez o lampa si sa cumpar nisip sau pietris. Avand in vedere decorul, as vrea sa bag niste ciclide cat mai colorate. Problema este urmatoarea: mi-as fi dorit ciclide africane, insa nu cred ca dimensiunile acvariului sunt potrivite. As merge pe apistogramma sau kribensis, dar parca nu ma incanta. Voi ce ma sfatuiti?

Mai jos am atasat o poza cu acvariul (tufa si plantele artificiale au fost scoase).

http://img.plici.ro/images/2015/04/28/5nrjce38ae97c2.jpg

2

Re: Adio, testoaselor. Bun venit, pestilor!

Salut. Kribensis sunt foarte frumosi. Acum cateva zile am facut si eu rost de o pereche. Acum depinde si de gusturi.

Re: Adio, testoaselor. Bun venit, pestilor!

Pt acel acvariu eu te-as sfatui sa mergi pe specii mici. Ciclidele africane cam cresc si o sa ai probleme apoi + ca le place o apa mai calcaroasa. Specii de kili fish mititei cu toate ca sunt cu o viata destul de scurta merg acolo. Si kili fish sunt tot africani. Sau un banc de sp galaxy,creveti. Acum depinde si ce vrei anume. Acvarii cu ciclide aficane au de la 240L in sus pt 4-5 perechi. Repet inca o data gandeste bine  inainte de alegere. BAFTA.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

4

Re: Adio, testoaselor. Bun venit, pestilor!

Am donat testoasele, asa ca am la dispozitie 3 saptamani sa iau o decizie. Multumesc pentru raspunsuri. Astept si alte propuneri.   :noroc

Avand in vedere dimensiunile acvariului, ce lampa imi recomandati?

5

Re: Adio, testoaselor. Bun venit, pestilor!

Revin cu o noua intrebare. Initial am zis sa pun Jbl sansibar white, insa mi-e frica sa nu fie mult prea strident avand in vedere culoarea decorului. Sa merg pe Jbl sansibar grey? Voi ce culoare credeti ca ar da mai bine?

M-am hotarat sa bag o pereche de Hemichromis Lifalili. Ce pesti ar mai merge?