21

Re: Proiect terariu

Stiu ca este destul de dificil .... dar inca studiez, posibil sa fac doar un paludarium normal [adica plante, plante carnivore (pe care le voi hranii ocazional), si pesti, dar asta la anu wink ], acum citesc destre gecko.

Ps: Nu cred ca ar strica si o sectiune dedicata terarilor/paludarilor/vivarilor (chiar daca este un forum de acvaristica), sunt sigur ca multi sunt interesati de acest subiec.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

22

Re: Proiect terariu

OK ....gecko sa sti ca sunt FOARTE draguti dar fac foarte mult zgomot in ciuda dimensiunilor lor

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

23

Re: Proiect terariu

aqua A scris:

OK ....gecko sa sti ca sunt FOARTE draguti dar fac foarte mult zgomot in ciuda dimensiunilor lor

Multumesc de info.

Si acum un filmulet care pe mine m-a lasat masca ....
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Jucazg8oaDs[/youtube]

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

24

Re: Proiect terariu

de ceva vreme ma tot bate cgandul sa-mi fac si eu un terariu de cca 900 litri cu un cameleon si ma gandeam sa-l realizez asa:

- acvariu cu lungime de 3.0mx0.5x0.6
- cu fund dublu cum sunt ghivecele acelea care au control pentru udare
- intr-o parte sa plantez un bonzai
- plante decor de dimensiuni mici asezate in trepte
- niste ramuri mai sofisticate printre care sa creasca o planta gen feriga sau cucias care are cresterea lenta
- pietre
- nisip care sa simuleze un drum
- o apa curgatoare cum sunt cele decorative de la Bamboo
- lampa UV
- lampi colorate rosii, verzi, albastre, galbene....programabile pentru a putea "ajuta" cameleonul sa faca spectacol


ma tot gandesc insa cum sa rezolv problema necesitatiilor animalului.....cu sa se spele subtratul sa nu miroasa........poate-mi da cineva o idee

?

25

Re: Proiect terariu

kokos terarile pentru cameleoni sunt inalte nu lungi, este un animal tropical deci necesita o umiditate destul de maricica (deci bonzai nu are ce cauta acolo), nu se baga nisip ci fibra de nuca de cocos sau scoarta de copac (gasesti  pe pepika la tererii>substrat), lumina tre sa fie cat mai naturala deci undeva la 4600k daylight, hundalul la fel din fibra de nuca de cocos(nu stiu inca tot despre fundal, dar asta am vazut ca se foloseste), cameleoni isi schiba culoarea dupa mediul in care stau nu dupa lumina.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

26

Re: Proiect terariu

aha...deci mi-am proiectat o varza....hm?!?! vad ca te pricepi la asa ceva da-mi un sfat ce ar merge la un terariu plantat din belsug ceva cum arata in foto...ce fel de animal?

?

27

Re: Proiect terariu

Nu se poate zice ca ma pricep, dar am citit destul de mult si am acumult ceva.
Cel din poze aste dedicat broastelor care se gasesc si la noi pe piata (gasesti oameni care iti aduc, am gasit un anunt mai vechi 9/10 2009 domnul acela vindea Dendrobates azureus cu 169lei si  Epipedobates anthonyi cu 89lei, posibil sa se gasesca mai multe specii).
Eu momentan ma documentez de pe:
http://www.vivariumforum.com/community/
http://www.dendroboard.com/forum/
Poate te ajuta.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.