1

Subiect: cum se numeste?

cum se numeste planta asta din frunzele careia cresc alte tulpini din care cresc alte frunze?trimit si poze.si altceva,acum vreo 3 zile era ok,acum,are pete negre pe frunze,plus ca la un model de planta i se "topesc" frunzele.rog mult de tot si cer ajutorul tuturor care stiu ceva despre acest subiect.

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

2

Re: cum se numeste?

poze

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

3 Editat de bogdivaio (2010-03-23 23:59)

Re: cum se numeste?

petele de pe frunza sunt de fapt o alga..GSA(Green Spot Algae)
...citeste aici poate te ajuta:
http://www.aquascaping.ro/index.php/acv … e-gsa.html

4

Re: cum se numeste?

http://www.acvariidevis.ro/plante  uitate aici. imposibil sa nu o gasesti. este un calendar complet al plantelor. ceea ce ai tu negru acolo cred ca este o ''alga'' , dar nu ma pronunt prea tare.

5

Re: cum se numeste?

poze

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

6

Re: cum se numeste?

si acum cu frunzele ce se "topesc".nu stiu cum se numeste planta.rog,daca stie cineva vreun tratament.adaug poze.

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

7

Re: cum se numeste?

poze

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

8 Editat de bogdivaio (2010-03-23 23:17)

Re: cum se numeste?

chiar eu ti-am mai spus odata fix la aceeasi poza!!!..ai mai deschis o tema exact pe aceeasi problema..ce nu ti-a fost clar atunci?!

9

Re: cum se numeste?

poza

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

10 Editat de bogdivaio (2010-03-23 23:33)

Re: cum se numeste?

* Index
    *  » Prezinta-te si prezinta-ti acvariul
    *  » probleme cu plantele

...uite aici in tema deschisa chiar de tine,unde ti s-a explicat frumos ce si cum sa faci!

11

Re: cum se numeste?

sece4u20,nu am gasit planta din care creste alta frunza din fruza in sectiunea plante.,si bogdavio,nu am inteles mare lucru di primul tau raspuns.pe vremea mea se facea rusa  in scoala,nu engleza...deci.poate ma poti ajuta si cu"subtitrarea":)

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

12

Re: cum se numeste?

ok..poi daca tot esti la o varsta considerabila sunt sigur ca ai auzit de google translator!..bagi acolo textul si ti-l traduce in ce limba vrei tu!...mai mura in gura de atat nu se poate,trebuie sa-ti dai si tu interesul,nu astepta sa-ti bagam noi mana in acvariu!
Ai toate informatiile necesare dar trebuie sa le studiezi si sa le urmezi sfatul..Bafta!

13

Re: cum se numeste?

bogdivaio,nu m-am gindit la treaba asta o sa incerc sa vad ,sa folosesc translatorul ala.k.multumesc mult tuturor.

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

14

Re: cum se numeste?

planta se numeste cryptocoryne pontederiifolia...caut-o pe google si vezi ce gaseti despre ea...multe din articole sunt in engleza dar selectezi textul care te intereseaza si cu copy/paste dai la google translator(el iti va traduce cam motamo,dar poti sa-ti faci o ideea ca despre ce e vorba)
Bafta!

15 Editat de Baracuda (2010-03-24 12:37)

Re: cum se numeste?

sile A scris:

cum se numeste planta asta din frunzele careia cresc alte tulpini din care cresc alte frunze?trimit si poze.si altceva,acum vreo 3 zile era ok,acum,are pete negre pe frunze,plus ca la un model de planta i se "topesc" frunzele.rog mult de tot si cer ajutorul tuturor care stiu ceva despre acest subiect.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16 Editat de Baracuda (2010-03-24 13:35)

Re: cum se numeste?

bradraqua A scris:
sile A scris:

cum se numeste planta asta din frunzele careia cresc alte tulpini din care cresc alte frunze?trimit si poze.si altceva,acum vreo 3 zile era ok,acum,are pete negre pe frunze,plus ca la un model de planta i se "topesc" frunzele.rog mult de tot si cer ajutorul tuturor care stiu ceva despre acest subiect.

Planta se numeste Microsorum Pterosum (cea care face pui pe frunze), iar punctele negre marcheaza de obicei locul in care vor creste noile plantute pe frunze. Urmareste evolutia acestor puncte si te vei lamuri.

Asa cum spune si bogdivaio, la un topic precedent, pe aceeasi tema, ai primit niste raspunsuri referitoare la "topirea frunzelor". Unul din raspunsuri ti l-am dat chiar eu, l-ai analizat cu atentie?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: cum se numeste?

cred ca sa lamurit treaba ,cu atat cat a mai fost discutata.
closed