Subiect: Ce boala mai e si asta ?

Deci...m-am saturat !!!  Termin sa-l vindec pe unul...adica moare...si o ia altu'...dar cu totul alta boala ...cred ca o sa le dau verde de paris in loc de albastru de malachit :-(

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: Ce boala mai e si asta ?

asta este ...are niste pete albe pe corp...tine coada stransa si parca are si varfurile cozii mancate ...si inoata pe loc

ce o mai fi si asta, cum il tratez si cum poate sa-i afecteze pe ceilalti pesti ?

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

3

Re: Ce boala mai e si asta ?

este o infectie bacteriana....tratanentul este.....TetraMedica GeneralTonic...pe flacon iti va scrie cum sa aplici tratamentul

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

4

Re: Ce boala mai e si asta ?

Pentru inceput va salut pe toti!
Sa trec la subiect...am observat la catva pesti (xipho) o malformatie a gurii ca si cum nu ar avea buza superioara.Ce ar putea fi ?? si daca este boala cum ar trebui tratata?
Daca poate cineva sa_mi raspunda .....

5

Re: Ce boala mai e si asta ?

pune o poza cu exemplarele "bolnave" !! si de obicei xipho au buza inferioara mai dezvoltata decat cea superioara ..

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

Re: Ce boala mai e si asta ?

daca zona e alba si arata ca si cum ar fii franjurata este mouthrot e un topic deschis cu jbl hospital poti cauta acolo.

Re: Ce boala mai e si asta ?

xipho, guppy, molly si platy-ile se hranesc in general la suprafata apei ( oricum ei fac parte din aceeasi familie) de aceea buza inferioara fiind mai dezvoltata

8

Re: Ce boala mai e si asta ?

Va multumesc ca ati intervenit atat de promt.Am incercat sa fac ceva poze dar nu cred ca o sa fie relevante.Inteleg ce ziceti cu hranirea la suprafata dar din numarul total se observa mai evident cam la 20 % dintre ei.Sa fie oare si varsta de vina?se vede cel mai pronuntat la cei mai in varsta.

9

Re: Ce boala mai e si asta ?

mai incerc o pozitie poate se vede mai bine

10

Re: Ce boala mai e si asta ?

Pentru Florin ,mersi mult,nu pare franjurata .