21

Re: Plante terestre

lol:lol::lol: esti cel mai simpatic tongue ..... muscatele merg? roll

?

22

Re: Plante terestre

poate ai citit despre Aponogetoni printre care sunt si specii care trebuiesc tinute si in repaus scosi din apa. dezaprob modul cum au abordat unii acest subiect. nu ne-am nascut toti atotstiutori.

23

Re: Plante terestre

tibi59...noi am glumit mai mult pe modalitatea deschidere/abordare a temei..... in rest aqua chiar e simpatic si vrea sa imparta cu noi rele si bune......si noi la fel cu restul....

noi glumim, noi nu jignim.....tam-tam tongue lol

?

24

Re: Plante terestre

tibi59 A scris:

poate ai citit despre Aponogetoni printre care sunt si specii care trebuiesc tinute si in repaus scosi din apa. dezaprob modul cum au abordat unii acest subiect. nu ne-am nascut toti atotstiutori.

Ma intereseaza f. tare sursa care spune ca trebuie scosi din apa in perioada de repaus. Am si eu Aponogeton si as vrea sa-i tratez corect. Multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: Plante terestre

http://www.acvariidevis.ro/plante/lomar … lbitis/517
ce ziceti de asta !!
ferigi care traiesc sub apa ? smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

26

Re: Plante terestre

Lipsesc ghilimelele wink ..... Acea planta nu este o feriga.....

?

27

Re: Plante terestre

kokos A scris:

Lipsesc ghilimelele wink ..... Acea planta nu este o feriga.....

Bolbitis-ul face parte din familia Lomariopsidaceae, adica a ferigilor!....numai ca este de prin Africa si nu este cea de la noi.

28

Re: Plante terestre

Asa o fi nu zic nu, dar nu mi s-a parut a fi o feriga..... smile

?

29

Re: Plante terestre

forma lasa putin de dorit...principiul de functionare este indentic! wink

30

Re: Plante terestre

bradraqua A scris:
tibi59 A scris:

poate ai citit despre Aponogetoni printre care sunt si specii care trebuiesc tinute si in repaus scosi din apa. dezaprob modul cum au abordat unii acest subiect. nu ne-am nascut toti atotstiutori.

Ma intereseaza f. tare sursa care spune ca trebuie scosi din apa in perioada de repaus. Am si eu Aponogeton si as vrea sa-i tratez corect. Multumesc!

am citit pe un site de limba maghiara ca Aponogetonii cu bulbi se scot pt. repaus fiind plante din zone inundabile. Informatia este de pe o pagina a unei societati din Ungaria care se ocupa cu cresterea plantelor pt acvarii si iazuri.  www.pruitt.hu

31

Re: Plante terestre

pot sa vin si eu cu teoria chibritului pe aici ??

deci treaba este cam asa sunt plante emerse si submerse.
-plantele emerse pot creste in apa( radacina + tulpina sau o parte din ea) dar pentru a realiza fotosinteza au nevoie de lumina directa si oxigenul direct din aer.acestea vor face floarea si fructul la suprafata apei.
-plantele submerse cresc in totalitate in mediul acvatic si nu au nevoie ''de razele soarelui direct pe frunza''. floarea si fructul acestora este acoperit in totalitate acoperit de apa.

acum plantele tereste care sunt ''de apa'' majoritatea sunt emerse. deci nu stiu la ce capacitate se pot folosi in acvarii dar nu cred ca sunt prea indicate.

32

Re: Plante terestre

aqua A scris:

http://www.acvariidevis.ro/plante/lomar … lbitis/517
ce ziceti de asta !!
ferigi care traiesc sub apa ? smile

aqua ia uite aici bolbitis-ul de la mine din bazin. ti se pare cumva ca o va  duce mai bine in ghiveci la fereastra ?

http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/DSC03206.jpg

33

Re: Plante terestre

tibi59 A scris:
bradraqua A scris:
tibi59 A scris:

poate ai citit despre Aponogetoni printre care sunt si specii care trebuiesc tinute si in repaus scosi din apa. dezaprob modul cum au abordat unii acest subiect. nu ne-am nascut toti atotstiutori.

Ma intereseaza f. tare sursa care spune ca trebuie scosi din apa in perioada de repaus. Am si eu Aponogeton si as vrea sa-i tratez corect. Multumesc!

am citit pe un site de limba maghiara ca Aponogetonii cu bulbi se scot pt. repaus fiind plante din zone inundabile. Informatia este de pe o pagina a unei societati din Ungaria care se ocupa cu cresterea plantelor pt acvarii si iazuri.  www.pruitt.hu

Multumesc, am sa apelez la cineva care stie maghiara!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: Plante terestre

costi8 A scris:
aqua A scris:

http://www.acvariidevis.ro/plante/lomar … lbitis/517
ce ziceti de asta !!
ferigi care traiesc sub apa ? smile

aqua ia uite aici bolbitis-ul de la mine din bazin. ti se pare cumva ca o va  duce mai bine in ghiveci la fereastra ?

http://i606.photobucket.com/albums/tt14 … C03206.jpg

Super frumos! Dupa cite stiu eu, Bolbitis este printre foarte putinele plante emerse, care s-au aclimatizat aproape perfect la traiul submers.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

35

Re: Plante terestre

hai ca va mai pun decat o poza cu planta aia pe care nu o cumosc

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

36

Re: Plante terestre

tibi59 A scris:
bradraqua A scris:
tibi59 A scris:

poate ai citit despre Aponogetoni printre care sunt si specii care trebuiesc tinute si in repaus scosi din apa. dezaprob modul cum au abordat unii acest subiect. nu ne-am nascut toti atotstiutori.

Ma intereseaza f. tare sursa care spune ca trebuie scosi din apa in perioada de repaus. Am si eu Aponogeton si as vrea sa-i tratez corect. Multumesc!

am citit pe un site de limba maghiara ca Aponogetonii cu bulbi se scot pt. repaus fiind plante din zone inundabile. Informatia este de pe o pagina a unei societati din Ungaria care se ocupa cu cresterea plantelor pt acvarii si iazuri.  www.pruitt.hu

Cred ca mi-am lamurit probema. Unele specii de Aponogeton, intr-adevar intra in peroade de repaus, isi inceteaza dezvoltarea, dar nu trebuie scoase din apa ci mutate in alt acvariu cu temperatura de max 15 grade.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37

Re: Plante terestre

subiect nou !!
draceana si ophiopogonul sunt plante terestre care s-au adaptat la mediul subacvatic wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

38

Re: Plante terestre

aqua A scris:

subiect nou !!
draceana si ophiopogonul sunt plante terestre care s-au adaptat la mediul subacvatic wink

Cine spune ca s-au adaptat?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

39

Re: Plante terestre

bradraqua A scris:
aqua A scris:

subiect nou !!
draceana si ophiopogonul sunt plante terestre care s-au adaptat la mediul subacvatic wink

Cine spune ca s-au adaptat?

aceleasi plante se gasesc si pe pamant

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

40

Re: Plante terestre

nu schimbi tu poza aia din avatar cu ceva mai frumos? imi vine sa vars cand il vad pe tiganul ala gretos!