21

Re: Barklaya

maine trebuia sa ma duc.. dar respectiva persoana pleca maine.. deci mai aman cu vreo 2 saptamani.
magazinul o sa fie online, momentan i-au dat drumul, dar inca sunt la inceput..
am zis sa il verific si apoi o sa il pun pe site.. deocamdata nu vand nimic am inteles.. inca ii acomodeaza in acvarii..
magazinul e specializat doar pe creveti, si deocamdata au cam ce gasesti si pe la nevertebrate..
cu un mic bonus. CRSii sunt S grade..
pe viitor daca vor fi ajutati o sa fie cam tot ce ne dorim.. eu aveam niste amano promisi si ma duceam la ei sa vad cum se descurca cu crevetii..
mai asteptam.
cand o sa fie gata, o sa postez eu site-ul la rubrica magazine online
eu am toata increderea in ei..
totusi nu iti recomand sa incepi cu alte tipuri pana nu capeti un pic de experienta.. si apoi incercam amandoi daca iese bine..
deocamdata eu astept niste teste din afara, vad ce se poate face si apoi o sa cumpar..
un lucru bun este ca aduc si pe comanda.

22

Re: Barklaya

bradraqua A scris:
merlin21 A scris:

cand ai fost la coralis?
cumva ai vazut si ceva creveti pe acolo?

Aseara am fost, au adus si creveti, nu ma intreba de care, nu ma pricep la creveti. Unii mi s-au parut f. interesanti, cam 4-5 cm si cu clestii din fata mari, parca sunt scorpioni in miniatura. Culoarea este un maroniu-galbui translucid, parca au si niste dungulite sau pete mai inchise la culoare. Au adus ci citeva sute de crabi de apa dulce. De aemenea melci, carora nu le-am dat importanta, nu erau obiectivul meu. Au adus si niste discusi superbi, mi s-au inmuiat picioarele cind i-am vazut.

Cumva acestia sunt crevetii de 4-5 cm de care zici ?
Eu am 2 cumparati din Coralis in Decembrie 2009...Traiesc si acum bine mersi, deci se pare ca sunt rezistenti ori s-au aclimatizat bine! Au o naparlire de toata "frumusetea", carcasa abandonata seamnana izbitor de mult cu un crevete mort.

http://i41.tinypic.com/vxys8o.jpg

23

Re: Barklaya

paulteroristu A scris:

ca sa nu faci un drum degeaba discusii din acvariile de langa creveti momentan nu sunt de vanzare cel putin asa mi-a spus mie baiatul de acolo....iar in acvariul de jos cam 4 erau chiar morti......au modele frumoase si pe mine ma batea gandul la ei ...dar raman cu gandul momentan

Multam de informatie, stiu tot! lol Eu locuiesc in spatele magazinului. Am trecut si aseara, intr-adevar discusii nu sunt inca la vinzare, asa procedeaza intotdeauna cind aduc discusi, ii tin citeva zile sa se aclimatizeze si sa inceapa sa manince. Evident ca in timpul asta au si "decese", e normal la numarul mare de pesti pe care ii importa. Nu vreau sa fiu gresit inteles, nu am legaturi foarte strinse cu baietii de acolo, dar daca trec des, sint un "obisnuit al casei" si primesc mai multe informatii. In privinta "ramasului cu gindul", inteleg ca treci printr-o "jena financiara momentana", ni se intimpla tuturor. Daca te intereseaza, eu am citiva discusi de vinzare, nu formidabili, dar frumosi (zic eu). Conditiile le-am putea aduce la un nivel convenabil, nu dezvolt aici.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24

Re: Barklaya

merlin21 A scris:

da.. inseamna ca pe aia ii au de cand stiu eu.. mie mi-au spus ca trebuiau sa vina de acum o saptamana daia intrebam..
oricum am gasit un magazin specializat pe creveti.. maine ma duc la ei sa le fac o vizita, apoi o sa pun linkul pe forum daca e cineva interesat.

intradevar discusii erau frumosi.. dar nu sunt cam mici?
Radu, toate ca toate, dar nimeni nu vrea nici o arowana?

M-ai luat prin surprindere cu intrebarea si sa fiu sincer nu prea am deslusit-o! lol Merlin, este cineva care ma bate la cap sa-mi daruiasca o Arowana de 25-30 cm, cam de vreo 3 luni. Il refuz sistematic, nu vreau s-o combin cu discusii si nu am un al treilea acvariu de marimea care i-ar trebui acestui peste. Multumesc oricum de intrebare (daca ma viza pe mine) lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25 Editat de Baracuda (2010-05-07 15:22)

Re: Barklaya

narcis.b A scris:

Deci Radule ,pana la urma nu ne-ai spus,ai gasit Barclaya?Hai ca daca nu poate reusesc cu oarece interventii sa-ti achizitionez de undeva din tara,ca prea ti-o doresti,pofticios celalalt Radu te-a molipsit! lol Da e o planta super,mare frumoasa numai buna pt bazin de discusi,nemaizicand ca suporta temperaturi mari wink

Pai am spus ca am cumparat 2 buc. Ieri am mai cumparat si pentru altcineva. Am facut bine ca nu am asteptat pina seara, am trecut pe la magazin si nu mai aveau. Oricum, cred ca informatia pe care am dat-o pe forum, a avut ca urmare un aflux mare de clienti la magazin, aseara locul era plin de oameni. Ma bucur!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: Barklaya

robertino A scris:
bradraqua A scris:
merlin21 A scris:

cand ai fost la coralis?
cumva ai vazut si ceva creveti pe acolo?

Aseara am fost, au adus si creveti, nu ma intreba de care, nu ma pricep la creveti. Unii mi s-au parut f. interesanti, cam 4-5 cm si cu clestii din fata mari, parca sunt scorpioni in miniatura. Culoarea este un maroniu-galbui translucid, parca au si niste dungulite sau pete mai inchise la culoare. Au adus ci citeva sute de crabi de apa dulce. De aemenea melci, carora nu le-am dat importanta, nu erau obiectivul meu. Au adus si niste discusi superbi, mi s-au inmuiat picioarele cind i-am vazut.

Cumva acestia sunt crevetii de 4-5 cm de care zici ?
Eu am 2 cumparati din Coralis in Decembrie 2009...Traiesc si acum bine mersi, deci se pare ca sunt rezistenti ori s-au aclimatizat bine! Au o naparlire de toata "frumusetea", carcasa abandonata seamnana izbitor de mult cu un crevete mort.

http://i41.tinypic.com/vxys8o.jpg

Da, acestia sunt!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Barklaya

stie cineva daca au adus creveti si melci la coralis pt ca eu am fost ieri si din pacate nu aveau nimic nou...

Re: Barklaya

tot spun ca aduc de cateva saptamani,dar se pare ca nu mai ajung.Eu cred ca o sa iau niste molucensis de acolo,sa vad cum se aclimatizeaza!