1

Subiect: Femela ancistrus cu icre sau....

Va salut, am o femela de ancistrus in acvariu, au fost o pereche dar masculul a disparut fara urma, nici acum nu stiu cum si unde.
Femela e acum foarte grasa, e prima data cand o vad asa, are icre sau s-a intamplat altceva cu ea? Daca are icre si nu are mascul langa ea, va depune?
Stiu ca la unii pesti daca nu depun icrele se impietresc si risca sa moara pestele, e valabil si ptr ancistrusi?
Multumesc anticipat, sper sa va dati seama din poze, am prins un moment prost cu soarele oglindit in geamul si automat lumina proasta.

2 Editat de bob (2015-05-03 13:30)

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

pozele, niciodata nu se urca din prima!

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

eu zic ca este bolnava dupa 'fund'   nu imi mai da sa manance 2-3zile si ridica temperatura

4

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

Ce s-a mai intamplat cu femela?

5

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

Nici o schimbare, are o scorbura mare din care iese foarte rar, nici nu prea vine la mancare. As fi incercat sa o mut dar nu prea am conditii ptr un acvariu de carantina, cred ca tot mai bine ii e daca o las unde e.

6

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

Poate ar trebui sa-i faci rost de un mascul matur.

7

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

Ancistrusii se mai umfla asa si de la hrana.cu ce hranesti pestii?

8

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

Am incercat sa fac rost de mascul, l-am si gasit dar am programul atat de aiurea incat nu ajung sa il iau.
Hrana iau vreo 3 tipuri din alea la plic, de ex tetramin fulgi, tetraphill cu spirulina si wafermix pastilute din alea; le amestec si din amestecul ala hranesc, fulgii care se scufunda greu ptr neoni, calistus, rasbora, wafer mix ptr ancistrus si cory.
In total sunt vreo 20 pesti in 100l brut. Si suprahraniti nu sunt.

9

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

Te intrebam in ideea ca proteina animala ii umfla. Poate vede @Ancistrus topicul si te ajuta cu un raspuns mai sigur.

10

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

Da, cunosc problema, de asta incerc sa ii hranesc pe fiecare cu mancarea adecvata cu toate ca tin pesti cu nevoi diferite. Si acum sunt constient ca fiecare peste poate sa guste din orice fel de mancare care ajunge in apa dar m-am gandit ca nu e niciunul atat de gurmand incat sa isi faca rau singur. Nu stiu ce sa mai cred, multumesc de sfaturi!

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

Ai incercat sa numai dai de mancare si sa ridici temperatura?

12

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

Am ridicat temperatura de la 23-24 pe la 28, mancarea doar am redus-o ptr ca oricum nu o vad iesind sa manance prea des, inainte mai iesea prin acvariu, acum sta mai mult retrasa in scorbura, se comporta exact ca un mascul care are o ponta de icre si le-ar pazi.

Re: Femela ancistrus cu icre sau....

baga mana si vezi daca s-a retras umflatura aceea.