Re: finrot

Păi ce are?Rezistă nemâncați și 2 săptămâni!

Ape limpezi,
Emy

Re: finrot

uite unu dintre peștișorii mei.Aproape toți sunt la fel!!! sad  sad

Ape limpezi,
Emy

23

Re: finrot

emyemanuel A scris:

DEEEEECI: în prima zi puneam 2 pastile de eritromicina la 55litri(o pastilă de 200mg/25litri).a-II-a zi mă uitam la ei,FARA sa le dau nimic de mâncare.a-III-a zi le mai puneam iar doza de eritromicina. a-IV-a zi deja erau ok...li se închideau ranile,dispăreau pufii de pe ei,iar codițele începeau să nu se mai roadă. a-V-a zi le schimbam cam 50% din apă și le dădeam un pic de mâncare.Pe tot parcursul tratamentului NU LE DĂDEAM MÂNCARE și dădeam aerarea la maxim! ATENȚIE: dacă aveți UV sau filtru carbon se opresc în timpul tratamentului. Ideea e că 1:nu se deciclează acvariul; 2:nu afectează negativ peștii și melcii; 3:costă foarte puțin,față de medicamentele dedicate(1RON=1eritromicină,iar ex.Ektol fluid=20RON); 4:nu mai trebuie acvariu pt carantină.

Multumesc frumos! smile

Pastilele le zdrobesti inainte, sau le pui pur si simplu in apa, intregi?
Iar volumul acvariului meu e de 250l. Ar trebui puse cam 5 buc eritromicina. Asa-i?

Cat despre post.. La un tratament cu Aquafuran, au stat si ai mei nemancati 4 zile... N-au patit nimic.. desi si mie mi s-au lungit urechile de mila lor...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

24 Editat de emyemanuel (2010-07-05 23:42)

Re: finrot

Le pisezi frumos  si diluezi intr-un pic de apa si torni cate un pic.Sa nu torni totul dintr-o data!Eu nu am gasit eritromicina si am luat Ektol.Le-am pus si au luat-o razna ieri cu totii.Mi-au murit 2 neoni,guppy stau intr-un colt toti,zebrele stau pe fund sad sper sa nu-i pierd.Mai bine mai cautam eritromicina si faceam tratamentul cu el. Colac peste pupaza mi s-a mai deciclat si acvariu.. mad  mad  :mad:Am facut-o de oaie! Bine ca dau sfaturi la altii si eu o fac balta de oaie...nu stiu ce a fost in capul meu...

Ape limpezi,
Emy

25

Re: finrot

dar cum sa deciclat tata acvariul?  :smoke

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

Re: finrot

De la Ektol fluid! mad

Ape limpezi,
Emy

27

Re: finrot

Schimb de apa si pune bacterii bune. Sera Nitrivec.

Se va rezolva problema. smile

Multumesc pentru info si numai bine!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: finrot

Sper sa-l ciclez repede la loc! :sok

Ape limpezi,
Emy