1

Subiect: Sfaturi pentru filtru

Salut.. Va rog să îmi spuneti daca este un filtru intern care sa meargă la un acvariu de 110 litri. Acvariul va fi montat in perete si nu am loc sa pun filtru extern, furtuni...
Acvariul va fi populat cu neoni, cory sterbai si poate niste Creveti.

2

Re: Sfaturi pentru filtru

Nu prea sunt sanse sa gasesti un filtru care sa faca fata la volumul ala de apa. Poate doar pe partea de filtrare mecanica. Nu se poate sa-l faci mai ingust sau mai scurt si sa faci o camera de filtrare in acvariu?

3

Re: Sfaturi pentru filtru

Am luat in calcul si varianta asta, dar trebuie sa gasesc o pompa bună si silentioasa.

Re: Sfaturi pentru filtru

filtru de substrat si powerhead

5

Re: Sfaturi pentru filtru

rider A scris:

Am luat in calcul si varianta asta, dar trebuie sa gasesc o pompa bună si silentioasa.

Recomand pompa de la Dennerle Nano Marinus daca faci filtrul pe o laterala a acvariului. Eu am o cutie din plexiglas si folosesc pompa respectiva. GE-NI-A-LA!!! Iar eu am primit-o de la cineva.
Sau poti sa urmezi sfatul lui Sefer, doar ca ai nevoie de un substrat poros, de genul celui din roca vulcanica!

6

Re: Sfaturi pentru filtru

Pana la urma cred ca o sa cumpăr o pompa. Am un filtru extern facut de mine care a mers foarte bine 2ani jumate. Trebuie doar sa gasesc o pompa silentioasa.

7

Re: Sfaturi pentru filtru

In final am optat pentru filtru extern. :noroc