61 Editat de allexya (2010-04-08 00:31)

Re: rotala macrandra

ce plante cu crestere mai rapida si nu atat de pretentioase (adica sa stea bine si fara CO2, ca lumina o sa adaug inca un neon de 15W) imi recomandati?

egeria densa sau Echinodorus 'Red Special' cum sunt? am citit ca au dificultate medie, ultima are nevoie de multi nutrienti in substrat, nu e pretentioasa la lumina.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

62

Re: rotala macrandra

Ai putea incerca cu niste plantute de prim-plan, in genul : "sagittaria subulata" am si eu in acvariul mic, au fost crescute intr-un acvariu fara Co2 si cu putina lumina.

Nu e pretentioasa, ai si un link aici : http://www.aquaticplantcentral.com/foru … .php?id=77

Daca imi mai vine vreo planta in minte am sa-ti scriu.

63

Re: rotala macrandra

da, e draguta, sper sa o pot gasi.
Bolbitis heudelotii are crestere lenta, dar cred ca ar merge pusa pe lemnul cu hydrocortile. creste mai lent, dar daca rezista usor, e ok nu?
echinodorus este ok? ca am vazut-o la mai toate magazinele. vad ca se adapteaza usor la toate mediile.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

64

Re: rotala macrandra

Da merge echinodorus mai putin tenelus...

65

Re: rotala macrandra

Ceratopteris Siliquosa este ok? maine ma duc sa cumpar niste plantute sa mai umplu golurile.

Avatar incerc sa fac rost si de plantuta recomandata de tine, vreau sa imi aranjez marginile acvariului.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

66 Editat de aqua (2010-04-08 02:36)

Re: rotala macrandra

nu iti recomand saggitaria subulata....e proasta rau...m-a dezamagit...putrezeste repede...
poate nu am eu apa bogata in fier dar nici nu gasesc fertilizanti lichizi...
ca planta nepretentioasa ti-as recomanda dracaena sanderiana...dar creste cam ciudat :)

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

67

Re: rotala macrandra

si planta

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

68 Editat de allexya (2010-04-08 15:39)

Re: rotala macrandra

Imi editez mesajul, ca sa nu poluam acest topic, dat fiind ca rotala a murit, ma mut la "mandreste0te cu acvariul tau" pentru sfaturi, sugestii si prezentari. Multumesc mult de ajutor

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: rotala macrandra

Buna seara,

Vad ca s-a raspuns deja.
Macrandra a fost crescuta emers. Odata introdusa in mediu submers ea se adapteaza.
Se adapteaza doar daca are conditii si anume:
- lumina macar 0.5W pe litru, in cazul tau 30W
- nitrati mici sub 10 ppm (PPS contine nitrati, toata mizeria se descompune in nitrati)
- fertilizare cu micro si amcro (am observat ca ai)\
- co2 (am observat ca ai carbon lichid)

Acestea trebuiesc mentinute la un nivel constant.

Ceea ce se intampla cu ea e faptul ca se topeste foarte usor, avand frunze foarte fragile. Probabil ca le-au mancat pestii/melcii sau au fost trase de filtru.

Ca iluminare, daca ai posibilitatea iti recomand Osram 865 si un Osram Flora de 15W sau daca acvariul e peste 60 cm lungime, de 18W.
36W la acvariul tau ar fi perfect.

Planta banuiesc ca ai luat-o de la Animax, si din cate-mi aduc aminte, nu se prezenta prea bine in acvariile lor.Este o planta pretentioasa.
Dupa ce vei adauga inca un neon, vei putea (zic eu) sa tii plante mai pretentioase si totodata frumoase si vei putea renunta la o parte din cele care le ai.
Plante usoare sunt Valisneria, echinodorusii, hygrophilele, elodeea, etc.

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

70

Re: rotala macrandra

multumesc mult de raspuns. nu am luat-o din animax, am luat-o dintr-un pet shop din carrefour vitan, astazi am trecut pe acolo si ce aveau ei aratau super sad
am osram 865, unul singur, 15W, acvariul are 60cm. sper saptamana asta sa modific capacul sa adaug si osram fluora.
as vrea sa pot tine plante rosii, sa mai schimbe culoarea pe acolo. sper dupa adaugarea neonului nou sa mearga totul bine.

mersi mult din nou pentru sfaturi

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: rotala macrandra

Eu am avzut aceeasi planta la Animax din Carrefour Orhideea si de aceea am presupus ca e tot de la Animax.

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc