1 Editat de marius craus (2015-10-31 21:52)

Subiect: Dileme.. dileme

buna seara
am in plan un acvariu de aproximativ 200 litri- 100x50x40- (Lxlxh)( momentan am unu de 60 litri ), plantat mediu, pesti vor fi "in limitele legale" dimensiuni mici ( 2-5 cm maxim) si am cateva dileme:
- am de ales intre 2 filtre. 1- JBL CristalProfi e1501 Greenline si 2 - Eheim 2073 Professionel 3 350
- am un incalzitor eheim de 150w ( imi ajunge pentru 200 litri?)
- ca si substrat as vrea volcanit ( daca gasesc)-  mai trebuie substrat? la cel de 60 am pus jbl aquabasis+ pietris 2-4 mm. plantele vor fi plante easy, maxim mediu, fara butelie de co2. doar fertilizare in coloana de apa. recomandati altceva(substrat)?
- la actualul acvariu mi-a aparut alga green spot ( pe geam). ce pot face sa nu imi apara si la viitorul acvariu. am inteles ca scap de ea doar mecanic. lumina e un neon t8 de 15 w, solar tropic de la jbl. cu schema de iluminare stau.. prost ( adica nu stiu cit sa tin lumina aprinsa. acu mi-am luat priza programabila si am setat 9-14 lumina, 14-16 pauza, apoi 16-22 lumina. e bine, e rau? ar fi bune niste sfaturi in privinta asta.
- acvariu de 200 litri, e bine sa il cumpar gata facut sau e mai bine sa il fac pe comanda( poate ma puteti indruma unde)? MUSAI vreau capac la el cu cel putin 3 neoane. si aici ar fi bune niste sfaturi. big_smile
deocamdata atat ( sunt convins ca o sa mai vina smile) )
cu multumirile de rigoare,
marius craus