Subiect: Road to Heaven

Salutare tuturor, am zis sa imi prezint si eu acvariul cu care particip la concurs cu aceasta ocazie.

http://www.acvariidevis.ro/images/useri/2009_02/road_to_heaven_a.jpg

Acest peisaj acvatic l-am botezat Road to Heaven deoarece este o carare construita din nisip alb de granulatie mica care trece pe sub acel "copac rasturnat" plin de Java Fern.

In acvariu am folosit mai multe specii de plante si anume:

Java moss, Java Fern, Chrismas  moss, Hemianthus Cuba, Micranthemum micranthemoides, Hygrophila polysperma, Anubias nana var petite, si ceva cryptocorine in fata dar nu stiu de care sunt. Mai sunt vreo 3 specii de plante (Pogostemon Helferi, Umbrossum si Riccia pe care le-am lasat in acvariu pentru ca un prieten isi va face in curant acvariu si ar avea nevoie de ele.

Ca si vietati acvariul este populat cu mai multi creveti red cherry, 6 neoni, 6 rhodostomusi si 2 SAE.

As vrea sa stiu si parerea voastra despre acest proiect de aquascaping, primul de altfel.

2 Editat de alexbulgaru (2009-02-22 20:19)

Re: Road to Heaven

salut!  arata super acvariul

Re: Road to Heaven

dap e un acvariu plin de viata, idei dragute si interesante, tot ce pot sa zic este sa iei termometru de pe geamul din fata (cel putin cand faci poza) smile
In rest numai bine si bafta in continuare!

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Road to Heaven

crstn_savu A scris:

Salutare tuturor, am zis sa imi prezint si eu acvariul cu care particip la concurs cu aceasta ocazie.

http://www.acvariidevis.ro/images/useri … aven_a.jpg

Acest peisaj acvatic l-am botezat Road to Heaven deoarece este o carare construita din nisip alb de granulatie mica care trece pe sub acel "copac rasturnat" plin de Java Fern.

In acvariu am folosit mai multe specii de plante si anume:

Java moss, Java Fern, Chrismas  moss, Hemianthus Cuba, Micranthemum micranthemoides, Hygrophila polysperma, Anubias nana var petite, si ceva cryptocorine in fata dar nu stiu de care sunt. Mai sunt vreo 3 specii de plante (Pogostemon Helferi, Umbrossum si Riccia pe care le-am lasat in acvariu pentru ca un prieten isi va face in curant acvariu si ar avea nevoie de ele.

Ca si vietati acvariul este populat cu mai multi creveti red cherry, 6 neoni, 6 rhodostomusi si 2 SAE.

As vrea sa stiu si parerea voastra despre acest proiect de aquascaping, primul de altfel.

Bine ai venit printre noi, speram ca de acum inainte sa gasesti aici toate informatiile de care ai nevoie. Ai un acvariu dragut, se vede ca ai pus mult suflet la el. Spor la treaba in continuare.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Road to Heaven

imi pare tare rau ca nu am un aparat mai performant sa va pot face pozele mai clare... pentru a se intelege cam ce se petrece in acvariu am pus si pozele de la inceput. ideea  principala a fost: doua insulite intens plantate, unite de acel lemn in forma de L care in capatul din dreapta are 4-5 'degete' si acesta plin de Java Fern. Pe latura mica a L-ului (cea verticala) am plasat un ciot de vita de vie dupa cum se vede din poze peste care am pus moss ca sa para ca si un copac (idee preluata de la Filipe Oliveira). mai am mult sa il duc la final deoarece Cuba deabia acum incepe sa isi dea drumul, iar Micranthemum Micranthemoides vreau sa fie plin in zona din dreapta spate si stanga spate, iar pe formatiunea de roci din dreapta (cea de pe insule) sa fie tot cuba. Nu stiu daca se intelege la ce ma refer, dar daca se urmareste in paralel mesajul meu cu una din ultimele imagini se intelege ce doresc sa fac la sfarsit.

Re: Road to Heaven

din ce oras esti, daca esti din Bucuresti poate vi intr-o duminica la intalnire si apoi o sa merg pana la tine sa iti fac cateva poze cu un D 80.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Road to Heaven

Ai un acvariu foarte frumos !! unul ce merita locul 1 !! Mie unu imi place foarte mult !! Bafta in continuare !!

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Road to Heaven

sunt din oradea... intentionez sa particip si la concursuri internationale si voi apela la un prieten care are un aparat performant ... ceva pe la 1000 euro. Ma gandesc ca ala va scoate poze decente pentru concursuri.