201

Re: Upgrade 300...

Multumesc de intrebare!
Mai.. sincera sa fiu ma lupt cu sagitaria subulata, sa o tin in substrat.. Lotusul e bine, are si un pui.. Anubiasii nepretentiosi se dezvolta in ritmul propriu.. adica lent, dar ok. smile

Cand se va mai contura putin, am sa fac si eu un update.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

202 Editat de lup cosmin (2010-07-14 01:20)

Re: Upgrade 300...

Dar de ce te lupti cu sagitaria subulata, sa o ti in substrat.Oare ma pot abona la puiul tau de Lotus daca nu te superi. :pls

203

Re: Upgrade 300...

cosmine, vrei un lotus rosu?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

204

Re: Upgrade 300...

bobi A scris:

cosmine, vrei un lotus rosu?

calule mănânci ovăz?  lol

205

Re: Upgrade 300...

Normal ca imi doresc ce pret are lotusul.

206

Re: Upgrade 300...

+  :sok

207

Re: Upgrade 300...

pentru tine ca esti prietenul meu 15 ron

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

208

Re: Upgrade 300...

ok batem palma cind trimiti  melci trimiti si lotusul  :noroc

Re: Upgrade 300...

^:)^ Felicitarile mele ^:)^
Sper ca nu este prea tarziu sa iti multumesc pentru pachetul de plante. A ajuns intr-o stare foarte buna, multumesc!
Acum as vrea sa spun si eu cate ceva in legatura cu acvariul tau:
   -este foarte frumos
   -plantele sunt foarte frumoase
   -nu sunt prea multe de prea multe feluri?  (daca am gresit scuza-ma)
   -felicitari pentru pui de scalari sa iti creasca mari si sa iti traiasca toti
   -cred ca o duc foarte bine scalari la tine in acvariu din moment ce au inceput sa depuna
   -iti apreciez perseverenta ( :sok tine-o tot asa :sok )
   -succes si bafta cu discusi
   -frumoasa afacere :fok  :sok

210 Editat de Lucia (2010-07-14 18:06)

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

Dar de ce te lupti cu sagitaria subulata, sa o ti in substrat.Oare ma pot abona la puiul tau de Lotus daca nu te superi. :pls

Fiindca tot iese..:) Nu stiu cine o scoate.. melcii? Caraseii?
Numai ce o vad plutind..

Puiul de lotus sigur ca il dau, numa sa il vad ca se dezvolta...
Si sa-l vad intremat.. ca m-am trezit si cu niste melci comunitari, care sper sa-l lase in pace...

Nu vreau sa fac promisiuni pe care nu le pot tine.
In cazul in care voi avea "supravietuitori", iti voi da cu cea mai mare placere. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

211 Editat de lup cosmin (2010-07-14 20:21)

Re: Upgrade 300...

Multumesc Lucia de raspuns.Scapa cumva de melci comunitari.Si eu am aceasi problema in acvariu cu gupii.Tot scot pe ei si nu se mai gata.Ape cit mai limpezi ati doresc  :acv

212

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

Multumesc Lucia de raspuns.Scapa cumva de melci comunitari.Si eu am aceasi problema in acvariu cu gupii.Tot scot pe ei si nu se mai gata.Ape cit mai limpezi ati doresc  :acv


Multumesc frumos, asemenea si tie! smile

Viata de acvarist e de-a dreptul palpitanta.. tot timpul se iveste cate ceva..:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

213 Editat de lup cosmin (2010-07-16 00:17)

Re: Upgrade 300...

Buna seara tuturor.Cred ca am o problema in acvariu.Miau aparut niste puncte foarte mici pe sticla verzi in partea de sus a acvariului.Cam la 6 centimetri sub luciul apei.Oare de la ce.Este de bine sau de rau.Astept raspunsurile voastre cit mai curind. :pls

214 Editat de pelly67 (2010-07-16 00:23)

Re: Upgrade 300...

Algele sub forma de puncte:
Cresc in pete subtiri, tari, circulare de culoare verde deschis, de obicei pe sticla acvariului dar si pe plante care stau in conditii de lumina foarte puternica. Este considerata normala pentru acvariile plantate. Trebuie sa fie indepartata mecanic. In acvarii acrilice se folosesc carpe moi sau lavete si multa munca din umar . In acvariile din sticla raclarea este foarte eficienta.
http://img706.imageshack.us/img706/2566/tak601842293.jpg

215

Re: Upgrade 300...

Dar au aparut in trei locuri cam cite 3 cm pe sticla.Pe plante nu am vazut asa ceva.Am vazut doar pe sticla. sad

216

Re: Upgrade 300...

GSA- green spot algae. cauzele  aparitie sunt 2: acvariu neciclat sau un nivel scazut de po4.
se elimina prin frecare cu o cirpa sau cu magnet pentru curatat sticla. succesuri! smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

217

Re: Upgrade 300...

Dupa defrisari masive in acvariu si mici modificari acuma acvariul arata cam asa:O parte din plante au fost plantate in acvariul cu gupii iar o parte a fost data lui Mr_BigOlyMan. :sok

218

Re: Upgrade 300...

Poze cu acvariul meu  :acv

219

Re: Upgrade 300...

sub plasa ai bagat moss?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

220

Re: Upgrade 300...

Da bobi am bagat moss dar este cam rahitic nu prea vrea sa-si dea drumul.Este putin deocamdata. tongue