41

Re: substrat

din pacate bomba nu.. mai mult incapatanare.. eu am acvariile acasa si in timpul saptamanii sunt plecat.. mama se ocupa cu hranitul.. o sa incerc cu ferropol.. totusi.. se poate si fara macro?
alge nu am avut pe ea.. chiar deloc..  mai degraba pe monoselnium.. dar turma mea de creveti s-a ocupat de toaletarea noi venitilor..

42 Editat de narcis.b (2010-04-07 23:27)

Re: substrat

E chiar indicat fara macro in lipsa CO2ului
Ha! ma asez la rand la Monosolenium T.

43

Re: substrat

smile) si eu si eu.. niciodata nu am deajuns.. mai am 2 persoane care mi-au promis.. oricum daca nu gasesc o sa te ajut, stiu ce inseamna sa astepti dupa o planta jumate de an.. si inca tot nu am facut rost de fissidens fontanus.. doar ea imi lipseste din ce imi doream.
e o planta f interesanta.. sub 30 de minute mi-a facut alge.. dar s-au ocupat crevetii de ea.. si dupa 2 saptamani pot sa spun ca deja a inceput sa creasca, nu ma asteptam asa de repede.. oricum, acum e plina de oua de helene.. le-a placut lor acolo..

Re: substrat

tot nu am inteles.cum se inmultesc plantele?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

45

Re: substrat

polar bear A scris:

tot nu am inteles.cum se inmultesc plantele?

Plantele stem prin butasire,celelalte dau lastari,se reproduc singure smile
Intrbarea e probabil cum inmultim noi acvaristii plantele,intrucat la intrebarea ta mai sunt multe metode atat naturale cat si artificiale.
Plantele cu tulpini  ,se sectioneaza cu foarfeca si se planteaza in substrat varful,urmand ca acesta sa se dezvolte cat si tilpina din care a fost sectionat sa dea lastari noi.
multe altele prin rizomi cum ar fi la tine Criptocorina Wendti,dupa ce s-a dezvoltat planta bine se scoate din substrat se inpart firele crescute individoal,se tunde radacina ,sa ramana doar 4 cm din ea si se planteaza in substrat.... smile Oky?

46

Re: substrat

merlin21 A scris:

smile) si eu si eu.. niciodata nu am deajuns.. mai am 2 persoane care mi-au promis.. oricum daca nu gasesc o sa te ajut, stiu ce inseamna sa astepti dupa o planta jumate de an.. si inca tot nu am facut rost de fissidens fontanus.. doar ea imi lipseste din ce imi doream.
e o planta f interesanta.. sub 30 de minute mi-a facut alge.. dar s-au ocupat crevetii de ea.. si dupa 2 saptamani pot sa spun ca deja a inceput sa creasca, nu ma asteptam asa de repede.. oricum, acum e plina de oua de helene.. le-a placut lor acolo..

Glumeam ,fa-ti treaba linistit ...dar dak totusi iti prisosesteeeeee... smile

Re: substrat

narcis.b A scris:
polar bear A scris:

tot nu am inteles.cum se inmultesc plantele?

Plantele stem prin butasire,celelalte dau lastari,se reproduc singure smile
Intrbarea e probabil cum inmultim noi acvaristii plantele,intrucat la intrebarea ta mai sunt multe metode atat naturale cat si artificiale.
Plantele cu tulpini  ,se sectioneaza cu foarfeca si se planteaza in substrat varful,urmand ca acesta sa se dezvolte cat si tilpina din care a fost sectionat sa dea lastari noi.
multe altele prin rizomi cum ar fi la tine Criptocorina Wendti,dupa ce s-a dezvoltat planta bine se scoate din substrat se inpart firele crescute individoal,se tunde radacina ,sa ramana doar 4 cm din ea si se planteaza in substrat.... smile Oky?

multumesc.acum,trebuie sa astept substratul acela pana luni(chiar mai tarziu,findca pepika mereu imi aduceau comanda cu cateva zile mai tarziu,poate chiar o saptamana).nu stiu cat timp va rezista plantele in spatiul acela mic si cu substrat mare.azi fac o bomba,macar de co2 sa aiba si ele parte.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

48

Re: substrat

nu baga co2 daca nu ai fertilizanti si lumina. o sa dai in alte belele dupa aia. fotosinteza se invata in clasa a 5-a, dar nu e chiar asa de simplu de inteles:P

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: substrat

am lumina dar nu fertilizanti.apropo,ce se poate intampla daca bag co2,fara sa am fertilizanti dar avand lumina?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

50

Re: substrat

mda...
a sosit momentul, in care va trebui sa imi cer scuze public..
ceea ce am aflat, sunt inca usor suprins.. se poate domnilor in cazul in care stiti ce faceti.. si fara substrat fertilizant..
cred ca majoritatea celor de pe forum il stiu pe marian4232, a castigst 2 editii ale concursului..
acele acvarii nu au substrat fertilizant..
si cea mai tare faza.. creste..ce credeti.. eriocaulon, fara substrat..:lol:

polar bear.. pt incepatori.. recomand in continuare substratul ca musai..
dar asa ca idee.. se poate..
saptamana trecuta am vazut ca se poate tine si pesti de apa sarata(clowni) cu pesti de apa dulce(guppy molli carasi gurami) in acelasi acvariu..
deci concluzia.. e.. orice se poate..
asa ca de ce nu.. pt userul cu "nano" de 5,5l cu pietre mari.. multa bafta la AGA!

Re: substrat

am aflat un lucru,m-au sunat de la pepika si mi-au zis ca maine imi aduc substratul.dupa ce pun substratul,plantez plantele si voi deschide un nou topic pe"Acvarii de apa dulce in lucru".
si inca ceva,mama a fost in obor si mi-a luat 6 neoni si 4 carasi completi aurii.ce dimensiuni pot atinge la maturitate acesti pesti?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

52 Editat de Baracuda (2010-04-08 21:01)

Re: substrat

polar bear A scris:

am aflat un lucru,m-au sunat de la pepika si mi-au zis ca maine imi aduc substratul.dupa ce pun substratul,plantez plantele si voi deschide un nou topic pe"Acvarii de apa dulce in lucru".
si inca ceva,mama a fost in obor si mi-a luat 6 neoni si 4 carasi completi aurii.ce dimensiuni pot atinge la maturitate acesti pesti?

Mama ta este o draguta asa cum sunt toate mamele, dar ce faci cu carasi impreuna cu neoni? Asteapta si ai sa vezi parerile celorlalti cind vor citi despre combinatia asta, sau poate ai mai multe acvarii...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

53

Re: substrat

Roxana...cu carasii nu ai nimerit! nu esti inca hotarata ce vrei sa faci!

54 Editat de Baracuda (2010-04-08 21:14)

Re: substrat

pelly67 A scris:

Roxana...cu carasii nu ai nimerit! nu esti inca hotarata ce vrei sa faci!

Sau cu neonii! Deh, asa sunt fetele mai nehotarite, sa te fereasca Dumnezeu sa le astepti pina se imbraca cu ceva cind trebuie sa iasa in oras lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

55

Re: substrat

Ce sa-i faci?
Mama Roxanei n-a putut sa reziste in fata acelor carasei... smile
Nici eu nu pot...

Dar, din pacate neonii in timp... s-ar putea sa ajunga hrana pt carasei cand vor fi mai mari.
Ei papa cam tot ce le intra in gurita, ... daca-i bun...

lol

Eu nu as vrea sa pateasca bietii ceva... de bun simt ar fi ca cei de la pet shop sa-i ia inapoi, daca tu te decizi ca nu-i doresti.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

56 Editat de polar bear (2010-04-08 21:29)

Re: substrat

mama mi-a luat pestii ca sa-mi faca o surpriza.ma si gandeam:"dar oare sunt compatibili?".stiu ca de obicei carasii ajung destul de mari.deci,acesti pesti,sa inteleg,nu sunt compatibili???

P.S.Lucia,acum am vazut mesajul tau.carasii pot manca neonii?!?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

57

Re: substrat

polar bear A scris:

mama mi-a luat pestii ca sa-mi faca o surpriza.ma si gandeam:"dar oare sunt compatibili?".stiu ca de obicei carasii ajung destul de mari.deci,acesti pesti,sa inteleg,nu sunt compatibili???

P.S.Lucia,acum am vazut mesajul tau.carasii pot manca neonii?!?

Da, daca cresc la 15 cm si cam cat un pumn de barbat in mijlocul taliei, au si o gurita impresionanta..

Ai mei nu sunt chiar atat de mari.. dar nici nu as risca sa fac rau cuiva...
De obicei, caraseii se tin cu alti carasei sau melci mari rotunzi sa nu poata fi inghititi, sau sa le sfasie coditele cu cochilii ascutite.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

58 Editat de polar bear (2010-04-08 21:42)

Re: substrat

cat rigla de mare creste un caras!!!vai,vai.vai.si ma gandesc la matusa mea Elena(28 ani,cea mai tanara matusa a mea)care tine intr-un acvariu de 40 de litri 6/7 carasii de 2/3 ani.daca ar stii macar cat cresc acestia...

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: substrat

baga-i la sectiunea vanzari mai ales daca esti la inceput....nu stiu ce filtru ai dar la ce mizerie fac ....si in afara de asta nu mai cumpara substrat sa pui plante ca o sa le manance carasii.....bine acum sunt cateva specii de plante cu frunza tare pe care nu le pot manca....

60

Re: substrat

polar bear A scris:

cat rigla de mare creste un caras!!!vai,vai.vai.si ma gandesc la matusa mea Elena(28 ani,cea mai tanara matusa a mea)care tine intr-un acvariu de 40 de litri 6/7 carasii de 2/3 ani.daca ar stii macar cat cresc acestia...

Nu vreau sa comentez ceea ce mi-ai scris, fiindca nu sunt eu tocmai cea mai in masura. Ma refer strict la faptul ca acel acvariu e potrivit pt ... 1 carasel...

Daca ii are de 2-3 ani si nu au crescut, nici nu cred ca vor mai creste... Ar avea nevoie de spatiu mai mare, de o laterala a acvariului de cel 1 metru ca sa inoate si sa se poata dezvolta.

Asa ca... gandeste-te bine... Eu am inceput cu un bol si am ajuns la 250l pt 4 carasi...
Sunt considerati de anumiti oameni o pacoste fiindca ei mananca multisor si atunci dejectiile lor e firesc sa fie pe masura... Asta inseamna mult de lucru pana la urma.
Schimburi de apa, aspirat reziduuri, curatat filtre...

Eu una ii iubesc asa cum sunt... Fiindca stiu interactiona cu tine altfel decat o fac alti pestisori...
Jimmy vine , si sta sa-l mangai daca imi bag mana in acvariu... dar n-o fac fiindca ei au peste solzi un mucus, un strat protector, si nu as vrea sa-i fac rau...

Cum sa spun... daca vorbesc cu ei... vin toti si fac tumbe, si se gudura efectiv ca un catel..
Mie imi sunt dragi... eu n-as mai renunta la ei...

Acuma tu trebuie sa te gandesti foarte bine ce vei face cu ei.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.