1 Editat de interceptor (2010-06-16 14:42)

Subiect: caras cu white lump

salut
este un caras galben care are 2 umflaturi .ca niste negi. am gasit pe net poze cu ceva identic.si scria acolo white lump sau cyst.
nu ma pricep foarte bine de aia apelez la dvs.
am fost sfatuit sa i fac baie cu bactopur direct.30 min in 2l apa.am facut si apoi l am introdus inapoi.trebuie tratamentul acesta repetat?sau facut doar odata?.pt acvariu (100l)
am sa cumpar nitrivec si fistamin,bactopur lichid si  apoi sa incerc si in acvariu mare un tratament.am acvariu de carantina. 15 litri.
sincer  imi place pestele foarte tare si vreau sa l fac bine
este foarte activ, mananca, innoata non stop.
as vrea sa pun o poza.dar spre rusinea mea..nu gasesc butoanele:P

2

Re: caras cu white lump

Buna!

Ma bucur ca ai postat pana la urma.... daca esti acelasi interceptor.. smile

Deci i-ai facut baia in bakopur direct, pana la urma. O baie in mod normal nu e de ajuns. Baia se face inainte de a fi introdus in acvariul spital care contine, in dozele recomandate acelasi medicament, baktopur direct.

In fine, daca pestisorul mananca, e vioi si nu da alte semne, nu stiu daca un tratament cu antibiotic il ajuta. Eu zic sa il lasi asa.
In cazul in care acele umflaturi cresc, se rosesc, supureaza, atunci trebuie cautat un tratament.
In mod normal, ar trebui stiuta cauza aparitiei lor, pentru un tratament eficient. E posibil sa traiasca si asa .. cu ele..

Hai sa mai vedem, daca mai intervine cineva cu o idee. smile
Numai bine si multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.