1 Editat de phaniske (2008-10-21 10:26)

Subiect: Noul meu acvariu

Buna. Numele meu este Mihaela si pana acum nu am reusit sa tin in viata un acvariu mai mult de o luna. Dar acum m-am informat si am unul de 50 de litri cu 4 scalari - 2 negrii si doi argintii. Sepr ca de data asta sunt pe drumul cel bun!

Mult succes si voua!

Take risks: if you win you'll be happy; if you lose you'll be wiser!

Re: Noul meu acvariu

Mihaela, cred ca aici este o problema cu volumul acvariului tau.
Un acvariu cu cat este mai mic, cu atat este mai greu de intretinut. In general un acvariu devine usor de intretinut de la 100 litrii in sus.
De acum inainte pt. ori ce informatie ne gasesti aici, aaaaa si era sa uit, cred ca pt. 4 scalari acvariul tau de 25 litri este cam mic. Ii mai poti tine cam o luna maxim doua la garsoniera, iar apoi trebuie sa ii muti la apartament.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3 Editat de phaniske (2008-10-21 10:27)

Re: Noul meu acvariu

Nu esti prima persoana care imi spune asta - stiu ca trebuia sa cumpar doar 2, dar erau prea frumosi ...

Si am rectificat - astazi am luat ruleta si am masurat acvariul - de fapt are 50 de litri : L=60 cm, l=25 cm, h=35 cm smile)

Iar acum unul dintre ei ii "bate" pe ceilalati care stau mai tot timpul ascunsi sad Ma gandeam daca nu e cazul sa il mut singur in alt acvariu. Si daca as face asta ce dimensiune ar trebui sa aiba al doilea acvariu?

Take risks: if you win you'll be happy; if you lose you'll be wiser!

Re: Noul meu acvariu

Daca o sa il muti in alt acvariu nu o sa rezolvi prea multe, fiinca se va gasi un altul din cei 3 ramasi sa puna stapanire pe acvariu. Este ceva normal la scalari sa se intample asa, sa nu uitam ca sunt pesti rapitori.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Noul meu acvariu

Acum dupa ce am activat pozele acvariului tau am observat ca in el ai mai multe scoici, melci etc., trebuie sa renunti la ele daca iti doresti un acvariu de apa dulce. Le poti pune cand vei face unul de apa sarata desi nici atunci nu sunt prea indicate. Spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

6

Re: Noul meu acvariu

GATA - aseara am scos toate scoilicle, melcii etc. Si am pus si un fundal negru in spate smile Am scos vechile foto si am postat altele. De dat asta arata mult mai bine. Trebuie oricum sa mai cumpar un filtru...

Take risks: if you win you'll be happy; if you lose you'll be wiser!

Re: Noul meu acvariu

Se vede o schimbare insa eu tot mai am cate ceva de comentat, defect profesional ce sa ii faci.
1. in loc de acel fundal negru ai putea sa pui unul bleu deschis, deoarece este un bazin mic si negrul nu il avantajeaza de loc.
2. in locul acelui material ce se afla sub acvariu se poare pune o bucatica de folie de parchet
3. cred ca ar trebui sa chimbi filtrul, sau sa pui unul daca nu ai fiinca apa nu prea este limpede de loc.

Spor la treaba

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

8 Editat de phaniske (2008-10-23 00:34)

Re: Noul meu acvariu

Offf...ma gandeam eu ca trebuie sa fac si asta sad

Gata! Am cumparat si filtru. Trimit poze maine dupa ce se mai "clarifica" situatia...

Take risks: if you win you'll be happy; if you lose you'll be wiser!

9 Editat de phaniske (2008-10-24 10:19)

Re: Noul meu acvariu

Raport - 24 oct. 2008

- Pus imagine albastra - Monte Carlo - 2005
- Pus filtru de 60-100 l - Aquarel model Fan mini plus (nu fac reclama)
- Pus neonul in interior, dar nu in apa smile
- Sters geamul
- Plantele - am impresia ca le lipseste lumina (nu am apucat inca sa citesc sectiunea corespunzatoare de pe Forum)
- Adaugat imagini cu noile rezultate

Astept concluzii big_smile

Take risks: if you win you'll be happy; if you lose you'll be wiser!

Re: Noul meu acvariu

Acum o saptamana arata cam asa, concluzia este ff simpla. Acvariul are un mare plus acum, insa este loc si de mai bine. Asteptam in continuare poze cu acvariul, fiindca sincer ai potential.
Succes si spor la treaba. smile

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

11

Re: Noul meu acvariu

Acum am alta intrebare. De fapt mai multe asa ca o sa le numerotez:

1.  daca am pus filtru de apa mai e nevoie sa las si pompa de aer?

Ca dupa ce am lasat acvariul 2 zile fara pompa de aer am vazut ca pestii urcau sa ia aer sad

2 . Si am mai observat ca unul dintre ei a inceput sa innoate intr-o parte si nu cred ca e normal. M-am si speriat ieri cand am venit acasa si l-am gasit foarte aproape de suprafat apei si inclinat oblic

3. Si inca ceva - neonul trebuie sa stea aprins tot timpul sau doar pe timpul zilei?

4. Cum se curata un acvariu?

Take risks: if you win you'll be happy; if you lose you'll be wiser!

Re: Noul meu acvariu

1. Daca ai un filtru intern ce scoate si bule de aer, nu este obligaroriu sa lasi pompa de aerare, insa este recomandat sa nu renunti la ea fiinca aerarea este un element fundamental in acvaristica.

2. Daca acest lucru se intampla atunci cand nu aveau aerare uite ca am gasit motivul, daca nu, trebuiea sa il gasim.

3. Iluminatul trebuie sa stea aprins 10-12 ore pe zi, mai multe gasesti aici. http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=100

4. Despre intretinere gasesti mai multe detalii aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=71

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

13

Re: Noul meu acvariu

Raport de stare - 29 octombrie 2008

Am postat fotografii - Asa da.

Dupa ce am urmat sfaturile voastre am UN ACVARIU SUPER! Pentru ca este al meu si Scalarii mei sunt foarte fericiti. Se mai alearga ei prin acvariu dar m-am obisnuit deja.

Scoicile si cochiliile le-am scos din apa dar nu m-am putut abtine asa ca le-am pus pe capacul acvariului smile

Multumesc

Take risks: if you win you'll be happy; if you lose you'll be wiser!

Re: Noul meu acvariu

Se vede o schimbare majora, dar noi suntem carcotasi big_smile:D:D
Cred ca inca mai este de lucrat cate putin la el:
1. mai sunt de scos cativa melci, cu siguranta le sta mult mai bine pe capac, ar trebui sa te gandesti la sanatatea pestisorilor tai.
2. acel furtun de aerare, impreuna cu incalzitorul si filtrul trebuiesc mascate cu plante, aseazale in asa fel incat sa nu se mai vada nici unul din cele 3, si apoi o sa mai gasim noi ceva de facut  tongue ca vb. aia acvaristica este o arta inainte de toate lol:lol::lol:

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

15

Re: Noul meu acvariu

Se pot cumpara orice fel de plante?

Take risks: if you win you'll be happy; if you lose you'll be wiser!

Re: Noul meu acvariu

in general pentru ascundere sunt bune plantele inalte si dese (cabomba, elodea,etc) dar daca vrei si poti merge orice planta care iti place.

17

Re: Noul meu acvariu

Am facut si modificarile "cerute"! Dar aseara am avut probleme cu filtrul de apa - incepuse sa scoata sunete ciudate. L-am scos din priza, i-am curatat filtrul si i-am micsorat fanul si abia atunci a inceput sa sune iarasi normal.

A, si inca ceva prins de el am gasit un melc cu cochilie de 3mm smile

Postez acum si foto doveditoate.

Take risks: if you win you'll be happy; if you lose you'll be wiser!

18

Re: Noul meu acvariu

Sa ai grija la melci! Iti pot face zile negre! Se inmultesc ca "dracii" si sunt inestetici! Sa nu mai spunem si de partea cu consumul de plante "moi"! Incearca inainte de a introduce plantele in acvariu sa le aplici un tratament impotriva melcilor si hidrelor! Nu poti sti de unde provin si ce paraziti introduci in acvariu odata cu ele - si dupa aceea revii iar la perioada aia de o luna (de mentinere a unui acvariu). Tre' insa sa remarc si sa te felicit pentru perseverenta de care dai dovada! Esti un exemplu demn de urmat! Insa sa ai grija de "sfaturile expertilor" - ca sa intelegi ce vreau sa zic cauta pe forum "Acvaristica empirica". Succes!
PS: asculta de sfatul lui Florin! cu cat e acvariul mai mare cu atat este mai usor de intretinut si "permisiv"