41 Editat de Lucia (2010-04-02 09:48)

Re: carassius auratus bolnav??? Help

In link-urile de mai sus nu este altceva, decat teoria pe care o sustin eu... are o problema din cauza hranei.

Acuma... decizia finala va ramane a ta, cu privire la tratament.
Adica ...eu ma atasez de orice fiinta vie care interactioneaza cu mine.
Am avut un betta.. care s-a dus, si pt el mi-am luat o saptamana liber de la serviciu. Nu pot sa-mi 100% responsabilitatea pt vietile fiintelor atat de dragute si nevinovate din acvariul tau.
Am sa te rog din tot sufletul sa ma intelegi....
Multumesc!

Trebuie sa-ti iei inima in dinti, si sa iei o decizie.
Si eu am procedat la fel cu ai mei.... desi mi-a fost foarte greu...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

42

Re: carassius auratus bolnav??? Help

azi dimineata am inceput tratamentul in acelasi acvariul deoarece piper se simte mai rau si cativa solzi parc se vad cum ar fi dezlipiti . Am riscat sper ca sanitarul sa nu aibe probleme. Piper este totul daca pateste ceva arunc acvariul nu as putea sa mai cresc alti pesti

43

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Am inteles sa traiti!.. smile

Ma bucur ca te-ai hotarat!

Piper va fi bine... iar eu am sa fiu mult mai linistita dupa aceea...


Iti dai seama, ca azi dimineata cum am facut ochi... am deschis calculatorul....

"arunc acvariul nu as putea sa mai cresc alti pesti"

Exact la fel simt si eu.... daca s-ar intampla ceva cu ei... nici nu vreau sa ma gandesc...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

44

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Te cred si eu numai de pe telefon am scris mesaje ca nu am timp sa stau la calculator. Sa ajung diseara acasa sa vedem cum se mai simte dar toata apa s-a facut verde

45

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Verde?...
De la ce?

Ai pus medicament?

Medicamentele coloreaza apa... inseamna ca are procent mare de verde de malachit.
Asta nu e o problema... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

46

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Nici nu stiu cum sa incep in primul rand PASTE FERICIT!!!
Am ajuns acum 2 ore acasa si l-am gasit pe PIPER mort sa dus nici acum nu realizez ca nu mai este in acvariu, tot ma uit dupa el sad((((((((((

Am reusit sa schimb cam 40% din apa am curatat filtru sper sa nu aibe si ceilalti pestisori probleme. Guramul mascul din cate am vazut a inceput sa si piarda coloritul jumatate e portocaliu si jumatate argintiu in rest e ok . Dar credema k nu mai am rabdarea necesara sa citesc din ce cauza isi pierde coloritul.


Nu cred ca o sa mi mai iau alt carasel sad(((( am zis ca nu o sa ma atasez asa rau de un pestisor

47 Editat de Lucia (2010-04-05 14:38)

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Imi pare nespus de rau...

Nu am cuvinte sa-mi exprim regretul.... stiu prin ce treci....

Trebuie sa te impaci cu gandul ca s-a eliberat de suferinta...

Cerul este deschis si el s-a dus in Rai, acolo unde nu mai sufera si este liber si sanatos....

Si mie mi-e teama pentru ai mei, fiindca nu stiu de unde provin, iar unul dintre ei are o malformatie genetica, ii lipseste una din partile inferioare a coditei duble... Si atunci ma intreb si eu oare inauntrul lui e totul Ok?

...Inclusiv sotul meu m-a intrebat ieri, "ai mai aflat ce face Piper? Si-a revenit?"... el stie cat ma pot atasa si de o fiinta care poate e la kilometri de mine si are nevoie de ajutor...

Iti transmit sincerele noastre regrete... fiindca... nu mai am cuvinte.....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

48

Re: carassius auratus bolnav??? Help

iti multumesc pentru tot ajutorul acordat!!

Urma sa-i cumpar o prietena lui piper (  deja ii gasisem si numele Sara) bine ca nu am reusit ca acum suferea si ea.

Piper sigur a ajuns in RAI pt ca a murit in noaptea de inviere : (( R.I.P

Acum sa vad daca pot sa iau alti pesti dar nu cred k la fel k piper. Poate mai multi gurami inca nu sthiu.. Sa fac cu substrat si plante!!!!!!  Un sfat ar fi de ajutor! smile

49

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Ooooo.. dar nu trebuie sa-mi multumesti....
Eu fac ceea ce fac, fiindca am patit-o si eu.... si am postat ... si mi s-a parut o vesnicie pana mi-a raspuns cineva...

Eu doar incerc sa indrum... un minim de ajutor pe care pot eu sa-l ofer... din cat stiu si ma pricep, si cat pot sa caut...

La un acvariu plantat e putin de lucru, necesita bani, timp si in primul rand rabdare...


Sunt aici pe forum persoane precum bradraqua, pelly67, bogdivaio, merlin21, costi8 etc care te pot ajuta.
Eventual poti deschide un topic nou, cu ce echipament ai si unde ai dori sa ajungi, si sunt convinsa ca vei primi nenumarate sfaturi si indrumari.

Am sa urmaresc cu deosebit interes... si daca voi avea cunostinte cat de cat viabile pe subiect voi interveni si eu.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.