61 Editat de Lucia (2010-04-08 22:04)

Re: substrat

Indraznesc sa iti arat o poza cu acvariul meu...
Poate ca vei realiza... Lungimea acvariului meu este de 1 metru si 15 cm.

Compara marimea caraseilor cu acvariul si poate ca ai sa-ti dai seama mai usor...

Pe 1 dec anul asta vor avea doi ani la mine... asta inseamna ca inca nu si-au oprit cresterea..

Sa cantaresti foarte bine... ce ti-am spus sunt plusuri sau minusuri? ...
Numai tu vei putea decide...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: substrat

bine,am primit comanda,ce pun primul strat.dupla ground sau proflora?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

63

Re: substrat

primul startr este fertilizantul apoi pietrisul inert.
ai luat substrat jbl proflora de pe pepika?? inseaman ca pe acela il pui primul apoi pui dupla.

Re: substrat

da,acum este din pacate tarziu.am pus dupla prima data ca era prea putin proflora ca ei au uitat sa aduca si cealalta galeata.
SI ACUM GHICITI CE FERICITA SUNT:APA ESTE NEAGRA,NU VAD DECAT LA 1 CM DISTANTA,TOTI PESTII STAU INGRAMADITI IN ACVARIUL DE 30 l,V-A TREBUI SA ASTEPT VREO SAPTAMANA SCHIMBAND CATE 60/70 LITRI ZILNIC SI VIATA ESTE ASA DE FRUMOASA,NU? big_smile sad

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

65

Re: substrat

poi atunci nu ai facut nimik ai aruncat pe geam banii. prima oara se pune stratul fertilizand si apoi cel inert. nu o sa poti sa reduci din coloratia aceea neagra a apei deoarece fertilizanti tot timpul vor iesi din sol. asta e parerea mea . nu trebuia sa te apuci pana nu ai toate materialele si informatiile.. asteapta sa vezi ce mai zic si ceilalti mai experimentati.
imi pare rau ca nu ti-am raspuns la timp.

Re: substrat

nu am pus inca fertilizantii.la substratul jbl proflora iti dadea fertilizantii la sticlute.si inca nu am pus.deci  este acum decat pietris spalat(ca am spalat fiecare punga de cate 5 ori).substratul nu o sa renunt la el niciodata.am dat un milion doua sute,cand trebuia doar un milion ca nu mi-au adus si cealalta galeata).

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: substrat

am uitat sa mai zic ceva:apa neagra(de fapt maronie)vine de la substratul dupla ground.acum schimb cata apa pot,si sunt foarte foarte suparata,trista,dezamagita,si diseara o sa va arat o poza cu minunatul meu acvariu,ahhh,parca este de vis.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

68

Re: substrat

- 3 componente intr-unul singur

- pentru acvarii de 100-200 l

Contine:

* Aqua Basis plus 5 l (6 kg)

* Ferropol 100 ml

* Ferropol 24 / 10 ml

* Aqua Basis
Amestec de pamant de cultura gata preparat pentru amenajarea unui nou acvariu.

Contine pamant cu un continut ridicat de nutrienti cum este fierul si alte microelemente, precum si toate substantele nutritive pe care le necesita plantele pentru o crestere sanatoasa si robusta.

Toate aceste substante nutritive se pot gasi sub forma de depozit, fiind foarte disponibile absorbtiei.

Acest amestec favorizeaza o crestere rapida si sanatoasa a radacinilor plantelor.

Continutul unei pungi este suficient pentru amenajarea unui acvariu de 100 l (cca. 80 x 35 x 40 cm).

Pentru acvarii mai mari se calculeaza necesarul de pamant: prima data se asterne un strat de aproximativ 2 cm de Aqua Basis pe fundul acvariului (o punga pentru 100 l), deasupra acestuia se asterne un strat de 4 cm de pietris spalat, cu o granulatie de 2-3 mm (nu se utilizeaza pietris foarte mare).

In acest moment acvariul este pregatit pentru introducerea plantelor.

acel substrat are diferite substante in el. ceea ce pui tu este adaos la ceea ce are pamantul . cel putin asa cred eu. asteapta sa vine ceilalti sa iti dea sfaturi mai bune.

Re: substrat

feropolul nu este pus direct in substrat.iti dadea ca un bonus feropolul.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

70

Re: substrat

ai pus pietrisul primul si apoi substratul fertilizant ? daca da.....tocmai ai o mare problema! ai compromis totul fiindca apa aia in veci nu o se mai limpezeasca, nu se mai poate produce ciclarea, se vor infunda filtrele, etc. prin schimbarea apei vei arunca in mod sistematic tot substratul care acum este amestecat cu apa.
nu inteleg cum ai gresit fiindca daca citesc din urma ai primit cel putin 3 indicatii cum trebuie facut.
feropolul primit bonus este un micro fertilizator pentru ajutarea plantelor in crestere. se pune cand acvariu este cristal si plantele sadite.

71

Re: substrat

"Daca doresti acvariu plantat, iti recomand Jbl aquabasis(strat de 1,5 cm), iar peste el asezi un strat de 4-5 cm din pietris de granulatie 1-3 mm .Sau daca vrei ceva mai profi poti lua tropica, dennerle etc., dar si preturile sunt destul de mari fata de jbl.Eu folosesc jbl si de aceea ti l-am recomandat.Parerea mea e ca are un raport foarte bun calitate/pret.Poti sa folosesti cu incredere si fertilizantii(ferropol si ferropol 24), tot de la ei."....iti recomanda silviu

72

Re: substrat

acum cred ca mai poti doar sa scoti ce ai bagat acolo sa speli si sa ramai cu pietrisul .substratul fertilizant este dus ca sa zic asa. ori iei si cealalta galeata si pui un strat mai mic de fertilizant apoi pui pietrisul spalat bine bine ori pui doar pietrisul si incerci o fertilizare in masa apei si eventual un co2.
alte sfaturi nu stiu ce sa iti mai dau.

73

Re: substrat

poti sa-l arunci linistita. acum am si eu o intrebare: de ce combini aquabasis cu dupla ground?
eu cind ti-am zis era vorba de dupla ground +dupla root care e cu totul alta mincare de peste. acum daca ti-ai facut apa maro arunca tot ce ai acolo, mai putin dupla groundul si cumpara dupla root. vezi ca are instructiuni de folosire, mod de aplicare, cantitati, etc.
ca sa te lamuresc: nu exista nici o diferenta intre aquabasis si proflora, este aceeasi chestie. difernta dintre cele 2 pachete e ca proflora contine si feropol. atit.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

74

Re: substrat

Da,va trebui sa scoti tot sa speli,caci vei avea probleme in sitatia data. @bobi are dreptate,nu te grabi' acvaristica se face cu rabdare de chinez.Pacat de marfa ,de munca si de timpul pierdut.
Succes!

Re: substrat

am facut asta aseara,am spalat tot.acvariul de 100 de litri este acum curat,cu apa curata,si pestii in el.de curiozitate am pus pietrisul(5 litri) in acvariul de 30 de litri,am pus si plantele si apa este cum ar trebui sa fie,plin de bule de aer pe sticla,plantele pline de bule de aer si apa putin tulbure.
Acum stiu cu ce am gresit:acvariul(cel de 100 L)era plin cu apa(aproape)si cand am pus pietrisul particulele mici s-au inprastiat prin apa,si normal trebuia acvariul sa fie gol,dupaceea puneam pietrisul si foarte foarte usor puneam cate putina apa pana umpleam acvariul si dupaceea introduceam plantele.
Aici am gresit!

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

76

Re: substrat

cand incepi un setup nou  faci asa: scoti apa scoti tot din acvariu. il speli bine , poti folosi solutie de verde de malachit si albastru de metil. eu unu asa fac. apoi clatesti bine cu apa fierbinte sa fii sigura ca ai scapat de tot. apoi se pune stratul fertilizant intins pe tot fundul acvariului. dupa aceea ce pune circa 4-5 cm de pietris( substrat) inert. partea din spate va fin un pic mai inalta decat cea din spate pentru a iesi in evidenta tot fundul acvariului. se ia  o farfurie plata se pune in acvariu si se toarna apa pe ea( se foloseste farfuria pentru a nu se imprastia pietrisul)  se va umple aproximativ 50-70 % din acvariu.se introduc materialele adiacente acvariului: filtru termometru,incalzitor si ceea ce mai ai pe acolo) apoi se pune buturuha daca ai apoi se aseaza plantele introducandu-se usor in substrat .( se baga doua degete impreuna cu radacinile plantelor pana la fund apoi se scot usor degetele si plantele raman pe loc. se lasa la ciclat se masoara parametrii apei si dupa aproximativ3 saptamani ( daca sau folosit substante de start si mai repede ) se pot baga si pestii.

astea fiind ca un rezumat la aceste link-uri care iti zice exact cum se face si ceea ce se foloseste.
urmaleste in ordine si o sa iti dai seama unde ai gresit si sa nu mai faci pe viitor.

http://www.youtube.com/watch?v=V26Fk7PxlCg
http://www.youtube.com/watch?v=LHlGz4oJNU0
http://www.youtube.com/watch?v=Ta0QdblSzv4

77

Re: substrat

Roxana cum merg treburile? e de bine?

Re: substrat

da,acum o sa las pestii sa se calmeze cateva zile si dupaceea cred ca o sa incep din nou ca vad ca merge foarte bine in acvariul de 30 L.ies numai bule mici de oxigen,apa se lippezeste pe zii ce trece si tot asa.poate a doua oara imi va fii  mai bine,cel putin acum stiu cu ce am gresit.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

79

Re: substrat

mai citeste inca odata despre ciclarea acvariului si despre ciclul azotului! iti va prinde bine cu siguranta!

Re: substrat

ok,mersi! big_smile

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.